Skocz do zawartości
rafs

Dennerle Cube 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Po półtorej roku przerwy od akwarystyki naszło mnie znów na akwarium tym razem na słono

I w ten o to sposób od 23,12,2017 jestem znów szczęśliwym posiadaczem solniczki. Tym razem jak w tytule zawitała kosteczka Dennerle nano marinus cube 30L.

Zbiorniczek wystartowal na zestawie producenta ale wydaje mi się ze ten BioCirculator 4w1 nie jest najciekawszym rozwiązaniem i w niedalekiej przyszłości zastąpie go kaskada również po to aby pozbyć się jak najbardziej sprzętu widocznego w akwarium. Pozostały osprzęt sprawia dobre wrażenie, generalnie fajny zestawik za niewielką kaske 

W zbiorniku wyladowalo 3kg piasku dennerle dołączone w zestawie, zakupilem również 3kg żywej skały oraz 30 litrów wody ze sklepu 

Oczywiście zakupiłem również filtr RO bo nie uśmiecha mi się bieganie z pojemnikami stale do sklepu. Wyposazylem się również w dolewke Hydor Smart level control + mała pompa 

Testów jak narazie brak, dojdą w niedalekiej przyszlosci jedyną wartość jaką do tej pory sprawdziłem to zasolenie które mam w granicach 1.024  i temperatura 25,5 ○c

Teraz nie pozostaje mi nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i obserwować jak zachowuje się zbiorniczek

A wygląda to tak

20171223_144350.jpg

 

20171223_144428.jpg

 

20171224_092757_001.jpg

 

a i okleilem górna krawędź akwarium okleiną do okien co by poziom wody nie żucał się w oczy

20171225_145505.jpg

Udało się również zainstalować delewkę, Hydor Smart Level control, do tego maleńka pompa 250L/godz, ale i tak nie obyło się bez zaworu na wężu bez niego pompa zbyt szybko uzupelniala wodę w zbiorniku a czujniki nie nadążały, przez co przelewało wodę aż do czujnika awaryjnego. Po dołożeniu zaworu wszystko świetnie śmiga i około 1,5 L wody uzupełnia minutę

20171230_143055.jpg

20171230_143126.jpg

20171230_163523.jpg

akwarium po kilku dniach pojawiły się okrzemki i woda zaczeła nabierać "specyficznego" zapachu 

Do zbiornika dodaje tylko bakterie 

A więc dzieje się dojrzewanie 

20180106_192509.jpg

 

 

 

Edytowane przez rafs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Do piasku polecam ślimaki cerythium  pięknie czyszczą piach i skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny maluch :). Z kaskadą faktycznie powinno się zrobić bardziej naturalnie w środku. Ten patent z folią na szybie mi się podoba, nie tylko sam poziom wody ale i ew. osad nie będzie rzucał się w oczy.
Powodzenia :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cesarz2016

Bardzo ładnie ułożone skały teraz tylko dobrać fajne koralowce i będzie super :) Powodzenia

Edytowane przez cesarz2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie :thumbsup:

kajto ślimaki z pewnością będą, planuje nassariusy, tym bardziej że w baniaczku planuję babkę nie kopiącą a więc coś musi tym piaskiem wstrząsnąć. 

Flipper dzięki, już nie mogę się doczekać kaskady, widok wewnątrz tego cyrkulatora już mnie dosłownie odstrasza :crazy: 

I do tego te drobne bąbelki powietrza które to nie wiadomo skąd co chwilę uwalnia do wody 

cesarz2016 już co nieco mam zaplanowane :wink:, będzie to zbiorniczek typowo pod euphylie/ricordee/zanthusy jak się oczywiście wszystko uda :rolleyes:

Mam bźika na punkcie euphylii :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że nassariusy to miesozercy . Tylko cerythium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc mijają już 4 tygodnie od zalania kosteczki, wszystko wygląda dobrze okrzemki juz praktycznie odeszly w niepamięć 

Innych plag jak narazie udaje się uniknąć. W zbiorniku pojawiło się wiele życia wypatrzylem 4 wieloszczety, dwa większe 4/5 cm i dwa maluchy 1 centymetrowe 

Pojawiły się mysis oraz dwa ślimaki + cała masa innych żyjątek szczególnie widocznych po zgaszeniu światła. Na przyszły weekend to jest po 5 tygodniach planuję wprowadzić ekipę czyszcząca oraz jeśli się uda znaleźć jakąś ciekawą babeczke wpadnie również rybka. 

 

2018-01-21%2017.40.56.jpg

2018-01-21%2017.42.03.jpg

2018-01-21%2017.42.58.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc z przyjemnością mogę stwierdzić że z dniem dzisiejszym kosteczka zakończyła swój żywot śmiercią naturalną :ninja:

Po ponad pięciu tygodniach dojrzewania ustąpiła miejsca innej "wiekszej" kosteczce 40x40x40 :D, cały "wkład" został przeniesiony do nowego szkła. 

Nowe 64L poprowadzone będzie w nowym wątku :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×