Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postanowiłem założyć temat dotyczący szczepienia oraz utrzymania przy życiu bakterii związanych z cyklem azorowym i innych pożytecznych szczepów.

Z uwagi na fakt iż każdy nowicjusz pyta jakie bakterie i jak podawać chciał bym abyśmy zamieściliśmy tutaj wszelkie znane nam informacjie. Drugim powodem jest fakt , że każdy z nas dodaje bakterie lub niedodaje ale kontroluje ich liczebność niezależnie czy jesteśmy w posiadaniu zbiornika morskiego od dwuch tygodni czy miesiąca.

Podzielmy się więc naszymi spostrzeżeniami. Myślę , że w większości będziemy się chętnie dzielić i wymieniać wiedzą oraz doświadczeniem w tym niezwykle złożonym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję raczej bakterie bo tak radzą,ale pewnie jest tak jak z actimelem,nikt nie widział z wszyscy wierzą.Często się słyszy,że bakterie już są w akwarium i nie ma sensu dodawać,ale z drugiej strony czy wiemy jakie mamy i czy dobre ? Jak dla mnie to placebo skoro są akwaria gdzie nic się nie wlewa a działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dojrzałym zbiorniku sprawa dyskusyjna, natomiast w nowo zakładanym dodawanie bakterii przyśpieszy cykl azotowy - szczególnie jeśli akwa jest na bazie martwego  piasku, skały i wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zbiornik posiadam prawie dwa lata, przez znaczącą większość czasu stosowałem bakterie i pożywkę Prodibio, co tydzień, na zmianę po jednej ampułce, przy podmianie wody. Zdarzyło mi się również użyć bakterii Biogro, tylko jeden zestaw 3x250 ml, więc tu moje spostrzeżenia nie są wiarygodne. Od 4 miesięcy stosuje bakterie i pożywkę firmy Aquaforest. Wreszcie jakiś efekty, NO3 0,5 PO4 0,03, bez jakichkolwiek zmian w systemie i sposobie prowadzenia zbiornika. Przed Aquaforestem azotany między 5 a 10, fosforany kolo 0,09.

Ja wierzę w probiotykę, u mnie ona się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja jako autor tematu się wypowiem. Ja zawsze startuje na skale suchej ale przed włożeniem do zbiornika ożywiam ją przez trzy miesiące. Ale do rzeczy. Po uruchomieniu akwarium zanim trafi życie dozuje JBL denitrol po trzech dniach dodaję jeszcze pożywke. Od momentu umieszczenia ożywionej skały podaję Microbe Lift Special Blend zgodnie z instrukcjia plus pożywke. Podaje także ten preparat za każdym razem gdy coś się zaczyna dziać i przez całe życie akwarium ale od 4 miesiąca nie podaje pożywki. Na kwarantannie używam denitrolu ponieważ zawiera szczepy flory jelitowej. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie startuje mój zbiornik na suchej skale (ma miesiąc). Leję tam Microbe Lift Special Blend, chociaż jeden tydzień wlałem biodigest prodibio i NO3, NO2 i PO4 poszło po tym ostro w dół.

 

Co lejecie jako pożywkę dla bakterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akwarium ponad cztery lata temu wystartowałem na Nutrafin Cycle, później special blend, obecnie stosuję od czasu do czasu prodibio, niedługo przy starcie nowego baniaka możliwe, że skuszę się na Aquaforest, albo pomieszam co mi wpadnie w ręce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość piotr7

Przy starcie na suchej skale i świeżej solance podanie pierwszego szczepu bakterii ma sens. Ale potem, lub przy starcie na skale z działającego zbiornika? Bakterie podwajają swoja ilośc nawet co kilka minut, sami sobie odpowiedzcie jaki ma sens działenie typu: "dolewam ampułkę przy każdej podmianie".

No chyba, że ktoś jest filantropem wspomagającym producentów ampułek z bakteriami - wolny wybór.

P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, to nie jest tak ze w akwarium bakterie podwajaja swoja ilosc co minute. Gdyby tak bylo to po kilku dniach w akwarium bylby jedynie "galareta bakteryjna". Tak jest jedynie w idealnych warunkach srodowiskowych wlaczajac swiatlo, wilgotnosc, temperature, cisnienie czy pozywke przy braku konkurencji i innych inhibitorow rozwoju.

Nie polemizuje jednak w temacie "czy dawac bakterie czy nie". Ja sporadycznie (moze raz na kwartal albo i rzadziej) w celu odswiezenia populacji.

 

Natomiast widzialem zbiornik opanowany przez bryopsis z ciemna skala porosnieta czyms w postaci "zamszowego" glona . Po dodaniu dziesieciokrotnej dawki bakterii w ciagu tygodnia 50% bryopsis odeszlo a wiekszosc skaly zrobila sie biala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszą poprzednicy, bakterie daje się głównie na samym początku (ja dodawałem te z seachem zgodnie z instrukcją na opakowaniu przez miesiąc i później cyklicznie raz na kwartał). Na razie taka metoda się sprawdza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×