Skocz do zawartości
jawa33

akwarium i oswietlenie

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, dopiero zamierzam zacząć przygodę z morszczyzną, więc na początek prośba o dwie porady.

1. Akwa będzie 130 lub 125dł x 50szer x 45 lub 50wys, czy ta różnica w wysokości ma jakieś duże znaczenie?

2. Planuję oświetlenie 6x54w na T5, obsada, miękkie na początek, potem jakieś bardziej wymagające. Czy takie oświetlenie wystarczy, czy konieczna lub lepsza jest kombinacja z HQI + T5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam co do oświetlenia to rzecz gustu niektórzy wolą HQI inni wolą T5 ale zasadą jest 1w na 1 litr wody a co do wysokości to dał bym troszkę wyższe ponieważ przy wysokości 45cm trzeba liczyć ze od góry odejdzie troszkę centymetrów dodasz piasek na dno i na końcu wyjdzie ci wysokość słupa wody jakieś trzydzieści parę centymetrów i przy długości 135 cm będzie wyglądać jak taka cienka kiszka ale to jest moje zdanie i nie musisz brać tego pod uwagę ja dał bym wyższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

1. Nie, taka drobna roznica nie powinna zrobic wielkiej roznicy. Szczegolnie, ze dasz pewnie troche piasku co zwiekszy wysokosc na jakiej beda korale. Ale jak dla mnie daj lepiej 50 niz 45, zawsze latwiej bedzie zrobic np. DSB jezeli kiedys Ci sie zamarzy.

2. Przy 6 swietlowkach w gornych partiach zbiornika bez problemu mozesz trzymac SPSy, nizej wiele z nich tez ( sa gatunki mniej i bardziej swiatlolubne). Jezeli chcialbys miec same miekkie wystarczylyby 2 swietlowki :) Takze przy 6 bedzie OK, choc jezeli chcesz miec same SPSy to pamietaj, ze wiekszosc z nich im wiecej ma swiatla tym bardziej jest zadowolona.

Aha i miedzy bajki wloz zasade "1W na 1 litr" :)

Jakbys mial nastepne pytania to smialo je zamieszczaj.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×