Skocz do zawartości
Omega

Filtr di?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie ro+di

 

wode w krainie mam na poziomie 330 tds

wode po odmowie na poziomie 004 tds

po żywicy oczywiście 000 tds

 

moje pytanie brzmi następująco czy jest sens dawać Di po osmozie???

 

i z Ciekawości zmierzyłem wodę demineralizowana z Tesco wyszło 009 tds

Edytowane przez Omega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zadaniem TAK. Ale niektórzy leją wodę do 004.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy i tak mam filtry di i jeszcze 4 litry żywicy Mb400 to i tak puli co będę dawać. Troszkę mnie zszokowało ze woda z Tesco ma tds 009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zostaw, jak Ci się skończy (pewnie długo, długo) to wymienisz. Twoja woda jak postoi trochę w jakimś pojemniku to też kilka ppm zyska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W procesie przygotowania wody do akwarium morskiego chodzi o to, żeby była ona jak najczystsza, najlepiej 0 ppm. Prefiltry i membrana osmotyczna nie zawsze są do tego wystarczające dlatego stosowanie żywicy jonowymiennej ma sens.
To, że dzisiaj woda po RO ma 004, nie oznacza, że jutro czy za tydzień będzie trzymać te parametry. Inna sprawa to jakość samego miernika TDS, te najpopularniejsze wśród akwarystów są mocno niedokładne i nie przyjmowałbym wyników takiego pomiaru za pewnik. Urządzenie to bardziej ma służyć do określenia stanu zużycia membrany RO niż badania jakości wody.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem różnica jest tak mała że nie jest to potrzebne. Ja akurat używam chodź parametry mam już gorsze od 004.

Zaletą Di jest to że jeśli dasz gorszy filtr ro lub już będzie mocno zajechany to po di wyciągniesz całkiem niezłą wodę.

Można ale nie trzeba. Zawsze wiadomo ,że jak czyściejsza to lepsza ale jeśli ktoś widzi różnice w akwarium po 010 i po 000 to mi kaktus wyrośnie.

Edytowane przez Ben_sage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana RO stopniowo się zużywa i przepuszcza coraz więcej zanieczyszczeń, dziś woda na wyjściu może mieć 004 ppm, po miesiącu 030 ppm, z czasem jeszcze więcej i tutaj istotną zaletą filtra DI jest to, że dodatkowo "szlifuje" wodę i pracuje w pewnym sensie jak bufor dając na wyjściu wodę z zawartością zbliżoną do 0 ppm.
Taki jest według mnie podstawowy sens stosowania tego rodzaju filtrów, natomiast podobnie jak Ben_sage myślę, że dla środowiska w akwarium nie ma znaczenia, czy woda z dolewki ma 0 ppm, czy kilkanaście ppm, to nie apteka, czy tam laboratorium :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×