Skocz do zawartości
smithpl

Karmienie automatyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze oprocz karmienia kilka razy dziennie zastanawiam sie

nad testami karmienia nie foto automatycznie

(chodzi o porcje w ciagu dnia)

W zwiazku z tym pytanie do osob ktore sa doswiadczone w zakresie karmienia korali nie foto .

Na wstepie informacja ze akwa jest niezalezne , tylko dla tego typu korali.

Planuje karmić kilka razy dziennie, głównie mieszanki pokarmu rano i wieczorem.

Jednak ciągu dnia chciałbym podawać im pokarm automatycznie. Jak wiemy w naturze ocean nie karmi ich polip po polipie :-)

a raczej one dokarmiają się same, i teraz pytanie czy ...

Phytoreaktor i zooplanktaon reaktor z automatycznym dozowaniem może zapewnić im pokarm w ciągu dnia ?

Oczywiścieglowne porcje karmienia rano i po południu...

no i na koniec będą to gorgonie i tubastrea :no:

Znalazlem cos takiego jako megi DIY...

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/diy-aquarium-projects/59525-automatic-continuous-feeder-diy.html

jakby mieszanke schladzac do 03-06 stopni to mozna by karmic tydzien bez problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrące ale ten post powinien być w dziale DIY, ale to tylko moim zdaniem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robercie, w sumie masz racje ale pozwoliłem sobie tu napisać

gdyżnie koniecznie interesuje mnie temat "jak" bo to już wiem a raczej co podawać :-)

problem mam z doborem pożywienia które nadałoby się w takiej opcji i to w szczególności dla nie foto...

Bałem się że niefoto'wcy nie zainteresują się tym wątkiem.

Wiec jeżeli faktycznie nie ten dział to .. prośba o przeniesienie bo ja nie wiem jak :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mailem moment zapału gdzie chciałem zrobić kompletną linię do atomatycznego stalego podawania zooplanktonu - produkcja fito jest relatywnie prosta - Plankton Reaktor Grotecha sprawuje sie bardzo fajnie, nie bardzo jednak wiedzialem jak okreslic sposob podawania zoo bez kontroli optycznej. Gdybyś chciał do tego wrócicć smith moglibysmy razem zawalczyć. Pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa dozujaca moze dozowac z dokladnoscia do 0,1 ml moze by ja tak wykozystac w zeo dosingu ?

PumpMfgPic.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem coś takiego robić dla SPS-ów (z tą różnicą, że miało działać w nocy). Mocno zniechęcił mnie Skiba i w sumie ma rację. Pomyśl o planktonie, który zostanie w wężykach od pompy. Przez 2-3 godziny przerwy może się zrobić niezły syf, który później trafi do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soncho, mala lodóweczka na 1 puszke piwa ( takie z allegro )

wkładasz do srodka, wircisz otworek i wystawiasz minimalnie wężyk.

Teoretycznie bedzie trzymało 4-5 stopni...

Nie wiem czy to wystarczy ale to jakaś opcja

Na you tube masz parę filmików z takim dozowaniem pokarmów dla non photo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko ze trzeba caly czas dozowac jedzenie, jezeli bedziesz dozowal w nocy to przez caly dzien w wezyku moze ci sie niezly syf zrobic (chodzi mi o ta czesc wezyka poza mini lodowka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie jej prawie nie wystawiasz, tylko ze taka mini lodówka musiala by wisiec nad akwa, albo muduly peltiera i zrobić z nich jakis kanał :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o karmienie fito i zooplanktonem w zbiorniku niefoto nie powinno byc problemu bo pokarm byl by dozowany kilka razy dziennie wiec to co zostalo by w wezyku nie zdazy sie zepsuc

Nie tyle chodzi tu o temperature fito i zoo co o brak ruchu tego w wezykach

plankton nie pływa tylko unosi się w toni wiec jesli opadnie na dno nastepny egzemlarz który przykryje wczesniejsza sztuke poprostu go zadusi i tak bedzie z kazdym nastepnym dlatego przy przechowywaniu planktonu wazne jest aby potrząsać pojemnikiem

Tak jak pisalem przy karmieniu nie foto nie bedzie miało to wiekszego znaczenia ale przy karmieniu sps-w i lps-ów które karmimy tylko w nocy może byc już problem bo plankton bedzie zalegał w wężyku przez 24h do nastepnego karmienia - na ile mialo by to negatywny wpływ trzeba by to przetestować

Być może umieralność planktonu plus jego rozkład był by tak znikomy że nie miało by to wiekszego wplywu na parametry wody w zbiorniku

Ale dopoki tego ktoś nie przetestuje i zrobi badania wody z weżyka można tylko polemizować

Co do karmienia fito wykorzystując reaktor grotecha to mega chwyt marketingowy

Kultura fito tam hodowana ma zasilanie w wode z akwarium - jest to obieg zamkniety

Wiec mimo że wychodujemy ładna kulture fito w reaktorze i załączymy całość w obieg nagle okaze sie że z wodą ze zbiornika dostała się kultura zooplanktonu która wyje nam całą kulture fito w reaktorze

Jedyny plus to że namnoży nam sie kultura zooplanktonu z której skorzystaja korale ale gdy skończy sie fito padnie też kultura zoo która nie bedzie miała się czym żywić

Więc od nowa musimy zaszczepić reaktor kultura fito itd....

Wiadomą rzeczą jest że do hodowli fito nie wolno używać wody ze zbiornika musi to być czysta solanka - właśnie żeby nie przywlec kultury zooplanktonu

Do hodowli zooplanktonu jak najbardziej można wykorzystywać wode z podmian

Dlatego wynalazek Grotecha uwazam jako żerowanie na niewiedzy potencjalnego nabywcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał ale to że Grotech pisze by zasilać reaktor ze zbiornika głównego nie znaczy ze tak mamy robić bo nic się nie stanie jak zasilimy go świeżą solanką naszykowaną w jakimś zbiorniku ale wiadomo jak jest, jedni postepują według instrukcji a inny według intuicji.

Co do karmienia automatycznego to przynajmniej mi dużą przyjemność sprawia karmienie podopiedznych i obserwacja zbiornika w czasie gdy korale chwytają pokarm, wiadomo że nie wszyscy mają czas i próbują sobie go trosze zyskać posługujac się automatyką ale jak kto lubi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym pozostawaniem resztek pokarmu w wężyku to można sobie bez problemu poradzić, wystarczy pompę zamontować zaraz przy lodóweczce, oczywiście powyżej lustra wody w akwarium, zaraz za pompą wstawić trójnik, jeden z wężyków poprowadzić do góry, a drugi trochę grubszy do akwarium, wtedy pokarm spłynie cały do akwarium a w wężyku pozostaną bardzo niewielkie ilości. Trochę byłoby kombinacji jak to wszystko zgrabnie zrobić, ale da się. Tak myślę, że nawet pompa mogla by być też w lodóweczce, a tylko wystawałby z niej wężyk zapowietrzający spływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ewentualnie można by do trójnika podpiąć zawór zwrotny z automatyczną dolewką, wtedy dolewana woda przeczyszczała by co chwilę wężyk, przez co mógłby być dużo dłuższy itd itd..:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tą lodóweczkę zamontować na sumpem nad komora z pompą powrotną? Wtedy zgodnie z pomysłem tomajka resztki fito z wężyka spływałyby grawitacyjnie do komory a pompa wpuściłaby dawkę do zbiornika od razu rozrzucając po zbiorniku. Nic by nie gniło. A chcecie to dozować przy włączonym odpieniaczu? Nie wybije tego za szybko do kubka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dudu: Jeżeli chodzi o odpieniacz , że wybije żarełko to nie problem bo można odpieniacz podpiąć do zegara i będzie się wyłączał na trzy lub cztery godziny na czas karmienia . To jest najprostsze rozwiązanie jak na szybko przyszło mi do głowy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
można odpieniacz podpiąć do zegara i będzie się wyłączał na trzy lub cztery godziny na czas karmienia .

Najprostsze pomysły są najlepsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×