Skocz do zawartości
gottrek

Nietypowa sucha skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na sąsiednim forum pojawił się ostatnio temat nietypowej, suchej skały, która może nadawać się do akwarium morskiego. Sprzedawca zaznacza, iż nie zna się na akwarystyce morskiej i skałę sprzedaje do akwarii słodkowodnych. Tak więc nie ma gwarancji, iż się ona nadaje dla nas. Cena jest jednak przystępna bo 6,5 zł za kilogram.

Głosy są różne bo co osoba to inna opinia. Skała chyba składa się ze skamieniałych koralowców. Sprzedawca sprowadza ją z Turcji i wygląda ona jak skamieniała rafa, która jest wydobywana na lądzie. Inni twierdzą, że to nie rafa tylko wytwór wulkaniczny. Jest jeszcze opinia, że ta skała powstała w morzu, ale w głębinach przy gorących źródłach gdzie wydziela się siarka i skała będzie sporo jej zawierać jak i innych metali ciężkich.

Ludzie moczą tę skałę w RO lub solance z akwarium i mówią, że jest ok i woda kryształ.

A wy jak myślicie? Jakie jest pochodzenie tej skały? Nada się to do akwarium morskiego?

 

Pozdrawiam

Maciek 

post-879-0-96909900-1418834538_thumb.jpg

post-879-0-87365900-1418834547_thumb.jpg

post-879-0-48992200-1418834556_thumb.jpg

post-879-0-22618200-1418834566_thumb.jpg

post-879-0-77915600-1418834574_thumb.jpg

post-879-0-76406400-1418834583_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamówiłem trochę tej skały jutro powinna być, zobaczymy co to naprawdę jest.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem sobie tę skałę jakoś na sucho poukładać na próbę. Jest krucha. Kilka kawałków pękło mi na pół od drobnych uderzeń. W ogóle cały czas coś się od niej odłamuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to jakis piaskowiec z dodatkiem czegos, co moze sie w slonej wodzie rozpuszczac ? Gdyby sprzedawca wiedzial, ze skala nadaje sie do morskiego, to dalby inna cene a tak to kombinuje, ze sie nie zna i czasami ktos z nas pare kilo kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem kawałek 8 kg na próbę,wygląda jak skamieniały koralowiec jest twardy ciąłem Boszem  od kilku dni moczy się w solance w osobnym zbiorniku,jak testy wyjdą ok to wkładam do głównego  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Skała dotarła i jest identyczna jak z tego linku  http://allegro.pl/koralowiec-morski-rafowy-jasny-nowosc-piekna-skala-i4874130790.html?source=mlt

Nie wiem czy to martwy koralowiec bo nigdy nie widziałem, na razie moczy się w RO

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody ktoś zmierzył? ciekaw jestem czy się nadaje.. :) Bo wyglądać wygląda przyzwoicie.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody ktoś zmierzył? ciekaw jestem czy się nadaje.. :) Bo wyglądać wygląda przyzwoicie.. 

 

Witam,

Parametry ok ale...Miałem ten kamień - koralowiec czerwony - w swoim akwarium przez 2 lata w obiegu ponad 800 litrów ale w tym roku na wakacjach wyrzuciłem go na ogród. Na tych kamieniach nigdy nie widziałem żeby coś narosło, wyrosło czy coś w nich chciało żyć - nie mogąc zbić NO3 a próbowałem wszystkich znanych sposobów uznałem , że skała oddaje i wg mnie dokładnie ta skała. Mając go u siebie w akwarium polecam dobrą cyrkulację a nawet nadmuch na te kamienie.

post-2900-0-91296900-1419879253_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam tą skałę od 1,5 roku w zbiorniku (po prawej) ładnie zarosła miękasami więc nie wiem od czego to zależy, wszystko ma się dobrze więc bez obaw włożyłem nowy kawał około 13 kg.

post-4082-0-33898300-1420019663_thumb.jpg

post-4082-0-20022400-1420019735_thumb.jpg

Edytowane przez Dario123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie moczy się już prawie pół roku i to chyba ze 30kg, jak dobrze pamiętam. Na NR można zobaczyć jak wygląda zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała ok, od grudnia mam kawał 13 kg tej jasnej,obawiałem się ponownego dojrzewania ale nawet glonem nie zarosła,polecam

mniejsze kawałki 2/3kg. czerwonej wkładałem przy starcie zbiornika i też nie mam uwag 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała ok, od grudnia mam kawał 13 kg tej jasnej,obawiałem się ponownego dojrzewania ale nawet glonem nie zarosła,polecam

mniejsze kawałki 2/3kg. czerwonej wkładałem przy starcie zbiornika i też nie mam uwag 

 

Fajnie, że są takie alternatywy ale problem może pojawić się dopiero w dłuższej perspektywie czasu. To taki uśpiony wulkan. Nigdy nie wiadomo kiedy i czy wybuchnie. Nawet żywej skały niewiadomego pochodzenia nie możemy być pewni szczególnie takiej "używanej".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jest najbardziej fascynujące,to jak odrobina hazardu...przywleczesz tą aiptazje na szczepce z targowiska... czy będę miał szczęście i nie  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt cena jest kusząca. Reklamują to jako idealne do Tanganiki i Malawi. Nie wiem nie byłem. Ktoś był i widział w tych jeziorach wystepujace te kralowce? W SŁODKOWODNYCH JEZIORACH KORALOWCE ????!!!. To musi byc super, hiper do 3 oddana Tanganika i Malawi. ;-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-);-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witać jakość tej skały jest taka a nie inna i ze skałą koralową dawno przestała mieć coś wspólnego. To Malawi to raczej wapień filipiński.

 

Co do aiptasii to nie jest to wielka mega tragiczna plaga. Warto mieć tylko odpowiednie żyjątka, które z ochotą skubną sobie nią uzupełniając dietę tym samym ograniczając jej populację już bardziej bym się bał np. bryspisisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardziej bym się bał np. bryspisisa.

A nie ma czego akurat. Miałem dość dużo tego świństwa bp kilka miesięcy tkwiłem w błogiej nieświadomości cieszyłem się, że mi pięknie trawka skałę porasta.Gdy uwiadomiono mi wagę problemu 2 mitraxy w kilka tygodni rozwiązały definitywnie i  nieodwracalnie tę plagę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×