Skocz do zawartości
pamce

Nowa Solniczka 480L Wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Jak wiele osób na tym forum ja również po wielu latach akwarystyki słodkowodnej zaczynam przygodę z morszczyzną.
Zbiornik ze stelażem już zamówiony w erybce- szkiełko będzie miało wymiary 160x55x55 cm a wiec ok 480l. :D
Lampa ledowa DIY jest w trakcie końcowych testów.
Teraz jesteśmy w trakcie kompletowania sprzętu na którym próbuję troszkę przyoszczędzić kupując część używanego sprzętu.
Obsada narazie podstawowa ; umiarkowana ilość rybek, rozgwiazda, krewetki, korale miękkie, lpsy.
 
Sprzęt który planujemy to;
1) Sump 3 komorowy 120x45x45cm. Myślicie ze może być krótszy? np. 100cm?
2) Pompy cyrkulacyjne 2x Tunze 6095 z kontrolerem ale rozważamy też dużo tańszą opcję np Jebao RW15.  Podobno są głośniejsze i ogólnei gorsze, czy może ktoś mi podpowiedzieć coś na ten temat?
3) odpieniacz- tradycyjnie Deltec apf 600 lub Schuran Jetskim 120. Czy wystarczy?
4) pompa obiegowa New jet 6000 ?
5) RO+DI

 

Serdecznie proszę o opinie na temat mojego doboru.

Będziemy aktualizować wątek w miarę rozwoju i możliwości. Pozdrawiam :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schuran 120 to ciut za maly na prawie 500l,co najmniej 150ka.

APF-600 tez powinien dać radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taką objętość to Schuran200.

DeltecAPF też ciut mały - będzie karmienie ryb i korali i klops.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taką objętość to Schuran200.

DeltecAPF też ciut mały - będzie karmienie ryb i korali i klops.

Czemu wprowadzasz kolegę w błąd,widziałeś kedyś na oczy Schurana 200?

To bydle 20cm srednicy i wysoki na 72cm,cena podad 4tys zl,.Jest to odpieniacz na akwarium 1000l.

Sam se kup takiego do swojego 160l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeczniej trochę.

Ty Schurana miałeś,widziałeś jak pracują? Miałem kupionego 200 do nowego zbiornika.100x55x55+ sump 80x40x40. Na wyrost by mieć zapas.

Niestety przyszedł uszkodzony. Szkoda.

Jest spory ,to prawda. Ale 1000l to na papierze. 150ka u kumpla ciagnie 400l i szału nie było. Po wymianie pompy lepiej ale też bez szału.

Z Schuranów do 500l to 200. Nowy 4tyś. Za 1500-1700 Stani sprzedaje dobre używki.

500l wody to sporo. Po co później narzekać i dawać absorbenty.

Edytowane przez komarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego to juz ustLone schuran 200 zakupiony czekamy a reszte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy obiegu - nie wiem jak nj6000,ale 2300 glosny byl. Mam jebao dc3000 i jebao ac 5000. Obie cichsze niz nj2300. Choć moim zdaniem mają niższą wydajność niż na metce ( nj 2300 też).

W kwestii cyrkulacji - nie mam teraz Tunze. Mialem 6015. Cicha. Mam wp25 i blau 13000. Moje sa ciche. Ale roznie z nimi bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego to juz ustLone schuran 200 zakupiony czekamy a reszte

A jakiej wysokosci masz szafkę,bo wiesz że mały to on nie jest,do zdjecia kubka musisz miec 75cm przestrzeni w szafce?

I ze pompa jego ciągnie 65wat co oznacza spore zużycie prądu i porzadne grzanie wody w lato.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka ma 85 cm wysokosci takze bedzie z luzem, co do zuzycia pradu to zdajemy sobie spawe ile pradu zuzywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwy plus Schuranów to tania pompa. 65W to nie taka tragedia przy całym zużyciu na taki zbiornik.

Do zdjęcia kubka wystarczy z rezerwą 5cm.

Szkoda,że mój 200 przyszedł uszkodzony. Te odpieniacze fajnie pienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten odpieniacz jest za wielki na twoje akwarium,tym bardziej ze masz zamiar trzymac miękasy i lps'y a one nie lubia zbyt mocno odpienianej wody,w sklepie korale.pl taki pracowal i obsługiwal zbiornik sporo wiekszy od twojego z całą masa sps'ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile było ryb w tym zbiorniku?

Znam ludzi,którzy w 650l maja BK300. Sporo ryb. I nie mają 0 NO3 ni PO4. Sporo karmią ryby i korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy. Bo jeszcze sump 160l. Znam,zbiornik bardzo ładny. Moje sumienie też miał 120 - teraz ma potworka do piany.

Można i na S120. Pytanie - ile rowy i innych idzie.

Ja jestem zwolennikiem dużych odpieniaczy. Jest zapas . Każdy mówi kilka rybek, zoa,lps. A apetyt rośnie. Będzie stado ryb. Karmienie korali i ryb. Będzie zapas. Schuran pieni inaczej niż igła. Mój 120 jak ma co -pieni. Jak nie - pyka sobie. Ustawiony na sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli korale miękkie i lpsy schuran 120 da radę u mnie 120 ciągnie 500 w obiegu i nie znalazłem ani jednego powodu dla którego miałby być chodź odrobinę za słaby a chodzi mi po głowie dodatkowo pyroferus.Wręcz przeciwnie mam wrażenie ze za bardzo wyczyszcza mi wodę bo korale miękkie niektóre rosną wolniej jak spsy.

Myślę o wrzuceniu jeszcze z 2 sps bo przy BT kłopotu nie powinno być bez ballinga.

 

Jarek dzięki.

 

Schuran 120 to odpieniacz który lubi być czysty o odpowiednim wyregulowaniu i zanurzeniu jeśli wszystko będzie grać to będzie ok. Może on sprawiać problemy z wyregulowaniem na początku. Pompa AB 2000/1 działa prawidłowo ale odpieniacz nie ma wielkiego zapasu powera. Dlatego jak w wężu się nazbiera czy zwężka przygloni to słabiej działa, od kiedy trzymam wyższe zasolenie to w zasadzie raz na 1-1,5 miesiąca go czyszczę.

 

Schuran 150 jest na tej samej pompie wiec nie sądzę żeby był znacząco lepszy po za tym że ma kubek większy. U mnie pół kubka napełnia się ok.2 tygodni (rzadka kawa)a karmię 2-4 razy dziennie zróżnicowanym pokarmem.

Posiadam teraz 2 błazny,2 pokolce,wargacza,paraseme,salariasa.

 

Kwestia to też dobra ilość żywej skały,nie przegiąć pały z rybami,ekipa czyszcząca itd.

post-1463-0-02962200-1423575698_thumb.jpg

Edytowane przez Ben_sage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wyobrażam sobie Schurana120 w wiekszym zbiorniku. Chyba że tylko zoa i błazny. 150ka bez sensu z powodu pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×