Skocz do zawartości
clk

Projekt 250l prośba o porady i opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym użytkownikiem forum aqua-reef, więc na początek chciałbym wszystkich przywitać: dzień dobry. :good:

O akwarium morskim marzę od czasu kiedy w gimnazjum odbyłem wycieczkę do oceanarium w Gdyni. Niestety nie miałem wtedy możliwości finansowych aby prowadzić jakiekolwiek akwarium, lecz dziś - w wieku 23 lat - postanowiłem ruszyć ten temat i zabrać się za realizację marzeń :smile:

Ostatnio na allegro była aukcja 1,5 rocznego akwarium morskiego 250l wraz z szafką, sumpem i osprzętem hydraulicznym, do dokupienia byłby tylko odpieniacz i pompy cyrkulacyjne - wszystko to za cenę Kup Teraz 1000zł. Niedużo - pomyślałem. Z drugiej jednak strony uświadomiłem sobie fakt, że kupując gotowe akwa pozbawię się możliwości czerpania radości ze składania wszystkiego samemu.

Od długiego już czasu czytałem o akwarystyce morskiej (zarówno tutaj jak i na nano-reef). Po przerobieniu ton tekstów na temat sprzętu, wymagań zwierząt, rozmiarów akwa i kosztów pojawił się w mojej głowie następujący projekt:

Akwarium:

100x50x50 Optiwhite

TUTAJ można dostać takie akwarium za ok 750zł.

Komin z trzema otworami dorobiłbym u szklarza.

Sump:

Wymiary:70x40x40

Postarałbym się znaleźć jakieś używane akwarium na allegro i przerobić je na sump wg projektu jak na zdjęciu.

Odpieniacz:

Deltec MCE 600

Obieg:

Pompa AquaBee UP 3000

Cyrkulacja:

2x Tunze Turbelle Nanostream 6045

Filtr RO/DI:

RO: tutaj

DI: tutaj

Oświetlenie:

2x ATI Actinic Blue T5 39W

2x Sylvania Aquastar T5 39W

Oprawy DIY

Oczywiście hydrometr i zestaw testów. Akwarium zamierzam na początek prowadzić metodą Ballinga.

Planowana obsada:

Na początek żywa skała

Z biegiem czasu i stabilizowania się akwarium jakieś miękkie korale i ryby:

2x Błazenek (amphiprion ocellaris)

1x Acanthurus leucosternon

1x Zebrasoma Flavensis

oraz ekipa czyszcząca (kilka krewetek, ślimaków) - i tutaj przejdę do pytań jakie chciałem zadać, mianowicie:

1. Jakie zwierzęta i w jakiej ilości na 250l warto wrzucić jako "Clean Up Crew" :)

2. Ponieważ przeraża mnie trochę koszt kilkudziesięciu kilogramów żywej skały, a w ogóle mi się nie spieszy chciałem zapytać czy dobrym pomysłem będzie kupienie kilku kilogramów LR i resztę suchej i zostawić to na kilka miesięcy aż sucha zostanie zasiedlona? Czy takie rozwiązanie poza czasem ma jakieś inne wady?

3. Prosiłbym o wszelkie wskazówki dotyczące zastąpienia wymienionego sprzętu tańszymi odpowiednikami, które mogłyby spełnić swoje zadanie

Z akwarium nie zamierzam się spieszyć, mam zamiar powoli kompletować sprzęt. Akwarium będzie stało w rogu pokoju, za nim będzie dostęp do bieżącej wody, nie wiem tylko czy uda się zrobić odpływ ściekowy (no ale przecież nie jest to coś co uniemożliwiłoby funkcjonowanie akwa).

Bardzo proszę o opinie i ewentualne uwagi co do mojego projektu

Pozdrawiam! :wink:

1700_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Milo mi powitac nowego morszczaka na forum :good: Na poczatek odrobine bardziej ogolnie: dobrze, ze zdecydowales sie zlozyc akwarium wedlug wlasnych potrzeb. To da Ci mozliwosc idealnego dopasowania wszystkiego pod wlasne gusta.

Jezeli chodzi o akwarium, to polecalbym od razu kupic akwarium z wywierconymi dziurami i kominem. Chodzi o to, ze po pierwsze latwiej bedzie wiercic dziury w nie sklejonym akwarium, a po drugie przy wierceniu latwo o pekniecie calej szyby. Wyslij zapytanie do tej firmy, ktora podales w linku, albo poszukaj w swojej okolicy kogos kto klei akwaria od razu z dziurami i kominem. Pozatym gdybys znalazl kogos takiego nie musialbys miec calego akwarium z OpitWhite. Podstawa i tylna szyba z Opti to troche wyrzucanie pieniedzy w bloto, bo i tak nie ogladamy naszych akwarium od dolu czy od tylu :smile:

Ponadto pomyslalbym o innym odpieniaczu, np. AP600 Delteca czy inny ktory mozna postawic w sumpie. Nie musisz przeciez uzywac odpieniacza zewnetrznego, jakim jest MCE600. Mocne pienidlo to podstawa, a jak chcesz miec dwa pokolce to zdecydowanie polecalbym cos mocniejszego niz seria MCE.

Jak juz wspomnialem o rybach - niezbyt podoba mi sie zaproponowana przez Ciebie obsada. Dwa pokolce jak na takie akwarium to duzo, moga latwo "przerosnac" zbiornik. Poza tym mam duze watpliwosci czy na dluzsza mete A. leucosternon w 250 to dobry pomysl. Ryba agresywna, bardzo aktywna, rzadko zaleca sie dla niej akwaria mniejsze niz 400-500 litrow. Jezeli koniecznie chcesz miec dwa pokolce, to lepszym pomyslem niz bialobrody bylby ktorys z mniejszych pokolcow z rodzaju Ctenochaetus.

Co do odpowiedzi na pytania:

1. Do pieciu slimakow klasy Turbo, do tego np. 10 Nassariusow do piasku (ew. zamiast nich 2-3 Strombusy). Jezeli bedzie problem z Aiptasia to przydadza sie krewetki L.wurdemanni, 3-4 wieksze sztuki. Koniecznie 1-2 wezowidla, to najlepsi zjadacze resztek. Kraby pustelniki i L. amboinensis wedlug uznania, ja osobicie traktuje te zwierzaki jako dodatek estetyczny. Niestety maja one swoje zle zwyczaje ( krewetki kradna pokarm, ktory damy koralom, a kraby latwo moga stracac szepki korali) i ich zadanie, zjadanie resztek, moga wypelniac mniej przeszkadzajace zwierzaki. L. amboinensis moze okazac sie przydatna przy ataku rybiej ospy, choc przy dobrze zaprojektowanym akwarium i kupowaniu ryb zdrowych, z dobrych zrodel nie beda one niezbedne.

2. Nie ma problemu, mozna uzyc martwa skale czy ceramike. Martwa skale warto wymoczyc dlugo w wodzie po RO, bo potrafi uwalniac sporo nieczystosci jakie sa w niej zwiazane. Ceramike niektorzy mocza, niektorzy nie. Wydaje sie, ze nie wymoczona potrafi wypuscic sporo krzemianow do wody i spowodowac wysyp okrzemek, ale nie zawsze tak sie dzieje.

3. Pamietaj, ze skapy placi dwa razy :) Ostroznie z tanszymi zamiennikami, bo mozna sie przejechac.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam troszke od siebie .

Tu gdzies na forum jest informacja ze dobrze jest wygotować martwą skałe ( ponoć lepiej udrażniaja sie kanaliki w jej wnetrzu)

Jeśli chodzi o sump to odpieniacz dał bym w pierwszą komore ( gdzie niby ma być żywa skała) a środkową komore zostawił bym pustą ( z czasem może refugium lub dsb ...lub filtr od zeo )

Co do krewetek to fajne są lysmata amboinensis i lysmata debelius ale z tym odbieraniem jedzonka ocelocik ma racje , sam planuje zwiekszyć obsade do 5szt. z każdego z gatunków .

Do obsady rybnej dodał bym tak na wszelki wypadek labroides dimidiatus.

pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L.dimidiatus jest ciezki do utrzymania w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy gdy w akwaium sa inne wargatki( do tego wieksze) ..to faktycznie szybko ginie, może również oberwać od pokolca podczas zabiegu czyszczenia gdy tamtego zaboli a ryba jak ryba ..nie stwarza zadnych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To akwarium z opti strasznie drogie! Posłuchaj ocelocika i zamów gdzieś indziej szkło .O osmozie już trochę było na forum wiec przeczytaj ten watek http://aqua-reef.pl/forum/odpieniacze-systemy-filtracyjne-f55/filtry-ro-i-di-t1175.html kup taki filtr pare złotych zaoszczędzisz http://www.sklep-rainbow.pl/index.php?d=produkt&id=459i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas. Następnie poczytałem jeszcze trochę i teraz tak:

Do ocelocika:

Odwiedziłem dwóch szklarzy w okolicy, niestety jeden z nich w ogóle się nie zajmuje akwariami a drugi nie ma szkła optiwhite a akwaria robi od święta. Ogólnie poszperam jeszcze w temacie w okolicy bo dla mnie spód i tył z opti to też marnotrawstwo, ale właśnie czułem że może być problem z akwa wśród pobliskich szklarzy. W każdym razie na pewno wybiorę opcje z wywierconymi otworami i kominem od nowości.

Co do odpieniacza to szukałem czegoś uznanej marki w dobrej cenie i wydał mi się dziwny kształt tego MCE 600 ale miał konkurencyjną cenę - teraz już wiem dlaczego :good:

Wybieram więc tego AP600, lub APH 525. Czytając to forum dowiedziałem się również, że niejaki skiba robi odpieniacze i są naprawdę niezłe - może więc skontaktuję się jeszcze z nim podczas składania zestawu :wink:

Sprawa obsady:

Przyznaję się bez bicia, że o białobrodym myślałem tylko dlatego że ta ryba bajecznie mi się podoba. Zrobiłem szybki google search i trafiłem TUTAJ. Ponieważ były tam podane podstawowe informacje co do hodowli to uznałem je za wartościowe. Po twoim poście jednak sprawdziłem tego pokolca na reeflex, a tam jest opisany już zupełnie inaczej, zwłaszcza rozmiar akwa i trudność hodowli: klik.

Tak więc na początek poprzestanę na dwóch błazenkach, żółtej zebrasomie i może jakiś mandaryn dla urozmaicenia. Nie będę się napalał :wink:

Kolejna sprawa: Dzięki za dokładne info co do "Clean Up Crew" :good:

Podstawowy filtr RO na tej stronie co podałem wcześniej jest za 190zł, myślałem że warto inwestować w filtr 5-cio stopniowy, ale domyślam się już że nie :smile:

Do zew:

Dzięki za wskazówkę, na pewno przełożę odpieniacz do pierwszej komory - zwłaszcza że to dodatkowe kilka kg LR mniej :(

W przyszłości może faktycznie pomyślę nad refugium - trzymałbym tam jakieś przydatne glony i mantis shrimpa jakby się trafił :D

Czy labroides dimidiatus to przypadkie nie główny bohater "Rybek z ferajny"? :smile:

Teraz mam kolejną porcję pytań z kategorii nowicjusza, czyli:

1. Czy te dwie pompy cyrkulacyjne które wymieniłem dadzą sobie be problemu radę? Czy może wystarczyłaby jedna i zmiana jej położenia z dnia na dzień?

2. Jakie korale polecalibyście na początek? Czyli proste w hodowli i ładne w akwarium? :)

3. Jaki pokarm/odżywki polecacie dla ryb i korali na początek - teorie znam (mrożony pokarm, suplementy etc.), chciałbym poznać np. zestawy których używacie dla swoich zwierzątek. Firm jest masa i każda jest najlepsza - wiadomo, a opinia akwarysty to opinia akwarysty :)

Dzięki za poświęcany czas i pozdrawiam! :good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 cyrkulacji powinno wystarczyc

3 KZ Amino Acid, Marine Snow, to dla korali

dla ryb, mrozonki i cyklop eeze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Poki nie zapragniesz regulowanych pomp to te dwa Tunze dadza rade :( Jedna bedzie zdecydowanie za malo.

2. Na poczatek miekkie i prostrze z LPSow. Z miekkich polecalbym zielona Sinularie, Sarcophytona, Briareum/Clavularia, Xenia, grzybowience takie jak Discosoma/Actinodiscus, kolorowe Zoanthusy. Jezeli zalezy Ci na obcieciu kosztow to sporo szczepek miekkich mozna w dobrych cenach zdobyc od innych akwarystow. Z LPSow Fungia/Cycloseris, Favites, ew. jakies Euphylie, choc te ostatnie czasami wybrzydzaja. Najwiecej zdecydowanie zalezy od tego co bedzie akurat dostepne :smile:

3. Na poczatek najwazniejsze to zeby baniak dojrzal, potem mozna pomyslec o karmieniu korali. Wiekszosc bez dokarmiania da sobie rade. Potem mozna pomyslec o wspomnianym MarineSnow czy innych prepratach udajacych fitoplankton oraz np. o mrozonym wrotku. Plus LPSy mozna od czasu do czasu dokarmic tym co ryby.

A dla ryb: mrozona artemia, lasonog, czerwony plankton, ikra homara. Przynajmniej to moje ulubione. Od czasu do czasu mozna je namoczyc w jakims preparacie z tluszczami ( Selco, Zoecon Kenta, Lipovit Tropic Marin) czy dodac witaminy ( Selco, sa jeszcze takie fajne w spreju Fauna Marin).

Jezeli chodzi o zbieranie informacji o zwierzetach - zawsze warto znalezc dwa, trzy zrodla i wtedy wyciagac wnioski.

Ze swojej strony polecam sklep www.liveaquaria.com, wszystkie sklepy troche "przeklamuja" informacje o zwierzakach, ale ten robi to wyjatkowo rzadko. Ponadto zawiera wyjatkowo dobre zdjecia :smile:

Pozdrawiam,

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×