Skocz do zawartości
pietrucha

Porady przy pierwszym morszczaku 98L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów. Zacznę od przedstawienia się, gdyż jest to mój pierwszy post - więc od razu na wstępie prośba o wyrozumiałość :D Nazywam się Piotrek i akwarystyką zajmuje się od dzieciństwa - niestety tylko słodkowodną. No i w końcu przyszedł upragniony czas na morszczyznę, Decyzja zapadła. Zbiornik jaki planuję na początek ma być otwarty bez sumpa. Wymiary zbiornika prawdopodobnie będą miały 70x35x40 (dł/szer/wys), oświetlenie T5 2x24W, grzałkę już mam. No i tyle co wiem - resztę prosiłbym abyście mi Wy - fachowcy doradzili. Akwarium ma stać w sypialni więc chciałbym obyć się bez odpieniacza ze względu na uciążliwość (żona ceni sobie absolutną ciszę) jak również po części ze względów ekonomicznych i estetycznych. Ma to być LOW TECH. Docelowa obsada to korale miękkie, 2 błazenki, 3 krewecie, ze 3 ślimaczki i jakiś krabik.

I teraz do rzeczy - uprzejma prośba o pomoc w doborze:

- pompy ew.pomp cyrkulacyjnych

- rodzaju świetlówek

- ilość rafy (żywej / martwej)

- dodatkowych (niezbędnych) testów i chemii typu sól itp - filtr RO mam :D

Na koniec chciałem zaznaczyć, iż nie idę na łatwiznę - czytam różne artykuły, fora od 3 tygodni, niestety mało jest szczegółowych info o prowadzeniu zbiornika bez odpieniacza (a wiem, że można i to całkiem ładne).

Będę wdzięczny za każde porady i sugestie.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zwierzaków, odpieniacz jest zbędny, podstawa to podmiany wody.

Cyrkulacja: Jvp 101 2 sztuki, lub jeśli masz większy budżet dwie Tuzne 6025 [lub jedna 6015+6025]

Świetlówki: ATI Blue Plus + ATI Aquablue Special / przydałaby się jeszcze jedna belka 2x24W

Żywa skała: 12kg starczy, nie baw się w suche martwe skały.

Dodatki: test NO3 saliferta / sól Instant Ocean / hydrometr JBL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135. U mnie sprawuje się bardzo dobrze, a przy takiej obsadzie i u Ciebie da radę - jest cichy i co ważne przy odpieniaczu w głównym zbiorniku - bardzo estetyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135. U mnie sprawuje się bardzo dobrze, a przy takiej obsadzie i u Ciebie da radę - jest cichy i co ważne przy odpieniaczu w głównym zbiorniku - bardzo estetyczny.

A czy używanie odpieniacza nie powoduje tego, że dodatkowo będę musiał podawać minerały

Do takich zwierzaków, odpieniacz jest zbędny, podstawa to podmiany wody.

Cyrkulacja: Jvp 101 2 sztuki, lub jeśli masz większy budżet dwie Tuzne 6025 [lub jedna 6015+6025]

Świetlówki: ATI Blue Plus + ATI Aquablue Special / przydałaby się jeszcze jedna belka 2x24W

Żywa skała: 12kg starczy, nie baw się w suche martwe skały.

Dodatki: test NO3 saliferta / sól Instant Ocean / hydrometr JBL

A przy tym oświetleniu nie da rady - nie chcę trzymać korali twardych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnych podmianach i miekkich koralach,obejdzie sie bez dodatkowej suplementacji,z tym ze po zasiedleniu zbiornika koralami zmienisz sól na Reef Crystal.

Odnosnie oswietlenia,zwróć uwage ze 80litrowy reefmax ma 3 swietlowki i to tez nie jest akwa specjalnie pod twardziele.2 to ciut przy malo.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na miękasy może starczy, jak będziesz widział ,że brakuje światła to najwyżej wtedy dodasz dodatkową belkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanow sie czy chcesz miec akwarium morskie, cz tylko utrzymywac zwierzaki przy zyciu

bez odpieniaca tego nie zrobisz, low tech moze zrobic ktos doswiadczony. korale miekkie wbrew pozorom tez wymagaja odpowiednich warunkow.

jesl chcesz zrobic po taniosci to lepiej zaloz jakies ladne krewetkarium bedzie mialo wiecej uroku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy regularnych podmianach i miekkich koralach,obejdzie sie bez dodatkowej suplementacji,z tym ze po zasiedleniu zbiornika koralami zmienisz sól na Reef Crystal.

Odnosnie oswietlenia,zwróć uwage ze 80litrowy reefmax ma 3 swietlowki i to tez nie jest akwa specjalnie pod twardziele.2 to ciut przy malo.

Po prostu pierwszy post na jaki się natknąłem o akwa morskim " Morskie - nie taki diabeł straszny " albo coś podobnego opisywał zbiornik 370 litrów przy oświetleniu 2x54W - i korale w świetnej kondycji - zbiornik praktycznie bez odpieniacza - oczywiście prowadzony przez doświadczonego akwarystę

zastanow sie czy chcesz miec akwarium morskie, cz tylko utrzymywac zwierzaki przy zyciu

bez odpieniaca tego nie zrobisz, low tech moze zrobic ktos doswiadczony. korale miekkie wbrew pozorom tez wymagaja odpowiednich warunkow.

jesl chcesz zrobic po taniosci to lepiej zaloz jakies ladne krewetkarium bedzie mialo wiecej uroku

Przy budżecie załóżmy ok.2 tyś na początek te 400zł nie zrobi mi wielkiej różnicy, ale żona przy hałasie z sypialni wygoni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pietrucha bedziesz wyłączał odpieniacz na noc i może akwarium nie będzie przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pietrucha bedziesz wyłączał odpieniacz na noc i może akwarium nie będzie przyczyną rozpadu pożycia małżeńskiego ;)

No może to jakieś światełko w tunelu - pozostaje jeszcze ew. sprawa estetyki

Edytowane przez pietrucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o sumpie i zrób wszystko od początku jak bozia przykazała :)

Sump niestety nie wchodzi w grę - akwa będzie stało na komodzie której nie mogę przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powinieneś przyzwyczaić się do widoku odpieniacza :)

W takim razie jeżeli ten odpieniacz okaże się naprawdę niezbędny to albo kupię jakiś taki ładny, estetyczny, albo w akwarium wydzielę jakąś przegrodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI teraz graweruje dekle ;)

tzn - nie za bardzo jeszcze jestem oblatany w morskim sloganie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×