Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przedstawiam projekt panelu jaki chcę zrobić.

1 Komora:

szerokość 10cm. zrzut, na dole kratka oparta na bloczkach szkła

2 Komora:

Szerokość 14cm wysokość 28 cm odpieniacz ma zanurzenie od 13,5 do 15,5 tutaj też będzie grzałka

3 Komora:

Szerokość 9cm media znajdujące się w worku

4 Komora:

Szerokość 10cm obiegowka, i czujnik dolewki

W komorze 1 i 3 na dole 3cm przerwy od dna aby woda przedstawiła się do kolejnej komory

Mam kilka pytań.

Jaki dać poziom wody w komorze z pompą obiegową?

Jak ustawić czujniki do dolewki Tunze 3155?

Czy grzałka może być w komorze odpieniacza

O ile cm zrobić niższy grzebień od góry akwarium (mam Vortech'a MP10 wiec będzie bujało)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Mam kilka pytań.

Jaki dać poziom wody w komorze z pompą obiegową?

Jak ustawić czujniki do dolewki Tunze 3155?

Czy grzałka może być w komorze odpieniacza

O ile cm zrobić niższy grzebień od góry akwarium (mam Vortech'a MP10 wiec będzie bujało)

[...]

 

jaki Ci się podoba ale > zwróć uwagę, że przegroda 2'giej komory, to limit poziomu wody w komorze 1'wszej i 2'giej.
w tych komorach słup wody będzie wyższy od samej przegrody o h=28 [cm]. czyli będziesz miał tam słup wody = h + x.
gdzie x jest wartością będącą przełożeniem bezpośrednim wynikającym z wydajności pompy obiegowej ! 
implikacje są proste:
a. poziom wody w komorach 3'ciej i 4'tej może być niższy od h > masz wodospad > akustyka Ci o tym przypomni ...
b. poziom wody w w/w komorach może być wyższy od h lub przybrać wartość = h + x ...
 
powyższe jednak rozpatrywałbym w kontekście komory 1'wszej > to ona przyjmuje zrzut wody z akwa !
jeśli H zbiornika = 40 [cm] - 2 [cm] > przecież nie będziesz miał wody pod krawędź szkła, to H - 2 - 28 = 10 [cm].
mniej więcej tyle wynosi różnica poziomów do przegrody komory 2'giej = 28 [cm] > to limiter minimalnego słupa wody komór 1 i 2.
to nie mało jak na zrzut, który ma być cichy ...
krawędź przelewu w Twoim wypadku może mieć maks. szerokość równą szerokości komory 1'wszej.
pomyśl nad rozwiązaniem z opcją regulacji > większa <> mniejsza przepustowość zrzutu wody do panelu ...
taka regulacja jest przydatna, bo przecież nie wiesz jak zachowa się woda 'pchana' obiegówką jaką byś tam sobie nie wybrał.
 
ustawienie czujnika dolewki musi uwzględniać powyższe ...
dla grzałki > komora przed obiegówką lub w komorze obiegówki ...
 
pytanie ostatnie > Jointela, jesteś niemożliwy > nikt nie jest w stanie na nie odpowiedzieć wyjąwszy wodę, którą napędzi Ci obiegówka :crazy:
odpowiedzi musisz szukać w wyżej opisanych możliwościach. tak myślę ...
 
p.s. dla wygody najlepsze są komory maksymalnie duże w panelu nawet kosztem zmniejszenia ilości komór w tymże ...
Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź teraz muszę to na spokojnie przeanalizować :-)

Wzorowałem się na tym projekcie

ccgs.jpg

Edytowane przez Jointela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem też ukryć odpieniacz.

Poniżej projekt z wysokościami jakie miał kolega

iqng.jpg

Faktycznie przesadziłem z wysokością przegrody z Odpieniaczem dam wyższą najwyżej kubek odpieniacza będzie wystawał

Edytowane przez Jointela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja widzę zdjęcia. Mogę wkleić link do forum ale to konkurencja wiec nie wiem czy mogę.

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/62699-[55L]-Slona-kropla#entry640130

Jotef analizując to co pisałeś zrozumiałem swój błąd przegroda w 2 komorze musi być wysoko aby poziom w 1,2,3 był taki sam i nie było wodospadu podczas zrzutu

Edytowane przez Jointela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym wątku nie widzę żadnych schematów, więc nie wiem o co chodzi ...

 

generalnie życie trzeba sobie upraszczać co dotyczy również konstrukcji panelu  :yes: zobacz mój:

0d03e9fe58f224ae.jpg

 

wymiary nie są tutaj istotne dla Ciebie, bo to 'moje' wymiary  :P a niżej masz jak to wyszło finalnie :

ff307db67fb84138.jpg

 

682684024d70f320.jpg

 

zwrócę jedynie uwagę, że takie wykonanie panelu pozwoliło na schowanie z widoku całego osprzętu łącznie z cyrkulatorem, odpieniaczem, itd., ...

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel ma 3'rzy komory > skrajna prawa komora nie ma połączenia z pozostałymi a jedynie z akwarium. rezyduje tam cyrkulator zasysając wodę dolnym 'grzebieniem' ...

lewa skrajna, to komora zrzutu gdzie znajduje się odpieniacz. w środkowej pracuje obiegówka > jest grzałka, są sondy pomiarowe i rzecz jasna dolewka.

na zwymiarowanym zdjęciu/rysunku pionowe niebieskie paski, to przegrody komory , której szerokość = 11 [cm] ...

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obieg główny stanowi pompka 1000 [ltr/h] ale górny grzebień może przyjąć dużo więcej ...

dlatego posiada regulację wydajności zrzutu < > a więc i wysokości słupa wody w tanku.

z uwagi na powyższe brak efektu wodospadu  :yes:

działa toto wszystko przyzwoicie czyli jest cicho po prostu ...   :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://drive.google.com/file/d/0B4q-zkjDQUWEaHlidVFFb2JVeEE/view?usp=docslist_api

Pierwsza komora odpieniacz na dole kratka a na niej np węgiel albo gąbka przelew dołem do drugiej komory która będzie największa a w niej media i inne cuda. Komora obiegowki oddzielona bubble stop pomiędzy szyby wsadzona gąbka przelew dołem do obiegowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać, że twoje projekty ewoluują ...

tylko ja czegoś nie rozumiem > wspomniałeś, że wzorujesz się na działającym akwarium > może zrób dokładnie w/g wzorca.

 

p.s. rysunki - nie podajesz wymiarowania, jaki odpieniacz, jaka obiegówka ... jeśli już mamy nad tym dumać 

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9001 a obiegowka też Tunze 1073.008. Nie podawałem wymiarów bo najważniejsze było ustalenie ilości komór oraz z tego czy dołem czy góra ma wpływać woda do komory obiegowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałem już wyżej, że w/g mnie lepiej mniej komór w panelu ale większych > to jest nie do przecenienia ...

określiłeś już swoje potrzeby, masz sprzęt > dopasuj komory do gabarytów maszynek i do dzieła   :)

z Twojego rysunku (ostatniego) wynika, że masz fobię pęcherzykową   :no:

ten Tunze, to pewnie zwężka z napędem o mocy 2.5 [W] > to nie jest potwór bąbelkowy. proponuję:

 

b300117e05e04df5.jpg

 

1. skimmer w komorze zrzutu > pułapka bąblowa to przegroda kierująca rotującą wodę ku górze

2. pompa główna w prawym rogu panelu > mała możliwość zassania bąbelków powietrza ..,

3. przegroda 'środkowa' jako wsparcie jedynie dla kratki

proste, łatwe w obsłudze > cały panel stanowi o tym, że system dolewki będzie bardziej płynny > nie będzie ciągłego włączania dolewki jak w małej komorze pompy głównej ...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×