Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem Krzysiek, czytam różne fora i podpytuję wszędzie gdzie się da.

Z racji tego że postanowiłem założyć akwarium morskie, 110dł.50szer.55wys z kominem zewnetrznym, zrobiłem projekt sumpa i chciałbym się was podpytać poradzić czy takie wysokości przegród zaleją mi pompę na ok20cm i czy w miarę rozdzieliłem przegrody, dodam że w sumpie będzie otwór na przelew do kanalizy w razie awari prądu, pompę chcę zastosować jebao od 5000l/h-10000l/h, co do pomp i cyrkulatorów to będe stosował właśnie jebao.

Mam jeszcze jedno pytanie chciałem zrobić szafkę na wys.80cm, lecz w sklepie akwarystycznym poradzili mi wysokość 100cm, jaka wysokość waszym zdaniem będzie najlepsza, dziękuje z góry za podpowiedzi38602acf1512457027b80834bb9ba195.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody bedziesz mial w przegrodzie z pompa tak wysoko jaka jest przegroda. Czyli tu 24 cm ale nie wiem po co tak wysoko, nie wiem tez po co otwór do kanalizacji? Takie rozwiązanie to raczej tylko do podmiany wody.  Cala woda ktora splywa w akwarium powinna zmiescic sie w sumpie. Przegroda miedzy woda na dolewke zrob na rowno z wysokoscia akwarium.

Przegrode komory na odpieniacz zrobiłbym pod wymagany poziom dla odpieniacza, zależnie od modelu.;)  

A szafka spokojnie wystarczy. Ja mam akwa wys 50 i szafka ma 80 wys. Nie wiem jak wysoki jesteś ale zrób se makietę i tak zebys sięgnął ręką do dolnego tylnego rogu akwarium;p Bo latanie z drabinka czy stołeczkiem to nic fajnego;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Alcoholik napisał:

 

Witam wszystkich, jestem Krzysiek, czytam różne fora i podpytuję wszędzie gdzie się da.

Z racji tego że postanowiłem założyć akwarium morskie, 110dł.50szer.55wys z kominem zewnetrznym, zrobiłem projekt sumpa i chciałbym się was podpytać poradzić czy takie wysokości przegród zaleją mi pompę na ok20cm i czy w miarę rozdzieliłem przegrody, dodam że w sumpie będzie otwór na przelew do kanalizy w razie awari prądu, pompę chcę zastosować jebao od 5000l/h-10000l/h, co do pomp i cyrkulatorów to będe stosował właśnie jebao.

Mam jeszcze jedno pytanie chciałem zrobić szafkę na wys.80cm, lecz w sklepie akwarystycznym poradzili mi wysokość 100cm, jaka wysokość waszym zdaniem będzie najlepsza, dziękuje z góry za podpowiedzi38602acf1512457027b80834bb9ba195.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Napisałeś " w sumpie będzie otwór na przelew do kanalizy w razie awari prądu"

Przecież zanik prądu nie ma nic wspólnego z robieniem otworu do kanalizacji. Oblicz pojemność sumpa tak aby zawartość komina+ ilość zaciągniętej ew. wody przez lockline, zmieści się w sumpie + dodaj lekki zapas gdybyś zapomniał że rury wylotowe masz trochę głębiej. Otwór do kanalizy jest super rozwiązaniem do podmiany. Ja bym zrobiła rewizję w sumpie niżej. W ten sposób grawitacyjnie możesz spuścić żądaną ilość wody, zamknąć zawór i uzupełnić świeżą solanką :).

pozdrowienia.

Napisała kobieta :)

 

 

 

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuje za cenne dla mnie podpowiedzi, zmodyfikowałem projekt, jak będziecie mieli chwilkę to proszę o sprawdzenie, Dodam że odpieniacz który chcę zakupić ma poziom zanurzenia 19cm-25cm więc komora zrzutu powinna być ok, niebwiem jak rozwiązać komore dolewki i podmiany, dolewka automat wlewa do komory i samoczynnie do sumpa bez pompki, dlatego szyba obniżona, a podmianka musi być pompka? Czy można zrobić wode tzn zasolic a puźniej dopuszczać automatyczną dolewke i mieszając sie w komoże samoczynnie wlewa sie przez szybę, wlaśnie tu mam problem czy tak można zrobić, czy muszę dać pompke i wszystko na raz do sumpa? Dziękuje z góry za podpowiedzibe838d8c57a6ca800e0cc9ef495068a4.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Alcoholik napisał:

Witam, dziękuje za cenne dla mnie podpowiedzi, zmodyfikowałem projekt, jak będziecie mieli chwilkę to proszę o sprawdzenie, Dodam że odpieniacz który chcę zakupić ma poziom zanurzenia 19cm-25cm więc komora zrzutu powinna być ok, niebwiem jak rozwiązać komore dolewki i podmiany, dolewka automat wlewa do komory i samoczynnie do sumpa bez pompki, dlatego szyba obniżona, a podmianka musi być pompka? Czy można zrobić wode tzn zasolic a puźniej dopuszczać automatyczną dolewke i mieszając sie w komoże samoczynnie wlewa sie przez szybę, wlaśnie tu mam problem czy tak można zrobić, czy muszę dać pompke i wszystko na raz do sumpa? Dziękuje z góry za podpowiedzibe838d8c57a6ca800e0cc9ef495068a4.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Chyba nie do końca rozumiem chcesz wodę do dolewki zasolić?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, Alcoholik napisał:

Tak chcę zasolić na podmiany jest napisane

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Napisałeś na dolewkę i podmianę.

Wody na dolewkę się nie soli wodę na podmianę tak. Woda do dolewki ma służyć uzupełnieniu odparowanej wody. Gdy woda paruję w zbiorniku zostaje sól. Przez co zwiększa się zasolenie i zmieniają się parametry wody. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie wodą RODI. Większość osób decyduje się na automatyczna dolewkę by zagwarantować sobie stałość parametrów. W twoim przypadku też bym się na takową zdecydował gdyż odparowanie będzie dosyć duże.

Nie możesz łączyć zbiornika na dolewkę i podmianę wody.

tak jak koledzy Ci napisali. Przegroda na dolewkę równa z wysokością sumpa. Rewizja nie jest potrzebna w tym Sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm rewizja jest w zbiorniku na dolewke, w celu zrobienia wody na podmiany czytaj dokladniej o co mi chodzi

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Alcoholik napisał:

Hmm rewizja jest w zbiorniku na dolewke, w celu zrobienia wody na podmiany czytaj dokladniej o co mi chodzi

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Czytam. Według tego co napisałeś robisz zbiornik na dolewke w tym samym co na podmiany. Jeśli jest to zbiornik na dolewke po co tam rewizja? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wyżej napisane, rewizja w zbiorniku jest po to, żeby wylać wodę z dolewki i nalać świeżej rozmieszać sul i wlać do sumpa, puźniej zbiornik zalać wodą na dolewkę. Jak nie rozumiesz to sorry

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Teraz to nawet ja nie załapałem???? Napisz dokładnie krok po kroku jaki masz plan. Bo może to być ciekawe ale też bardzo głupie??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Alcoholik napisał:

Masz wyżej napisane, rewizja w zbiorniku jest po to, żeby wylać wodę z dolewki i nalać świeżej rozmieszać sul i wlać do sumpa, puźniej zbiornik zalać wodą na dolewkę. Jak nie rozumiesz to sorry

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Wybacz ale Pawku ma racje. Zbiornikiem "na dolewkę" nazywamy w żargonie akwarystycznym zbiornik w którym znajduje się TYLKO I WYŁĄCZNIE czysta osmotyczna woda po RODI. Jeśli wypompujesz wodę osmotyczną ze zbiornika na dolewkę i wpompujesz ponownie czystą osmozę w celu wymieszania solanki do podmiany TO po wykonaniu tej czynności pozostanie tobie w tym zbiorniku na dolewkę sól. Jak sam możesz się domyśleć to już nie będzie sterylny zbiornik na dolewkę odparowanej wody :).

Co więcej, jeśli nadal uprzesz się, że masz racje i będziesz miał jeden zbiornik do 2 czynności co jest totalnie nielogiczne, to jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia różnych plag włącznie z Dino w trakcie twojej przygody z akwarystyką morską. Nie łączymy zbiornika na podmiany wody osmotycznej w celu uzupełnienia odparowania Z wykorzystanie tego samego zbiornika do mieszania solanki w celu cyklicznej podmiany wody.

 

Zrób prosty projekt sumpa jak tylko to możliwe. Uzupełnianie odparowanej wody jest bardzo ważne przy prowadzenia akwarium. Zadbaj o szczelny zbiornik na dolewkę i zainwestuj w pompkę tunze do automatycznej podmianki wody z czujnikiem na podczerwień. Rozumiem, że kombinujesz ze względu na brak miejsca na dwa zbiorniki do podmiany i na dolewkę? :)

Edytowane przez AniaWol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrobie tak automatyczna dolewka bezposrednio do sumpa, a na podmiany w tym zbiorniku pod nazwa dolewka podmiana czy mogę tak zrobic?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
53 minuty temu, Alcoholik napisał:

To zrobie tak automatyczna dolewka bezposrednio do sumpa, a na podmiany w tym zbiorniku pod nazwa dolewka podmiana czy mogę tak zrobic?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

A masz już metodę prowadzenia zbiornika? Bo tutaj jest ważna kwestia czy będziesz potrzebował zbiornika na podmiane? 

Dla przykładu od tygodnia zacząłem prowadzić akwarium balling iem od Ati w którym nie ma konieczności stosowania podmiany wody. Wszystkie elementy dozowane są za pośrednictwem pompy. Podmiany planuje tylko w razie konieczności. 

 

W twoim przypadku odpuścił ym sobie zbiornik do podmian. Nawet jak byś prowadził tylko zbiornik na podmiana h to i tak robisz to tylko raz w tygodniu. Wygodniej jest to robić nie w sumpie tylko po za (np wsypywanie soli i mieszanie jej w wiadrze) twój wybór. My tylko chcemy tobie uprościć życie w prowadzeniu akwarium. 

 

PS. włącz sobie słownik bo trochę razi ortografia. Bez uszczypliwosci i urazy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chyba bym sobie darowal tą dziurę w sumie i zostawił tą komorę na aut dolewke ? tylko wodę bez soli hehe. 

Bez uszczypliwosci??. Hehe dobre 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sorki za ort, to czyli robię tak, sump bez zbiorników dodatkowych, automatyczna dolewka bezpośrednio do sumpa, a podmiany z wiadra

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli tak jak wszyscy hehe. Ale ta przegroda na dolewke to mi się podoba 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Alcoholik napisał:

Ok, sorki za ort, to czyli robię tak, sump bez zbiorników dodatkowych, automatyczna dolewka bezpośrednio do sumpa, a podmiany z wiadra

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

W końcu :)

A tak na poważnie to zbiornik na dolewkę nie rób ze szkła. Uwierz mi, że kiedyś będziesz albo chciał albo będziesz zmuszony wymyć zbiornik z osmozą "dolewką". Jak wyjmiesz szkło zcalone z sumpem?

Poszukaj plastikowych zbiorników stosowanych do przetwórstwa spożywczego. Bywają w różnych kształtach i wielkościach. Dzięki temu będziesz mógł w razie potrzeby wyjąć i zanieść do łazienki w celu dokładnego wymycia wnętrza. Rolę sumpa pozostaw sumpowi:).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×