Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dostałem dziś od znajomego kilka gąbek i mam w związku z tym pytanie- gdzie je ustawić, w cieniu czy w świetle, w mocnej czy słabej cyrkulacji...? Obiło mi się o uszy, że gąbki nie lubią światła nadmiernego, a na stronie http://pl.reeflex.net/tiere/1087_Haliclona_sp.%2001.htm jest napisane, że pokarm z zooksanteli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, też miałam ten problem... większość gąbek nie ma zooksanteli

Jeżeli chodzi o taką niebieska gabkę to wystepuja dwa gatunki- jeden potrzebuje dużo światła i można go ciąć i rozmnażać w ten sposób, drugi odwrotnie tylko zacienione miejsce i uważać na mechaniczne uszkodzenia. Najlepsze jest to, że bez mikroskopu (i wiedzy) nie można rozpoznać tych dwóch gatunków B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jezeli chodzi o gabki, to mniej wiecej z nich bedzie preferowala zacienione miejsca. Tak jak pisze TMK, sa jednak gatunki ktore skorzystaja na swietle. Problemem czesto jest jednak sklonnosc gabek do zarastania przez glony, stad utarta opinia o koniecznosci trzymania ich w zacienionych miejscach. Identyfikacja, jeszcze bardziej niz u korali, zalezy od cech zazwyczaj "ukrytych" dla akwarysty - np. jeden z podstawowych podzialow wyroznia gabki o szkielecie wapiennym i o organicznym, co mozna stwierdzic po potraktowaniu kawalka gabki jakims kwasem. Tylko ktory akwarysta bedzie tak maltretowal wlasnego podopiecznego?

Niestety, ale gabki to grupa ogranizmow, ktora nadaje sie tylko dla doswiadczonych pasjonatow. W rekach wiekszosci zwyklych akwarystow czeka je niestety smierc z glodu, niedostatecznie dobrych warunkow, zarosniecia przez glony czy bledow podczas transportu. Jako podstawe polecam ten artykul:

http://www.advancedaquarist.com/issues/april2004/invert.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki- poczytałem. Gąbką stoi w świetle, mam wrażenie że rośnie (do skałki przyrosła bez problemu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×