Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie gorgoni, czy wszystkie lubią gdy oświetlenie jest słabe? Czy są gatunki, które mogą żyć w dość sporym oświetleniu czyli ok 1W/l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gorgonie ogolnie moga zyc w sporym oswietleniu, trzymalem kiedys swiftie i diode przy oswietleniu mniej wiecej 1w/l

ale wiesz ze to trzeba codziennie karmic, nawet ze 2 -3 razy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, czyli to znaczy, że spokojnie będę mógł trzymać Gorgonie w swoim akwarium. Zdaję sobie sprawę, że trzeba je dokarmiać ale to nie jest dla mnie problem, i tak zamierzam karmić ryby kilka razy dziennie małymi porcjami, więc korale też mogę nakarmić:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczkeaj jak ci skoczy no3 i po4 - tez myslalem ze trzymanie takich korali w ogolnym ma sens... :-) teraz powstalo drugie akwa pod te korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie niefoto nie laczy sie za bardzo z innymi koralami.

jak bedziesz mial spsy to pewnie szybko Ci zbrazowieja, no3 wzrosnie bardzo szybko do poziomu 25-50,zaczniesz je zbijac podmianami wody, a gorgonie tego nie lubia i w efekcie bedziesz mial brazowe twarde korale w akwa, a gorgonie Ci padna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie myślałem o miękkich w szczególności o Zoanthusach i kilku gorgoniach, czy takie coś ma szanse dobrze funkcjonować? Będę mieć refugium, więc trochę NO3 powinno wyjąć:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim wypadku bedzie funkcjonowac, ja w swoim mam wlasnie niefoto zoa i clavularie.

tylko uwazaj na no3, bo potrafi skoczyc do 50 w oka mgnieniu :D

ja u siebie z trudem utrzymuje teraz poziom 25-30.

nie wiem po co Ci az tak mocne oswietlenie dla miekkich, u mnie jest jakies 0,3w/l i wszystko rosnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie myślałem o miękkich w szczególności o Zoanthusach i kilku gorgoniach, czy takie coś ma szanse dobrze funkcjonować? Będę mieć refugium, więc trochę NO3 powinno wyjąć:D

Pewnie trudno je kupić, ale są przecież gorgonie "światłożerne":

http://pl.reeflex.net/tiere/778_Gorgonia_ventalina.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/1802_Pseudopterogorgia_sp.%2002.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/2414_Isis_hippuris.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wydaje mi się, że w ok 400l w obiegu, NO3 nie będzie aż tak szybko skakać i trochę łatwiej da się utrzymać stabilne parametry. Od początku w planach były miękkie, ale jakby nie było przeciwwskazań, to jakieś gorgonie pojawiły by się w moim akwarium:smile:. Światło po prostu takie mi zostało po słodkowodnym(6x54W) ale nie muszę wszystkich włączać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - litraz nie ma znaczenia. Postaraj sie raczej poszukac fotolubnych gorgonii lub np. pseudogorgonii :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie litraz nie ma znaczenia, no moze wzrost no3 bedzie wolniejszy.

@marcinowi chyba chodzi o ładne gorgonie, dla mnie pseudogorgonia to taki szarobury krzaczek ktorego do akwa bym raczej nie wsadzil.

to ze gorgonie potrzebuja swiatla do zycia nie znaczy, ze nie trzeba ich karmic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, chodzi mi o ładne, kolorowe gorgonie, takie jak Swiftia exserta, Echinogorgia, Diodogorgia. Trochę się obawiam czy jako początkujący sobie z nimi poradzę, ale dużo o nich czytam i coraz bardziej zaczynam na poważnie myśleć o ich trzymaniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pomysl o odpowiednim dla nich baniaku - nie pchaj na sile tam gdzie nie bedzie im dobrze.

Ogólnie Natan ma dużo doświadczenia w non photo, ja troche mniejsze ale obaj uważamy podobnie że pod takie korale należy prowadzić niezależny baniak.

Rób jak chcesz ale raczej nas nie przekonasz do swojej tezy :-)

Co do tego czy se poradzisz to spoko, byle byś był konsekwenty i ... miał czas się nimi zająć, to tak trochę więcej czasu niż przy zwykłym morskim :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie - przemysl zbiornik, bo jak kupisz jedna gorgonie (i bedziesz potrafil, i mial czas na to by, sie nia zajac), to potem kupisz druga, potem trzecia, potem tubastree, potem dendro, potem miekkie niefoto itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się jeszcze raz dobrze zastanowić... A powiedzcie mi jak to jest z rybami w zbiorniku nie-foto, mogą tam pływać ryby, np takie jak A.Japonicus i Apogon Leptacanthus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj co do ryb to nie ma doswiadczenia.

wiem tylko ze błazenki moga ;)

no i niestety zółtek nie moze :) bo uszkadza tubastree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie powiedzcie mi jeszcze czy łatwiejsze w hodowli są korale nie-foto, czy spsy/lpsy? Bo jednak dopiero zaczynam z morską, ale też nie chciałbym z tego powodu trzymać samych miękkich typu xenia itp. I drugie pytanie to czy miękkie nie-foto i tuby nie mogą mieć silnego oświetlenia, czy tak jak gorgonie dość silne światło im nie przeszkadza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

non foto sa moim zdaniem wyzej niż SPS - ale to nie chodzi o trudność jako taką tylko jak pisałem konsekwencje i czas... SPS jak zapewnisz im dobre warunki rosna... non foto jak nie bedziesz mial czasu karmic.... zdechna - i nie ma wakacje, urlop, wyjazd - jesc musza :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×