Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie , czy clavularia nie szkodzi koralom sps ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkodzi, nie tylko jest inwazyjna ale także toksyczna, potrafi ładnie narastać na spsa i go pomalutku wykańczać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, w gruncie rzeczy to pewnie z 90% korali umie dołożyć innym koralom. Minusem Clavulari (a w zasadzie Briareum, bo to prawidłowa nazwa) jest naprawdę duża prędkość wzrostu w sprzyjających warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hm, w gruncie rzeczy to pewnie z 90% korali umie dołożyć innym koralom. Minusem Clavulari (a w zasadzie Briareum, bo to prawidłowa nazwa) jest naprawdę duża prędkość wzrostu w sprzyjających warunkach.

Ale Clavularia to nie to samo co Briareum. Briareum nalezy do gorgonii i jest jednym z najbardziej toksycznych korali w tej grupie. A w zasadzie nie powinnismy mowic o Clavularii tylko o Pachyclavularii, bo to one najbardziej przypominaja Briareum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha!

to sie ja zapytam czy toto ponizej to clavularia jest ? tak myslalem od poczatku ale ten watek mnie ochlodzil...

picture.php?albumid=39&pictureid=380

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie również intryguje co mam w baniaku :smile: i znalazłem taki opis :

The Clavularia are a group of Encrusting coral species with a Thick Rubber like

Stolon which Creeps across nearby surfaces such as rocks in High water flow areas.

There seems to be some Level of Confusion between the Clavularia and the briareum as they appear quite similar. But there is some level of difference you may use to set these apart. briareum Has a very similar Matt like stolon but It is not at all thick as in the Clavularia, Rather it is paper Thin and difficult remove from the objects where it has taken hold. Another distinction is that in Clavularia not only is the Stolon thick and rubbery but the Polyps are situated on elevated Tube like Protrusions of the stolon which are obvious when the polyps are retracted.

briareum Lacks this Distinctive tube structure, Instead having a Less Pronounced "bump" shaped structure.

Po naszemu w skrócie clavularia ma grubą, gumowatą podstawę, a polipy umieszczone są na przedłużonych "tubkach", natomiast briareum ma bardzo cieńką podstawę, którą ciężko oderwać od podłoża i struktura tkanki jest bardziej płaska.

U mnie n szczęście jest clavularia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Borys

Jak dla mnie Galaxea sp., pooglądaj jej fotki, porównaj i daj znać :D

@michu60

Sprawa nic a nic nie jest tak prosta ;) Rodzaj Clavularia został kilka lat temu zupełnie przekształcony. Cała ( chyba) jego zawartość została przerzucona do rodzaju Briareum - czyli to co pospolicie nazywa się Clavularia i Briareum obecnie powinno się nazywać Briareum i nazwa gatunku. Natomiast rodzaj Clavularia to obecnie gatunki takie jak ten i jemu podobne - zresztą piękne korale :D

Ale zwyczajowo i tak Clavularia pozostanie Clavularią. Taksonomicznie to co nazywamy Sarcophytonem od niedawna już nie należy do rodzaju Sarcophyton, a znaj mi kogoś, kto nie nazwie Sarcophytona Sarcophytonem :dance3:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie namieszane jest w takim razie z identyfikacją, nawet na reeflex'ie tak Clavularia Viridis jak i Briareum istnieją i wyglądają identycznie :D

Jak zwał tak zwał, wymagania podobne więc ważne żeby zdrowo rosło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×