Skocz do zawartości
Sebastian90

Nano reef 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum więc się przedstawie. Mam na imię Sebastian akwarystyka zajmuję się od 4 lat z tym, że słodkowodną. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie akwarium morskie więc moje pytanie brzmi, czy warto na sam początek zakładać kostkę 30l aby sprawdzić czy dam radę? Czemu akurat 30l? Mały litraż małe wydatki w razie niepowodzenia mniejsze straty, a jak mi się uda to będę przerabiać 240l na morskie. Teraz tak na pewno będzie żywa skała oraz żywy piasek. Tylko chciałbym znać wasze zdanie na temat tego czy warto uczyć się na 30l czy gra nie warta świeczki.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :). To prawda, że małe akwarium morskie da się założyć dość tanio i utrzymać również, ale ma ono też sporo minusów. Brak miejsca jest oczywisty i nie będę się tutaj rozpisywał, ale poza tym w małym zbiorniku wbrew pozorom nie jest łatwo trzymać stabilne parametry, dozowanie preparatów trzeba prowadzić z aptekarską precyzją, podmiany wody również, każde "przedobrzenie" z ilością w małym baniaczku potrafi wywołać niezłą burzę.
Na Twoim miejscu, chcąc się podszkolić w morszczyźnie celowałbym w okolice 100 litrów. To jest taki litraż, gdzie jeszcze nie jest drogo, dostępny jest duży wybór sprzętu zarówno nowego jak i używanego w niskich cenach, a ilości zużywanych preparatów i energii też są znośne dla portfela. Z obsadą przy takiej pojemności też można więcej i bardziej kolorowo :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że 30 to trochę mało, może chociaż 60? I proponowałbym zrobić je bez ryb - dużo łatwiej utrzymać parametry. Można zacząć od wrzucenia skały, troszkę łatwych koralowców (zoa, grzybki, sarco itp) jakieś małe krewetki, krabiki, ślimaki, rurówki, możesz trzymać ukwiał stichodactyla tapetum z krabikiem porcelanowym. Największa trudność w takim małym zbiorniku to dolewka wody - no chyba że zrobisz kompletny system z sumpem - ale wtedy pewnie będzie troszkę drożej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

pozwole sie podpiac bo historie mam podobna jak kolega zakladajacy temat ;) ....planuje kupic "gotowca" okolo 50-60 litrow i tu mam pytanie...zazwyczaj jest tak ,ze w takich gotowcach przewaznie na "dzien dobry" jakis element jest do wymiany...mozecie jakis polecic ,gdzie startowe koszta nie beda az tak drogie?..odrazu mowie ....zdecydowanie korale miekkie i  moze ze 2 blazenki,krewetka ...naprawde nic wiecej nie potrzebuje...oczywiscie mam RO bo korzystam z niego do Riparium z BW...pzdr..

Edytowane przez sunnboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam panów . Może odpowiem do obu zainteresowanych . Im większe tym lepiej , kup od 60 do 120 litrów . Wtedy chociaż będzie można wpuścić jakieś ryby , a będzie korcić i okaże się , że 99% dostępnych nie nadaje się do 30-60 i innych małych zbiorników . Czy kupił bym gotowca ? Nie ! 

Czemu ? Bo ciągle jest coś nie tak ! 

A to lampa , filtr , czy zbyt mała filtracja , aaaa i drogo . Na pierwsze akwarium polecam jakiś standard , najlepiej używkę , kupić kaskadę , też nie musi być nowa , lampe im taniej tym lepiej , moc i światło dostosowane pod morskie , cyrkulator . I czemu taką lipę polecam ? Bo albo zrezygnujesz , albo załapiesz o co biega i kupisz większe . 

Gotowiec jaki polecam ? Od kogoś , kto już sporo przeszedł z akwarium i coś zmienił by działało lepiej . 

Co kupić jeśli chce się nowe ? 

Mialem sere 130 l z Led i moim zdaniem , odpieniacz zbyt słaby , lipne chłodzenie , słabe oświetlenie . I teraz policz ile kosztuje zbiornik , wymiana oświetlenia , odpieniacza i inne koszta . Znajomy miał inny zbiornik , koszta przerobienia podobne . Może z refmaxem wyjdzie taniej , lecz odpieniacz , chłodzenie lipne . I potem jak pokrywa padnie , to też problem i koszta . 

Moim zdaniem używka jeśli ma być gotowiec , a jeśli wszystko nowe , to powiniście poczytać i sami skąpletować sprzęt . Wyjdzie taniej , nawet na nowym sprzęcie . Czemu ? Bo kupicie raz a dobrze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×