Skocz do zawartości
Ruda1557

Proszę o pomoc w przesiadce z słodkowodnego na solniczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowa, akwarystyka towarzyszy mi od dziecka z przerwami i raczej słodkowodna. Marzeniem jest stworzenie w domu "swojego małego morza" i właśnie tu zwracam się do was z prośbą o pomoc jak do tego się zabrać. 

W chwili obecnej posiadam baniak 100x50x65 ~325l (szyba 12) baniak zamieszkują 4 Paletki. Oświetlenie to belka własnego wykonania (102 wat =diody 1w) - kilka diod 12000k, większa część to diody 8500k, jest kilka full spectrum itp (to raczej mniej istotne) za filtracja odpowiada filtr kubelkowy Unimax 500 i filtr wew. Aquael turbo 2000. 

Nie mam możliwości wstawienia sumpa (to że chyba wejdzie tam gdzie jest kubełek i go zastąpi, ale wtedy ciężko będzie mi ogarnąć komin do akwa. Widziałam morszczuki na filtrach kubelkowych-tylko nie wiem co i jak. 

Chciałabym waszej pomocy i informacji co muszę dokupić- i zamienić aby cieszyć oko takim pięknym obrazem. Czytałam trochę informacji i najwięcej problemów stwarza mi chyba oświetlenie gdyż nie wiem na co zwracać uwagę przy tak wysokim baniaku (może uda mi się samej coś stworzyć) 

Proszę o pomoc i porady w jaki sprzęt w przystępnej cenie muszę się zaopatrzyć (choć zajmie mi to trochę czasu) 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do morskiego najlepiej gdyby to akwarium miało 100x65x50, ale jak się nie ma co się lubi to trzeba ogarnąć to co jest :). Tej wielkości akwarium można prowadzić bez sumpa, ale będzie to mocno niewygodne i trzeba się pogodzić z zaburzoną estetyką baniaka (cały potrzebny sprzęt upchnięty jest w środku). Nie znam nikogo kto byłby zadowolony z takiego rozwiązania, wszyscy myślą o sumpie. Jeżeli jednak sump kategorycznie odpada to powinnaś zaopatrzyć się przede wszystkim w wydajny odpieniacz wewnętrzny, np. Tunze 9012, Deltec MCE600 lub coś podobnego. Do tego koniecznie dobra cyrkulacja i ew. coś na absorbery.
Co do kubełka to kategorycznie odradzam w akwariach morskich, wg. mnie się nie sprawdzają i mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Gromadzą zanieczyszczenia i jeżeli nie są bardzo często i dokładnie czyszczone to nagromadzona ilość zanieczyszczeń ma duży wpływ na parametry wody. Samo czyszczenie jest zazwyczaj upierdliwe i zabiera sporo czasu, dlatego jest to gra nie warta świeczki. Lampę, którą masz pewnie da się dostosować do morszczyzny przez wymianę części diod. Trzeba dodać niebieskiego i diod o wyższej temperaturze barwowej, może odjąć trochę tych 8500K. Moc trzeba dopasować do planowanej obsady.
 

Edytowane przez naFiji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli nie kubeł to co odpowiada za filtracja baniaka? Mam na chwilę obecną jeden cyrkulator (jakiś chinol) o wyd. 3000l/h, ale chyba zmienię na taki z regulacją. Z lampą mam taki mały problem, że mocniej świeci z jednej strony i jednocześnie ta połowa jest cieplejsza (połowa belki od strony kabli ) więc chyba, zbuduje nowa ?

Czyli rozumiem że musiałabym zakupić tylko dobry odpieniacz, przerobic lampę (+dodać soczewek) kilka wiatraczkow i ewentualnie jeszcze jeden cyrkulator??? (ewentualnie zakupić dwa z regulacją) i ruszyć baniak na większej ilości żywej skały?  Czy jeszcze jakiś filterek wewnętrzny--skoro kubełek odpada 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja w akwarium morskim działa trochę inaczej niż w słodkowodnym, gdzie stosuje się filtrację głównie biologiczną przy pomocy której amoniak zamieniany jest na azotyny, a te następnie na azotany, które są zazwyczaj konsumowane przez rośliny. Zastosowanie takiego podejścia w akwarium morskim spowodowałoby zbyt duże nagromadzenie azotanów (jego konsumentów jest tutaj zazwyczaj mniej). Podstawą filtracji w solniczce jest odpieniacz, który ma za zadanie mechanicznie usunąć z wody jak najwięcej zbędnych substancji jeszcze zanim zostaną zamienione na amoniak. W dalszej kolejności za filtracje odpowiada żywa skała, czy żywy piach oraz różnego rodzaju wkłady i absorbery, które służą do wspomagania procesu filtracji.

Akwarium masz dość wysokie, będzie potrzeba sporo mocy, żeby doświetlić zwierzaki znajdujące się blisko dna. Jeśli możesz to wrzuć fotki lampy, która masz, zobaczymy co tam siedzi ?.
Ten cyrkulator 3000 l/h jest za słaby do takiego akwarium, tym bardziej, że to chinol jak mówisz i jego realna wydajność pewnie mocno odbiega od tej na etykiecie. Na pewno przydadzą się co najmniej dwa przy tych wymiarach, a co do wydajności trzeba się zastanowić. Dużo w tym temacie zależy od ilości i ułożenia skały oraz przyszłej obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To postaw akwarium na samym odpieniaczu , skoro twierdzisz , że podstawa to odpieniacz a skała nie jest ważna , lub inne medium do filtracji biologicznej . 

W sumie to masz tylko akwarium , reszta do wymiany . Jeśli nie chcesz sumpa , możesz jechać na kilku kaskadach i odpieniaczu . Deltec mc 600 , Aqua medic 3000 lub Tunze 9012. Ale skałe będziesz musiał mieć , a lampa do wymiany lub całkowitej przeróbki . Jest słaba , ale po wymianie ledów i dołożeniu 4 x t5 by mogła być . Jeśli oczywiście nie jest szeroka , bo t5 sporo zajmie . Jeszcze dolewka , filtr osmozy + dyi , cyrkulatory powiedzmy jeszcze 2 po 8000l/h z regulacją , grzałka , coś do sterowania tęperaturą , by wyłanczało grzałkę i odpalało wiatrak , coś do pomiaru zasolenia , miernik tds i można startować ? . Kaskady prócz zwiększenia cyrkulacji , przydadzą się na watę , absorbery , lub ceramikę . Tunze 2012 ładnie zbiera film bakteryjny , ale Kaskada ze skimerem też dobrze działa . Ten cyrkulator zostaw zawsze się przyda . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, dziś byłam  w Szczecinie i przy okazji zajechalam do jednego sklepu gdzie zajmują się akwarystyka morska (zakładanie i serwis)po rozmowie  - stwierdziłam że przerobię akwa tak aby wkleić w środek komin (czyli będą wiercic otwory) i cała resztę tak aby ruszyć z sumpem ok 110l.. Tak więc teraz zostało mi napisać do nich e-mail z informacja i zobaczymy jaki będzie kosztorys... ? I wtedy odkładać kasę (bo ciężko będzie wydać na raz taką sumę) 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może już łatwiej będzie Ci kupić nowe akwarium z wklejonym od początku kominem? Ile lat ma Twoje obecne szkło?
W skali wydatków na cały sprzęt do solniczki koszt akwarium nie jest duży, a dłubanie i wiercenie w używanym baniaku to zawsze ryzyko. Do tego wymiary mogłabyś nieco zmienić.

@Ariel wskaż mi proszę w którym miejscu mojej wypowiedzi napisałem, że skała nie jest ważna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik był klejony w maju zeszłego roku - więc zaraz minie mu rok.. Więc chyba nie jest tak źle aby zrobić modyfikacje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Podejrzewałem, że masz nieco starsze szkło, ale w tej sytuacji możesz próbować modyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×