Skocz do zawartości
Hell

Projekt akwarium- pytanie początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Zaczynam powoli swoją przygodę z akwarystyką morską. Jestem w fazie projektowania swojego pierwszego akwarium. Mam już wybrane akwarium- cube kostka 60x60x60. Do kostki chcę zrobić komin zewnętrzny. Jeśli można, prosiłbym o poradę w sprawie komina, bo w ogóle się na tym nie znam i nie wiem, jak to powinno wyglądać. Na pewno jego szerokość może być max 12 cm. Słyszałem, że otwory powinny być 3- 1x 25mm i 2x 32 mm. Co Wy na to? Zupełnie nie wiem, jaki ma być wymiar wycięcia na grzebień i nie wiem, jak powinno to być wysokie i długie. Jakby co, to grubość szkła będzie wynosiła 10mm. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj ?.
Otwory 2 x 32 mm (spływ i rewizja) + 1 x 25 mm (powrót) to taka najbezpieczniejsza opcja, jeśli chcesz oszczędzić trochę miejsca w kominie możesz również zastosować 1 x 32 mm + 2 x 25 mm.
Długość grzebienia, a zarazem komina powinna być tak dobrana, żeby pomieścić te trzy przeloty i żebyś mógł gdzieś tam jeszcze wcisnąć dłoń m.in. przy skręcaniu przelotów i później np. w celu wyczyszczenia komina. Przelot pod rurę 32 mm wymaga otworu ok. 45 mm natomiast pod 25 mm otwór ma ok. 35 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego ;) Dzięki za odp. :) A długość grzebienia nie ma czasem nic wspólnego z ilością odebrania wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość grzebienia można mniej więcej dobrać uwzględniając wydajność pompy obiegowej.  Czasem akwaryści przyjmują ok. 10 cm dla 1000 l/h wydajności, jest to dość duże uproszczenie dla systemu o wielu zmiennych (straty przepływu, czy nawet wymiary grzebieni od różnych producentów) i w jednym akwarium może się to sprawdzić świetnie, a w innym trzeba wyłamywać zęby w grzebieniu bo za bardzo spiętrza wodę. Tak czy owak jest to jakiś punkt zaczepienia ?. Możesz też spróbować skorzystać z kalkulatora na RC: http://reefcentral.com/calc/drain.php

Edytowane przez Pawlick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ,to jak zrobię komin wysoki na 25, długi na 30 i szeroki na 12 z wycięciem 10cm pod grzebień myślicie, że będzie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zapomniałem ;) A pompa to Jebao DC-1200 z regulacja 400-1200l Max 1200l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość komina ok, szerokość też, długość zmniejszyłbym do 20-25 cm i na tej długości dałbym przelew, żeby nie kombinować za bardzo z podcinaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,to nareszcie wiem jak będzie wyglądał komin :PA jeśli chodzi o to wycięcie to robić je na całej długości komina ? Czy może komin długość 25 a wycięcie 20 ?  I bardzo dziękuje za odp. :D Jestem naprawdę wdzięczny za pomoc :)
A słyszałeś może o tej marce Jebao ? Dobre to jest? ;) Bo wydaje mi się że to Chinol :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie:

dość dobrze widać tego typu komin, rzuć okiem.

Ważna uwaga, która się tam również pojawiła dotyczy sposobu wykonania przelewu nie w formie wycięcia w bocznej ścianie akwarium tylko poprzez wstawienie jej w 3 częściach. Pełna tafla do wysokości przelewu, a podwyższenia na bokach doklejone. Ogarnięty szklarz powinien o tym wiedzieć, ale warto przypominać ?.
Szerokość komina względem szerokości grzebienia to głównie kwestia estetyki no i późniejszego czyszczenia tego fragmentu szkła pomiędzy kominem a baniakiem. Osobiście wolę jak przelew i komin są jednakowej szerokości.

Jebao to typowy chińczyk, bardzo popularny z resztą. Czy dobry to długo można dyskutować, w kategorii cena/wydajność chyba nie ma sobie równych, z trwałością bywa różnie, ale do końca gwarancji pewnie dojedzie ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Naprężenia w narożnikach wycięcia są znacznie mniejsze, ryzyko pęknięcia ściany akwarium również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok no to podsumowując wnioski plan wygląda tak-
Akwarium 60x60x60 Grubość szkła 10mm (bez wzmocnień)
Komin zewnętrzny o wymiarach-
Wys- 25cm
szer- 12cm
dłu-  20cm
Wysokość grzebienia od tafli wody 5cm
W kominie 3 otwory 2x32 i 1x25
Full Optiwhite tylko komin float


Ktoś by coś jeszcze zmienił ? Czy jest git i zamawiać ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Tobie muszą pasować wymiary baniaka, z technicznego punktu widzenia są poprawne ?.
"Wysokość grzebienia od tafli wody 5 cm" to jak rozumiem odległość od górnej krawędzi akwarium do krawędzi przelewowej komina?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

odległość od górnej krawędzi akwarium do krawędzi przelewowej komina

Zgadza się ;) Myślisz ze 5 cm wystarczy ? czy dać może z 7cm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 cm zazwyczaj wystarcza, jeśli zamierzasz w przyszłości zastosować np. wavebox'a to możesz dla pewności dać te 7 cm. Zdecydowanie łatwiej później spiętrzyć wodę na grzebieniu niż obniżyć komin :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,to już wszystko wiem jeśli chodzi o szkiełko ;) Bardzo ale to bardzo wszystkim dziękuje za odpowiedzi :D Bardzo mi pomogły,byle więcej takich ludzi jak wy na forach !! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecamy się (chyba mogę tak napisać) :).
Kiedy zaczniesz wszystko składać to pochwal się koniecznie postępami, fajnie się ogląda takie relacje krok po kroku, od pustego szkła do ładnego kawałka własnej rafy :wink:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok! nie ma problemu :) Jak tylko zacznę coś działać to z całą pewnością będę opisywał wszystkie postępy :)  Pewnie i tak jeszcze was pomęczę a propo sprzętu do tego szkiełka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×