Skocz do zawartości
dcieslik

Start z nową 300etka

Rekomendowane odpowiedzi

Przy tym jak masz przegrody przed pompą obiegową, może Ci ona "łapać" powietrze. Moja sugestia to zrobić tak, żeby woda płynęła tak jakbyś miał literę U. Wczoraj zamieszczałem zdjęcie sumpa, widać tam o co mi chodzi, jak coś mogę jeszcze raz wstawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy masz na myśli takie rozwiązanie? I wytłumacz mi czemu poprzednie rozwiązanie by łapało powietrze między przegrodami ostatnimi?

sump2.2.2.2.jpg

Edytowane przez dcieslik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej było lepiej, może trochę źle wytłumaczyłem.

DSC00164.jpg

DSC00167.jpg

PD Oczywiście tak dużych odległości pomiędzy przegrodami nie musisz robić.

Edytowane przez S_Y_N_E_K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modyfikując trochę Twoją wersję, zrobiłbym tak. Czy w tej wersji pompa obiegowa nie będzie łapać powietrza?

sump2,2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej będzie, ta ostatnia niska przegroda jest właśnie po to, żeby pęcherze "poszły" do góry, a nie w pompę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off top, ale dieki za za tunze 6015 i rewelacyjna obsluge i zaangazowanie. Pzdr, Lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodzi. Jak widzisz woda wypłynie górą, podobnie pęcherze powietrza.

przegrody_zpse8d4b665.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku do pompy obiegowej również woda płynie górą do trzeciej komory, chyba że ja czegoś nie kumam z tym łapaniem powietrza :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że będziesz miał "wodospad" i pęcherze powietrza bezwładnie będą iść najpierw w stronę dna, a później dopiero do góry. Jeżeli będziesz chciał to wyeliminować to będziesz musiał trzymać wysoki poziom wody w tej komorze(zapewne powyżej tej ostatniej przegrody) przez co będziesz miał też wyższy poziom w komorze za odpieniaczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem, jak sprzęt cały przyjdzie wtedy będę kleił przegrody i będę wiedzał na 100% ile miejsca mam w środkowej i zrobię takie podobne "U" jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko zrobiony projekt bez zachowania odległości, ale chyba o to chodzi :)

sump2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamienił miejscami 2 i 4 przegrodę licząc od lewej, lub zupełnie wywalił 2 i podniósł wysokość w 4 jeśli nie zamierzasz mieć DSB.

Mam SUMP jak w projekcie z postu 62 i nie mam żadnych bombli, bomble zaczyna zasysać jak poziom wody spadnie do połowy wysokości pompy. Zdażyło się to raz awaryjnie jak niedopilnowałem dolewki i skończyła się woda.

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od siebie dodam, że te wszystkie przegrody w sumpach są wielce przereklamowane i w większości przypadków zapewne całkowicie zbędne!

Testując swój odpieniacz zalałem zbiornik 50 litrowy bez żadnych przegród, włożyłem odpieniacz (Marine Sources RDC 850) i tak naprawdę dopiero wtedy okazało się, że wcześniejsze plany ze zrobieniem labiryntu przegród (buble stopów) zostały całkowicie pozostawione.

Zaraz za odpieniaczem nie miałem żadnych problemów z bąblami powietrza, a te które wydostały się przez odpływ odpieniacza jeszcze przed nim momentalnie znikały.

Od tamtej chwili zdecydowałem, że sump to tylko z jedną przegrodą oddzielającą pompę obiegową, bo wszystkie inne przynajmniej w moim przypadku nie mają po prostu sensu i zajmowałyby tylko niepotrzebnie miejsce w sumpie.

Pomyśl nad prostym sumpem, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, ja się o tym przekonałem kiedy osobiście odpaliłem "namiastkę sumpa".

Pozdrawiam

Darek

post-2470-0-61369300-1359278958_thumb.jpg

Edytowane przez daro76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump to będzie ostania rzecz jaką złoże do kupy. Bo akwarium stoi stare 126 tylko przegrody wkleić, czekam na sprzęt by się nie okazało za zabraknie mi gdzieś paru mm i się nie zmieszczą pompy czy odpieniacz.

Pytanie z innej beczki. Czy na start wystarczy mi 16kg soli IO by posolić całą wodę, czy coś zostanie czy może zabraknie. Jak to policzyć ile gram soli zejdzie na litr by osiągnąć magiczną liczbę 1,024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×