Skocz do zawartości
you-know

kostka - morskie wybrzeże

Rekomendowane odpowiedzi

witam, od łuższego czasu chodzi za mną chęć postawienia sobie solniczki, jednak nie klasycznej rafowej (te wydają mi się trochę nudne pomimo ogromu kolorów) ale takiej które będzie odzwierciedlać morskie wybrzeże. W skrócie chciałbym postawić algarium z makroglonami i dla urozmaicenia wprowadzić ukwiały i/lub jakieś miękasy. Ze względów lokalowo-mieszkaniowych docelowo na akwarium chce przeznaczyć standardową kostkę 30x30x30. Jednak nie bardzo wiem jaki sprzęt najlepiej się sprawdzi dla takiego "biotopu" jaki planuje. Większość poradników o zakładaniu solniczek traktuje o typowych rafa, czyli nie do końca o tym co chodzi mi po głowie, informacjo o zakładaniu morskich "holendrów" tyle co kot napłakał. I tu pojawiają się moje pytania. Jakie oświetlenie dobrać by było optymalne dla tego typu zbiornika? czy jako filtracja wystarczy wewnętrzny filtr gąbkowy lub kaskada czy lepiej myśleć nad konstruowaniem jakiegoś panela? inwestować w chłodziarkę czy do tak "prostych" organizmów będzie to zbędna inwestycja? Jak odpalić taki zbiornik? najpierw wypełnić podłożem i skałami, a z czasem wprowadzać życie, czy makro dawać od samego początku żeby zmniejszyły intensywność procesów związanych z dojrzewaniem? przeglądając nieliczne tematy z tego typu zbiornikami na zagranicznych forach zauważyłem że prawie połowa z nich funkcjonuje z zwykłymi kamieniami a nie żywą skałą, wiec czy w tym wypadku jest ona istotnym elementem wystroju? Czy i jeżeli tak to co suplementować do wody przy takim wyposażeniu w życie? oraz jakie ukwiały z łatwo dostępnych będą się nadawać do tego typu zbiornika (o ile jakiekolwiek)? będę wdzięczny za wszelakie porady które troche rozjaśnią mi droge do założenia swojej solniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecieranie szlaków bywa trudne :). Do filtracji możesz wykorzystać kaskadę, wewnętrzne filtry się nie sprawdzają w morskim, gąbkowe tym bardziej. Na panel w 30x30x30 nie bardzo jest miejsce i tą opcję również odradzam. Oświetlenie pozostaje Ci chyba tylko LED, najkrótsze świetlówki T5 24W mają ~55 cm, z kolei w świetlówkach typu Power Compact nie ma zbyt wielkiego wyboru. LED'y mają też tę zaletę, że można odpowiednio dopasować barwę i intensywność do obsady i wielkości akwarium.
Chłodziarka, jeśli nie masz w mieszkaniu upałów albo nie planujesz biotopu morza Barentsa nie będzie potrzebna w tak małym akwarium, w razie czego można sytuację ratować wentylatorami :wink:. Glony możesz wprowadzać w zasadzie od razu po włożeniu skały. Ukwiały w takim małym akwarium odradzam, potrzebują stabilnych parametrów wody, dużej ilości światła i trochę przestrzeni, po "napompowaniu" zwiększają objętość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×