Skocz do zawartości
norbibulka

Biała plamka/narośl U błazenków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

2 dni temu wpuściłem do akwarium 2 błazenki. Dziś rano zauważyłem u nich po białej plamce/narośli. U jednego jest to zdecydowanie plamka. U drugiego ciężko mi określić ale wygląda bardziej na narośl. Czy może być to ospa? 

Mam obawy, że rybki mogły trafić już takie do zbiornika ale niestety nie zwróciłem dokładnie uwagi. W sklepie powiedzieli mi, że ryby pochodzą  z połowu (nie z hodowli). Póki co były karmione pod wieczór 1/4 kostki mrożonej artemii ze spiruliną i czosnkiem (Ocean Nutrition). Co do samego jedzenia, to nie pływają za nim tylko czekają jak do nich dotrze.

W zbiorniku na chwilę  obecną mam:

5 ślimaków  (turbo/tectus - 4 szt. 1x Babylonia)

Zoanthus x2

Sarcopython

Rhodactis

20190524_110451.jpg

20190524_110517.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno stwierdzić na tych zdjęciach co to jest, mogą być początki ospy ale równie dobrze mogą to być jakieś zmiany skórne, czy otarcia. Na pewno są mocno zestresowane zmiana otoczenia.
Jak wychodzą testy parametrów?
Rozumiem, że błazny pobierają pokarm, a jak ich zachowanie poza karmieniem? Pływają w toni, czy chowają się? Są aktywne? Może ocierają się o skały?
Na pewno musisz je obserwować, jeżeli nie ma pewności to możesz też prewencyjnie zastosować jakieś łagodne preparaty, np. Herbtana od Microbe-Lift. Dodatkowo możesz ograniczyć długość i intensywność cyklu oświetlenia, to powinno je dodatkowo uspokoić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1Pierwsze kilka godzin chowały się za skałami. Później trochę zaczęły "zwiedzać" nowe otoczenie, jednak ostrożnie. Nie zauważyłem żeby się ocierały ale będę jeszcze obserwować. Błazenki pływają w toni, ale czasem się chowają w grocie utworzonej w wyniku ułożenia skał. Dość sporo czasu przebywają przy wejściu do tej groty. Są dość płochliwe.

Parametry na chwilę obecną wyglądają następująco:

pH    7,8
PO4    0
NO3    0,5
NO2    0,025
NH4    0,05 
KH    9

Na chwilę  obecną  stopniowo podnoszę temperaturę oraz podaje pokarm dodatkowo naliczony w wodzie z czosnkiem. Czekam póki co jak otrzymam Herbtanę ponieważ miałem problem dostać ją od ręki. Myślałem jeszcze  nad kąpielą krótkotrwałą w ichtio ale ciężko jest je wyłowić bez przestawiania skał i korali. Czy na chwilę obecną się wstrzymać?

U mniejszego błazenka biala plamka się zmniejszyła, u tego większego w okolicy płetwy, podbrzusza pojawi się ciemne plamki. Widziałem jak przez chwilę ryby się zaczepiały/"walczyly"(?).

20190526_125920.jpg

20190526_125837.jpg

20190526_125901.jpg

Edytowane przez norbibulka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie kilka dni na forum i nie miałem jak odpisać, a widzę że wątek nie stał się zbyt popularny. Co z Twoimi błaznami, jak wygląda sytuacja w baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z błaznami na chwilę obecną jest dobra. Biale plamki poznikały,  dodaje Herbtanę  do zbiornika. Ryby odżyły i pływają pewniej w toni oraz chętniej jedzą pokarm. Duża różnica w tej kwestii na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×