Skocz do zawartości
Gość

Sterylizator uv-czy warto

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Tak jak w temacie,chciałbym się poradzić doświadczonych czy warto mieć sterylizator w obiegu.Czy Wy takowy macie w swoich solniczkach i ewentualnie ile wam chodzi na dobę.Pozdrawiam

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Osobiście mam na stanie?

ale nie jest używana w żadnym z moich zbiorników non stop, moim zdaniem warto mieć w razie „W”

a tu masz temat 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam nad zakupem UVki i używania jej co jakiś czas

1-2h raz w tygodni

Co myślicie o tym ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja zakupiłem sterylizator 18 w plus pompę 700 l/h do niej, i myślę by pracowała po parę godzin dziennie max 4, oczywiście woda krążyła by w niej cały czas tylko światło było by na włączniku czasowym. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MorskiMen napisał:

dziennie max 4

Nie wiem czy to nie za dużo ale co ja się tam znam

Może ktoś nam podpowie co tego używa i jak używa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Speedo1544 napisał:

Może ktoś nam podpowie co tego używa i jak używa

Też mam taką nadzieję,u mnie chwilowo uv będzie chodzić 24/h bo mam resztki ospy w akwarium ale docelowo ma chodzić.....no właśnie ile :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co z tą lampą

Ktoś ma włączone w ciągu dnia,nocy

Na jak długo i jak często

To ma zapobiegać a nie być tylko używane w ostateczności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Speedo1544 napisał:

Panowie co z tą lampą

Ktoś ma włączone w ciągu dnia,nocy

Na jak długo i jak często

To ma zapobiegać a nie być tylko używane w ostateczności

Zapobiegać przed czym? Nigdy nie rozumiałem stosowania lampu UV oprócz ospy. Przeciez w dojrzałym zbiorniku zabija tylko to co nam potrzebne by ten zbiornik funkcjonował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 godzin temu, Pawku napisał:

zabija tylko to co nam potrzebne by ten zbiornik funkcjonował

Tzn co zabija?Mógłbyś rozwinąć swoją myśl-masz to poparte własnymi doświadzczeniami? Zdaję sobie sprawę że trochę bakterii w toni wodnej może wytłuc taka lampa uv-c,ale najwięcej bakterii jest w podłożu oraz skale( złożu biologicznym)-jeśli się mylę to mnie poprawcie :) lampa uv-c  nie wpływa na właściwości chemiczne wody(tak podają producenci) więc to też duży plus,sądzę też że przy ciągłym stosowaniu może narobić więcej szkód niż pożytku,ale  przy naszych delikatnych rybach m.in. pokolach  oraz przy chorobach,zakwitach warto go mieć i używać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@MorskiMen ma racje, biologii jako takiej nie zakłóca sama w sobie bo bakterie te ważne dla zbiornika zamieszkują na mediach, skale, piasku itp. Zastanowiłbym się nad czasem pracy i przepływem? . Nie może on być zbyt krótki i zbyt szybki bo nic to nie da, ważny jest czas ekspozycji na promienie UV.

Ale weźmy tez pod uwagę życie zamieszkujące toń wodną?

Typu np. zooplankton, niestety tez pójdzie w ..... gdzie słońce nie dochodzi ?

i jak zwykle w tym hobby wszystko z umiarem i głową

Co ważne, u siebie lampę mam wpiętą przed filtracją biologiczną

Pompa 700 do 18W lampy chyba jest raczej za mocna i lampa będzie działać jako tzw. klaryfikator raczej. Ale pewności niemam. 

a poza tematem @MorskiMen to nie Tobie mówiłem ze bez UV się nie obędzie ??

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, MorskiMen napisał:

Tzn co zabija?Mógłbyś rozwinąć swoją myśl-masz to poparte własnymi doświadzczeniami? Zdaję sobie sprawę że trochę bakterii w toni wodnej może wytłuc taka lampa uv-c,ale najwięcej bakterii jest w podłożu oraz skale( złożu biologicznym)-jeśli się mylę to mnie poprawcie :) lampa uv-c  nie wpływa na właściwości chemiczne wody(tak podają producenci) więc to też duży plus,sądzę też że przy ciągłym stosowaniu może narobić więcej szkód niż pożytku,ale  przy naszych delikatnych rybach m.in. pokolach  oraz przy chorobach,zakwitach warto go mieć i używać.

 

Chodziło mi o problem z zastosowaniem czegoś co aktualnie nie jest potrzebne w dobrze funkcjonującym zbiorniku. Może wyolbrzymie ale to jest dla mnie jak stosowanie chemicleana profilaktycznie. Rozumiem że lampa działa tylko na wodę nie na cały system jak ww. chemia. Ale po co stosować coś co nie jest aktualnie potrzebne. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zgadzam się w 100%że jeśli wszystko ok to po co kombinować i ładować kolejny sprzęt od tak. Ja niestety walczę z delikatną ospą i postanowiłem użyć lampy uv. Zastanawia mnie jedynie czas naświetlania na początku wiadomo 24/h ale przez jaki okres? , później po ustąpieniu pategonu świecić zapobiegawczo np po 2 h? ?

6 godzin temu, Osmodeusz napisał:

to nie Tobie mówiłem ze bez UV się nie obędzie ??

Tak mi w dziale choroby ? cyt. Obawiam się że masz te cholerę na dobre w akwa i bez pomocy UV się jej nie pozbędziesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tego co się nazywa ospa więcej niż gatunków ryb. Skąd pewność że akurat na nasze zadziała i nie zniszczy nic co nam w tej chorobie pomaga zwalczyć?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Sawiksaw napisał:

Tego co się nazywa ospa więcej niż gatunków ryb. Skąd pewność że akurat na nasze zadziała i nie zniszczy nic co nam w tej chorobie pomaga zwalczyć?? 

Więkrzość ludzi z fb stosuje polyb lab medic plus lampę UV i ponoć daje dobre wyniki, więc lampa uv nie wybija tego środka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania na temat lamp UV są podzielone

Każdy ma swoją rację

Nigdy w życiu nie używałem,tylko w słodkim ryby nie kosztowały mnie aż tyle co tu

Wiadomo nie mam jakiś wyszukanych ryb po setki złotych bo mi litraż na to nie pozwala ale tego co mam też mi żal

Na ten moment nie używam żadnych prochów bo są zbędę

O lampie pomyślałem bardziej na zasadzie zapobiegania niż leczenia

Wiem że w stabilnym zbiorniku nic nie powinno się stać ale czasami lepiej dmuchać na zimne niż się oparzyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie ilu akwarystow tyle opini, ale na początku drogi przy wpuszczaniu nowych ryb na pewno nie zaszkodzi używać lampy uv, i wiadomo przy chorobach oraz zakwitach. 

Jedno jest pewne, po jednym dniu działania woda zrobiła się kryształowa,węglem nie umialem doprowadzić wody do takiego stanu. 

IMG_20191206_123327.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale nadal pozostaje pytanie czy to dobrze?? Wizualnie na pewno. Ale dla życia??? UV zostawia w wodzie pustynię 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×