Skocz do zawartości
StefanTG

Sump za akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów, jestem nowym użytkownikiem na forum, w najbliższym czasie planuje wystartować z moją pierwszą solanką. Aktualnie jest na etapie kompletowania sprzętu i stąd moje pytanie do was.

 

Dostałem w prezencie używane akwarium morskie o wymiarach 120x70x70 z wydzieloną przestrzenią (sumpem?) o szerokości około 15cm. Przestrzeń podzielona jest na 6 komór, z czego 1,2,3,4 są ze sobą połączone, 5 i 6 są osobne, nie są w żaden sposób połączone. W komorze 5  wycięty jest otwór w dnie akwarium. W 6 komorze wycięty są 2 otwory, jeden na dole , drugi na górze.

 

Działanie pierwszych 4 komór rozumiem, tzn tak mi się wydaje, woda wpada do 1 komory, przepływa dołem do komory 2, z komory 2 góra do 3 , i z 3 dołem do 4( tylko nie rozumiem dlaczego w 4 komorze jest wycięta dziura zaraz nad dnem)

 

Dodaje zdjęcia aby to zobrazować.

Jak mam rozumieć działanie tego systemu??

 

post-4689-0-07698000-1417715815_thumb.jpg

post-4689-0-87440600-1417715820_thumb.jpg

post-4689-0-43031200-1417715827_thumb.jpg

post-4689-0-92647400-1417715832_thumb.jpg

post-4689-0-71881800-1417715839_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[..]

Dostałem w prezencie używane akwarium morskie o wymiarach 120x70x70 z wydzieloną przestrzenią  [...]

[...]

 

proponuję zapytać darczyńcę i będzie jasność ...    :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIestety nie mam już kontaktu z osobą od której je dostałem. Ma sens w ogóle takie rozwiązanie, czy lepiej pokusić się o zbudowanie sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważam opcję rozebrania ów przegród i zrobienia w prawym rogu komina.

Poszperałem troszkę w internecie i okazało się, że akwarium wykonane jest przez firmę Aqua Medic, myślę że warto się zainteresować.

https://www.aco-aquariums.com.au/blog/2012/11/aqua-medic-percula-90-equipment/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jeśli to percula AM to na rysunku masz całą 'rozpiskę'. 

zdaje się, że to opis 90'ątki > Twój 120 cm możesz z natury przyrównać do rysunku:

 

48ee82cac180acfb.jpg

 


20 - skimmer w komorze stanowiącej komin przelewowy/panelowy

19 - złoże zraszane ( bioball'e)

18 - pompa główna obiegowa

17 - pompy cyrkulacyjne

 

złoże zraszane teraz rzadko stosowane > w aktualnej ofercie gotowych setupów AM chyba już nie ma takiego złoża - nie wiem ?

 

masz tank w gratisie z gotowym panelem > najpierw czyszczenie do połysku > kwasek cytrynowy się kłania ;)

jak już będzie błyszczał i będzie również transparenty, ocenisz stan techniczny szkła ...

w/g mnie spokojnie możesz wykorzystać ten zbiornik > ma niezłe rozmiary/pojemność a sam panel jest przyzwoity   :)

możesz go oczywiście zmodyfikować > komorę na cyrkulatory bym zostawił > schowane pompy nie będą psuły widoku ...


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ziomala, kwasek cytrynowy albo ocet pomoże ci w czyszczeniu szyb - rozpuszcza złogi wapniowe. Baniaczek jest fajny i na pewno posłuży o ile nie jest bardzo porysowany. Wyczyścisz ocenisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×