Skocz do zawartości
Miklas

[294l]+SUMP Kostka rafy Miklasa

Rekomendowane odpowiedzi

A oprócz tego co wyżej jakie są parametry wody i czym mierzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc mówię jak na spowiedzi. dwa miesiące temu wywaliło mi korki na bliżej nie określony czas, zakładając najgorszy scenariusz mogło być to około doby. Po tym zdarzeniu wszystkie zwierzęta przeżyły ale wysypało mi obficie cyjano. Użyłem chemicleanu, ale nie przygotowałem się z solą, a moja IO już się kończyła i nie starczyło na 20% podmianki. Kupiłem w miejscowym sklepie Kenta. Przed tymi wydarzeniami skała była prawie czysta, zostały resztki glonów, które ładnie wykańczał salarias. Po tym wszystkim, nie wiem czy z winy braku prądu, czy zmiany soli dojrzewanie ruszyło jakby na nowo, co widać na zdjęciach. W tej chwili glony są blade i rozpadające, wydaje mi się, że niedługo powinno być po nich wspomnienie. Nadal używam Kenta. 

Ponadto, źle wykonywałem test na Mg, przez co miałem go 1600 ppm. Teraz już wiem, czemu nie spadał mi Ca. W tej chwili przestałem dozować Mg i konsumpcja Ca ruszyła. Parametry trzymam Ballingiem Light z Fauna Marin. Używam również wszystkich preparatów jak w instrukcji, to też może powodować dłuższe utrzymywanie się glonów, ale roztwory już rozrobione i nie będę ich wylewał.

Ponadto wydaje mi się, że miałem za mały przepływ ustawiony przez odpieniacz (Deltec AP 600 zasilany ze spływu), przez to nie mogłem ustawić go na mokro i być może nie odpieniał tak jak powinien, wywalał mi ok 1 cm czarnej mazi na tydzień, teraz opróżniam 3 cm ciemno szarej, prawie czarnej wody co 2-3 dni. 

Wygospodarowałem ostatnio trochę miejsca na refugium licząc, że makro glony wyciągną pożywkę dla tych nitkowatych z akwarium, w ostatni wtorek wrzuciłem do refugium około 3 litry spaghetti.

Mój setup jeśli chodzi o filtrację, to na dzień dzisiejszy odpieniacz AP 600 zasilany ze spływu oraz jakieś 40cmx30cm powierzchni na jakieś 20 cm wysokości refugium z kawałkami skałki i glonami spaghetti.

Karmię kostkę mrożonek od IT i do tego kilka płatków suchego dziennie na 4 ryby, 6 krewetek i rozgwiazdę piaskową i jakieś ślimaki. Co tydzień karmię LPSy jakimś wynalazkiem od Seba ze sklepu i rzadziej niż raz na miesiąc SPSy też wynalazkiem od Seba.

Parametry:

2.6.2013: Mg-1420; Ca-476; KH-7.8; PH-8.2; Sal.-35; temp-26

26.5.2013: NO3-0; Mg-1480; Ca-386; PO4-0.01; KH-7; PH-8.2; sal-35; temp.-26.5
 
Jak widać trochę parametry skaczą, przez to, że zbijam Mg więc zapotrzebowanie na pozostałe składniki się zmienia i muszę co tydzień korygować. Jak zejdę z Mg do 1350 to postaram się ustabilizować parametry na poziomach Mg 1350, Ca 430, KH 8
 
 
Pozdrawiam, Marek.
 
P.S. Wszystkie koralowce i ryby czują się świetnie (poza zgonem Borsuka, z którym musiało być coś nie tak, może z długa podróż bo kilkanaście godzin w worku). Dostałem kilka SPSów od Darka VDR, które miały delikatne ubytki tkanki, a u mnie tkanka od razu zaczęła zarastać te ubytki, przyrosty też są widoczne gołym okiem. W związku z powyższym nie bardzo martwię się tymi glonami. Jedynie estetyka cierpi.
Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, już nie mogę przeedytować, w akwarium dmuchają dwie jvp 102, które sprawiają, że piasku to mam głównie po jednej stronie dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, żeby wątek nie umarł dodam parę słów co tam w baniaku piszczy. Refugium zdecydowanie zaskoczyło. Glony nitkowate praktycznie w całości się cofnęły, została tylko kępka mniej więcej 5x2 cm na jednej skałce. Postaram się zrobić świeże fotki, ale dzisiaj mam jedną fotkę całości z komórki sprzed prawie 3 tygodni, dziś jest zdecydowanie lepiej.

2013-08-02%252017-22-10.jpg

 

Ostatnio wahnęły mi się parametry w związku ze zbyt dużą suplementacją wapnia, ale na szczęście koralowce tego nie odczuły. Do góry za bardzo poszło Ca i Mg, ale po zmniejszeniu dozowania Ca i podbiciu KH widać dobrą tendencję.

 

Wklejam kilka ostatnich pomiarów:

 

Screenshot_2013-08-19-21-44-52.png

W opisie zaznaczone jest jak zmieniały się dawki dzienne w ml poszczególnych płynów rozrobionych wg instrukcji i z proszków i płynów do Ballinga Light Fauna Marin.

 

Do zbiornika ponad tydzień temu trafiły nowe zwierzaki, acanthastrea lordhowensis, jeżowiec mespilia globulus i zebrasoma flavescens. Zwierzaki mają się na dzień dzisiejszy b. dobrze.

Niestety w ostatnim czasie po kilku miesiącach dobrego samopoczucia i pełnego brzuszka, mniej więcej w okresie kiedy glony nitkowate zaczęły się cofać, zauważyłem, że mój salarias zaczyna chudnąć. Po tygodniu już nie znalazłem mojego salariaska, podejrzewam, że został skonsumowany przez resztę ekipy, bo nie znalazłem truchła w pobliżu akwarium.

 

Na dzień dzisiejszy obsada wygląda następująco:

 

Koralowce LPS:

 

Euphylia divisa (1 szt)

Euphylia paradivisa (1 szt)

Acanthastrea lordhowensis (1 szt)

Tubipora Musica (1 szt)

Catalaphyllia Jardinei (1 szt)

Favites Sp. (1 szt)

 

_________________________________

Koralowce SPS

 

Montipora hodgsoni czerwona (talerzowa) (1szt)

Seriatopora hystrix (1szt)

Montipora Digitata stalowa zielona (1szt)

Stylophora Pistillata (1szt)

Kilka innych SPSów od VDR'a i Włodka (do identyfikacji)

 

_________________________________

Koralowce miękkie

 

Rhodactis sp. 07(1szt)

Rhodactis sp. 04 (2szt)

Ricordea florida (1szt)

Ricordea yuma (1+2małe szt)

Discosoma (zielona, niebieska, pomarańczowa) (kilka szt)

Lobophyton (2 szt)

Zoanthoides (różne odmiany) (kilka)

 

_________________________________

Ukwiały

 

stichodactyla haddoni (1 szt.)

 

_________________________________

Bezkręgowce

 

Lysmata amboinensis (czyszcząca) (2szt)

Lysmata kuekenthali (3szt)

 

_________________________________

Ślimaki

 

Turbo (20+ szt)

Tectus (1 szt)

 

_________________________________

Ryby

 

amphiprion ocellaris (2szt)

Paracanthurus hepatus (1szt)

Zebrasoma flavescens (1 szt.)

_________________________________

Szkarłupnie

mespilia globulus (1 szt)

archaster typicus - r. piaskowa (1szt)

 

Postaram się niedługo porobić świeże fotki. Na dzień dzisiejszy skała w akwarium wygląda czyściutko, zostały tylko caulerpy i inne glony wyższe, niestety przywlokłem ze sklepu vallonię i będę musiał się zastanowić co z nią począć. Była już próba z borsukiem, ale ryba padła kilka dni po wpuszczeniu jej do akwarium, może tym razem spróbuję mitraxy.

 

Pozdrawiam, Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ułożenie skały  :good2:  Będzie ładne akwa

Jeżeli lejesz Balling Light FM razem z dodatkami to właśnie te mikro które lejesz są odpowiedzialne za zakwit glonów wg mnie. To co podaje FM to dawka dobra dla super rozrośniętego lasu korali, przy starcie nie lałbym ich w ogóle. Miałem podobnie u siebie mimo to, że podzieliłem te dawki przez 5 ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@ puffer - Może masz rację, nigdy się tego nie dowiem, ale na dzień dzisiejszy po glonach zostało wspomnienie, więc nic nie będę zmieniał.

 

 

Tak jak obiecałem wstawiam kilka świeżych fotek. Przepraszam za jakość, ale jakość nie umiem wyostrzyć na zbliżeniach, a już nie daj Boże jak jest pod kontem do szyby.

 

DSC_0162%201.jpg?w=AABxfJKtiI462yVI8wnCF

 

DSC_0164.jpg?w=AACICVy-8IsNOHOsHgVvOpl9z

 

DSC_0165.jpg?w=AACiYv1cAXKqrlNo2loa8tKbw

 

DSC_0168.jpg?w=AAA3xycgrBqInWv2UWN_R61Td

 

DSC_0170.jpg?w=AAA6_IO0KrImukMUtBFU5A_nk

 

DSC_0171.jpg?w=AAAW2rMHiy-9zjy39vkuM3y8n

 

DSC_0172.jpg?w=AABXsiB2vBZf8myuwhNyg0sIf

 

DSC_0190.jpg?w=AACCMoITxNekDA1xC9d9bGEol

 

DSC_0189.jpg?w=AADQlbFnGOwh0bGK7UpBLcLNX

 

DSC_0187.jpg?w=AAB1VCgp8pTDYRySUqPahT3bD

 

DSC_0186.jpg?w=AADYmUO2jCHkuocaEFvskUkD7

 

Jeżowiec przykrył się caulerpą i poszedł spać do jamki z tyłu akwarium. Może kiedyś mi lepiej zapozuje.

 

DSC_0185.jpg?w=AABo2O_qlJWYBrdmJvXr4mkas

 

DSC_0184.jpg?w=AACslFv6bL8emNXZ354VPmZAN

 

DSC_0181.jpg?w=AACpwTOk_oYGiaEhy0MPMYaAL

 

DSC_0180.jpg?w=AAAK4rwSigzLIlLuDKdd1n7Lg

 

DSC_0179.jpg?w=AADZ2SHqhAly2WWbdvh_lMNo5

 

DSC_0178.jpg?w=AAAxvuFDo0wQ8UDou1HoEx59o

 

DSC_0177.jpg?w=AACXAbEjxWRxJwDwkSVXVoEOT

 

DSC_0176.jpg?w=AAAsYntK3Zg1vTzOxEWh1CHaD

 

DSC_0175.jpg?w=AACtBFoTSm5QTHjSedC61iibC

 

DSC_0174.jpg?w=AAAT787xZSlOVEBgXkPPJVrVl

 

DSC_0173.jpg?w=AADcd7hDmahEn8Wvmmtx2tWOb

 

Zauważyłem, że żółtek podjada vallonię, co mnie cieszy. Hepatus dostał kilka pojedynczych kropek. Mam nadzieję, że to przejściowy stres w związku z nowym żółtym lokatorem.

 

Poz tym w akwarium wszystko idzie w dobrym kierunku.

 

Przesyłam na koniec serdeczne podziękowania dla JanuszaD, który poratował mnie pompą AB UP 2000/1 do mojego odpieniacza. Poprzednia odmówiła współpracy wywalając korki. Ekspresowa przesyłka pozwoliła zminimalizować czas kiedy akwarium chodziło bez odpieniacza. Dzięki wielkie Janusz.

 

Pozdrawiam, Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dropbox od sierpnia wyłączył możliwość linkowania zdjęć, więc wstawiam linka do albumu >ALBUM<, a jak znajdę chwilę czasu to podmienie linki do zdjęć na picasę.

 

Pozdrawiam, Marek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mam możliwości edycji wstawiam prawidłowo podlinkowane zdjęcia :

DSC_0162+1.jpg
 
DSC_0164.jpg
 
DSC_0165.jpg
 
DSC_0168.jpg
 
DSC_0170.jpg
 
DSC_0171.jpg
 
DSC_0172.jpg
 
DSC_0173.jpg
 
DSC_0174.jpg
 
DSC_0175.jpg
 
DSC_0176.jpg
 
DSC_0177.jpg
 
DSC_0178.jpg
 
DSC_0179.jpg
 
DSC_0181.jpg
 
DSC_0184.jpg
 
Jeżowiec przykrył się caulerpą i poszedł spać do jamki z tyłu akwarium. Może kiedyś mi lepiej zapozuje.
 
DSC_0185.jpg
 
DSC_0186.jpg
 
DSC_0187.jpg
 
DSC_0189.jpg
 
DSC_0190.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, podpowiecie mi co to za gagatek wylazł mi ze skały? 

Pierwszy raz kiedy go zauważyłem miał może ze 2 mm wielkości, teraz ma około 1 cm, może trochę mniej. Żeruje sobie na skale, praktycznie w jednym miejscu, czasem gdzieś się schowa, ale dosyć często widzę go w tym samym miejscu i nigdy na koralowcach. Na reeflex.net znalazłem kilka typów, ale żaden z takim rysunkiem na muszli i nie bardzo mogę dopasować kształt muszli w 100%.

 

DSC_0038.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sie nie znam ale mi to na slimaka wyglada :)))

w skorupce :)

czarno-bialej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tyle to się domyśliłem ;). Dzięki koledze z sąsiedniego forum udało się zidentyfikować gagatka:

http://pl.reeflex.net/tiere/1881_Engina_carolinae.htm

Wydaje się być pożytecznym, zjada detrytus, jeśli dobrze zrozumiałem słowo carrion to również padlinę i nie bardzo wiem co to są te piaskówki, wieloszczety? Ktoś tam pisze o małych ślimakach, będę obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw, niech se zyje :)

ja mam ogolna zasade taka, dopuki w nocy nie wychodzi z baniaka i nie wyzera mi z lodowki kotletow nie ruszam ;))))

odstepstwem od tego sa kraby.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :-), miesiąc minął od ostatnich zdjęć, to przydało by się porobić jakieś zdjęcia, fajnie porównuje się przyrosty :-). Jeżowiec jest jak czołg, musiałem przykleić szczepki stojące na skraju skały, bo przewracał. Wszystkie zwierzaki mają się dobrze. Zastanawiam się nad wymianą odpieniacza. Chcę zautomatyzować maksymalnie system przed feriami zimowymi, a najlepiej przed sylwestrem, a niestety do ap600 nie mieści się głowica czyszcząca vertexa. W zasadzie tylko tego brakuje mi, żeby zostawić akwarium bez obsługi przez 2 tygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 40 x 40 cm może 40x50 musiałbym zmierzyć, ale gdybym chciał zostawić refugium, to powiedzmy 40 x 20/25 cm. Mam ruchomą ściankę między refugium a odpieniaczem.

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×