Skocz do zawartości
Mati123

180L + SUMP 60L Kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Wytam

Mam akwarium 100x40x45 > 180L do tego sump 60L i tu mam pytanie czy taki sump byłby ok

3fc7069c2cbd7fb6.jpg

Pompe obiegową bede miał 2000l\h, odpeniacz własnej roboty na pompie 1000l/h

Czy cyrkulacja 2x po 3000l/h by starczyła?

Oświetlenie na razie zrobie sam na t5 tylko jakie?

Dziękuje za odpowiedzi

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólny zarys sumpa jest dobry. Cyrkulacja, jeśli myślisz o pompach jvp-101, to niestety raczej bedzie za słaba, pompy tunze może by dały rade. Oswietlenie 4x t5 39w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz za odpieniaczem dałbym jeszcze przegrodę ustalającą poziom wody w komorze w której znajduje się odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólny zarys sumpa jest dobry. Cyrkulacja, jeśli myślisz o pompach jvp-101, to niestety raczej bedzie za słaba, pompy tunze może by dały rade. Oswietlenie 4x t5 39w

Czyli 2 pompy po 5000l/h będą ok?

I czy taka lampa była by dobra? http://allegro.pl/belka-lampa-t5-4x39w-90cm-swietlowki-hit-i2912120902.html

Poprawione. Teraz powinno być dobrze tak?

d3e9a034a500e465.jpg

Edytowane przez Mati123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to bym się pozbył tej drugiej przegrody od prawej strony. Pompa pompie nie równa, o jakich myslisz, jvp-102?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak te ze szczeliną, myślę ze jest zbędna, na dole będzie się tylko brud zbierał. Pompy dadzą rade, lampa ok ciekawe tylko jakie dają konkretnie świetlówki w zestawie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega będzie chciał DSB + glony w sumpie, to ta przegroda nie okaże się zbędna. Bardzo często pomiędzy przegrodą o której wcześniej wspomniałem, a przegrodą o której wspomniał Piotr daję kratkę rastrową, aby od czasu do czasu wrzucić jakąś watę co by syfek ładnie wyłapać z toni, można też stosować skarpetę, naprawdę co kto lubi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec zostawię te przegrody tak jak na rysunki. A ile cm dać pomiędzy przegrodami? 2cm starczą?

I ile cm dać w 2 komorze od odpieńka co jest w refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj więcej, bo jak coś Ci tam wpadnie, żebyś mógł wyjąć. We wcześniejszej wersji sumpa miałem chyba 8 cm, tak to wyglądało.

DSC00164.jpg

Pomimo tego, że napaćkałem silikonem bo robiłem to na szybko, chyba widzisz jak jest wklejony kawałek szyby(po drugiej stronie też, tylko nie widać) na który kładłem kratkę i watę. Wygodne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe bardzo widać ale rozumiem o co chodzi :) Jeszcze pytanko, zrobiłem zplyw z akwarium do sumpa na rurce 3/4(ok25) czy powrót z sumpa do akwa starczy na rurce 1/2(ok 20) przy pompie 2000l/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze mały problem z pompą do odpieńka, a mianowicie mam pompe resun b-1000 podłączyłem wszystko ale bierze za mało powietrza, wtłacza tylko wode do środka odpieńka. Myśle zeby pod wężyk podpiąć brzęczyk 1000l/h. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie da,slaba pompa tego powietrza nie wymiesza.

Ewentualnie mozesz zastosowac takie rozwiazanie jak w Deltecu APF-800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz sprawdzić czy sump przyjmie wodę która spłynie z akwarium przy zaniku zasilania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam podobny do tego http://allegro.pl/odpieniacz-hs-i2908250678.html tylko na rurze 10cm. Wolał bym wymienić pompe tylko na jakąś w przystępnej cenie. Wydawało mi sie ze ta pompa co mam będzie ok a tylko wtłacza w odpieniacz wode a powinna też powietrze?, mam do pompy podpięty wężyk a drugi koniec poza, ale mimo to nic żadnych bombli, dopiero jak dmuchne w węzyk to działa.

Chyba musisz sprawdzić czy sump przyjmie wodę która spłynie z akwarium przy zaniku zasilania

Jaszcze nie skleiłem przegród w sumpie. A masz obawy ze przeleje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To do H&S potrzebujesz mocniejszej pompy,Tunze 9410 bedzie idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniek mam na wzór H&S oczywiście, na rurze o śr 10cm i wysokości bez kubka 35cm. A czym sie różni ta pompa od tej co mam jeśli chodzi o wydajnośc? Moja ma 15w 1000l/h, a tunze ma 12w 900l/h.Jest jakaś luka w moim rozumowania :D

Edytowane przez Mati123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×