Skocz do zawartości
remel

Reaktor wapna - łopatologiczny wyklad

Rekomendowane odpowiedzi

witam ,uważam ,ze fajne reaktory to takie które same zaciągają wodę ,np ,Intermarin ,używałem tez Schuran ,obecnie Deltec pf 501, zasilany na bajpasie z obiegu .Może oczywiście tez posłużyć do tego mała indywidualna pompka ,obojętnie z jakim napędem ponieważ odciek regulujemy zaworkiem na wyjściu .Podstawa to butla odpowiedniej wielkości(pojemność systemu ,reaktor) z legalizacją ,i dobry zawór igiełkowy precyzyjny, polecam Dupla,AM.Filierek przepływowy na wejściu (np.wstępny paliwowy do diesel) z siatką plastikową uchroni nas przed zanieczyszczeniem wkładu,do wielkich reaktorów proponuje stosować większy filtr wstępny ponieważ bardzo kłopotliwe okazać może się późniejsze płukanie wkładu ,licznik bąbli . Pisze o tym co jest nie zbędne do prawidłowego funkcjonowania,a nie o tym jak można" uzbroić reaktor" tzn,elektrozawory ,komputery ,sondy ,mieszacze wapnia itd.sprawdziłem, przetestowałem dla mnie zbędne .Dążę do tego by zbiornik był mało obsługowy , a nadmiaru sprzętu trzeba pilnować tzn.ustawiać, kalibrować itd.Zasyp: tez przetestowałem sporo tego, moim zdaniem godnym polecenia jest Grotech pro calcium ,rozpuszcza się w stosunkowo wysokim ph około 6,5 .i standardowo gruz koralowy o granulacji od 2 cm w górę ,zaleta jest ,że to co korale pobierały w naturalnym środowisku teraz oddają koralom w twoim zbiorniku ,właśnie dlatego tak lubię tą metodę ,za jej prostotę i naturalność ,niska cena wkładu około 5 PLN/ kg, chyba ze musimy mieć firmowy co jest nieco śmieszne, ale jak kto uważa to Korallenbruch. Każdy zasyp powinno się dobrze wypłukać w Ro a nawet wymoczyć często zmieniając wodę. Ok to mamy już sprzęt i zasyp .Nastawa: każdy reaktor trzeba" wyczuć "zasyp traktowany kwaśną wodą musi zmięknąć by reaktor sie ustabilizował.zaczynamy np.od jednej kropli na /sec i bąbla co2 na /3 sec .Mierzymy co kilka dnie parametry(Ca,Kh) i korygujemy, ilość podawanego co2 oraz odciek, zależy od zapotrzebowania systemu np. u mnie obecnie bąbel Co2 na /sec 24/h i odciek ,,,no leje się dosyć mocno :yes: , zaworem regulujemy tez cyrkulacje (obieg )w wewnątrz reaktora. Serwis: co jakiś czas (np.raz w roku )trzeba przepłukać cały wkład, kwaśne środowisko nie prowadzi do procesów gnilnych czy tez namnażania sie bakterii w reaktorze ale zbiera się trochę syfu .Nigdy nie wyrzucamy starego wkładu ,jedynie go uzupełniamy w innym przypadku trzeba od nowa nastawiać reaktor z powodu nowego inaczej rozpuszczającego się wkładu.Warto mieć dwie butle ta druga może być mniejsza by podpiąć na czas napełniania .C02 spożywcze nie techniczne jak do gaśnic .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie chcę Cię martwić ale ktoś Wam buchną kolumnę reakcyjną :)

Została Wam tylko sama pompa i kolumna CO2 oraz kolumna podnosząca PH :)

Ale jesli przymknąć na to oko to wykonanie reaktora super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz te małe rączki na zdjęciu? To sprawca :D

Te zdjęcia z pierwszego zalania, rura jest widoczna na zdjęciu drugim. Jutro dalsze testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor zasilany pompą, elektrozawór dla CO2 + 2 elektrody pH. Jedna wewnątrz komory reaktora sterująca procesem rozpuszczania wkładu, druga kontrolująca odciek, sterująca pompą - wtedy masz 100% zabezpieczony zbiornik. Kwestia zrobienia elektroniki - która na życzenie jednego z kolegów już się w sumie robi :)

1.jpg

Jeśli są inne pomysły to chętnie wysłucham...

Leszku a co ta górna część obudowy Z-27 będzie umiała :) nie pytam o recytowanie wierszy, tańczenie i takie tam duprele :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reklam nie ogladasz ? :) zrobi ci kawe zanim nacisniesz przycisk :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD? pomiar z elektrody wyświetli, umożliwi zaprogramowanie przedziałów otwarcia i zamknięcia zaworu, włączenia pompy etc. Po prostu mniej roboty jest dając tekstowy malutki LCD - ten ma 6 znaków, niż bawić się w rejestry przesuwne i pisanie kodu na wyświetlacz led 7 segment.

To jest totalny prototyp, chciałem zobaczyć jak się po prostu graty do tego zmieszczą, ale jeśli zajdzie potrzeba zrobic urządzenie na 2 wyjściowe gniazda, to wole własną obudowe zrobić i gniazda schuko dać...

Reaktory do łask wrócą - kto by pomyślał... tylko patrzeć aż reaktywacja mikserów nastąpi :D

Chodi - Ty se uważaj - są jeszcze u mnie zielone kamyki z wiadomego strumienia w świątecznym ubraniu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ilu bedzie na zlocie w katowicach ale ja na pewno 6-pak wezme moze nawet dwa:rolleyes:

Teraz pytanie kto za rozsadne pieniadze zrobi mi reaktor do 500l i nawet moze tez do 700? :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktywacja mikserów nam nie grozi bo na dłuższą metę robią więcej złego niż dobrego.

Z drugiej strony nie wiem po co walczyc z klasycznym reaktorem - elektrody, pierdoły itp jak można zrobić turbo reaktor jak DASTACO II.

Jeżeli to działa a jak wiemy działa i to od lat ( tyle że nie u nas w kraju ) to zabawy ze starymi konstrukcjami reaktorów są moim zdaniem bez sensu.

Konstrukcja prosta jak budowa cepa. Banalne ustawienie, maly kontroler na NE555 + czujnik i po zawodach...

Bez mikserów, sond i tym podobnych elelemntów.

post-368-0-72334100-1356515779_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj wiec milkne skruszony przed moca kryptonitu z mej rodzinnej planety... :D

a tak powaznie to jesli kontroler ph to jak najbardziej, ale na pelny kontroler reaktora to by jednak wiecej info na wyswietlaczu jednoczesnie sie przydalo... tak mysle.

u mnie poki co wyglada to tak :)

20121226100240.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że ktoś ma większe akwa :-)

post-368-0-67368200-1356516451_thumb.jpg

Chodi a ja myslalem ze u mnie w szafce jest ciasno :-)

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że ktoś ma większe akwa :-)

post-368-0-67368200-1356516451_thumb.jpg

Chodi a ja myslalem ze u mnie w szafce jest ciasno :-)

No fakt Chodi naćkałeś tego tam pięknie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzajcie panowie :) teraz jest lad i porzadek i miejsce na dwie rece :)

przed przeprowadzka bylo ciut gorzej....

IMAG0205.jpg

IMAG0204.jpg

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak @remel też zapytam czy czy do takiej produkcji można się dołączyć czy trzeba jeszcze poczekać na wyniki po rozruchu ? Zależało by mi na sprzęcie niezawodnym,jak najmniej obsługowym i cichym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×