Skocz do zawartości
cYg

Czy miękasy mogą być szkodliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

A mam na myśli taką Xenie, albo Capnelle. Gdzieś przeczytałem, że one pochłaniają toksyny z wody - ale na noc czasami mi się wypompowują i wtedy wypuszczają wodę - czy ona nie ma w sobie zgromadzonych toksyn? Zaobserwowałem, że po usuwaniu Xeni ze skały (co nie zawsze jest łatwe pod wodą i zawsze wypruwam z niej wodę) pojawia mi się w akwarium sporo glonów nitkowatych. Macie z tym jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadnienie za trudne czy za banalne? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miekasy wypuszczaja toksyny do wody,ale raczej w celach ekspansji i obrony przed innymi koralowcami,dlatego nalezy wode od czasu do czasu przefiltrowac przez wegiel aktywowany.Produkty przemiany materi pewnie tez wydalaja ale raczej sa to male ilosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze kolegę zrozumiałem ale czy chodzi ci o samą toksyczność korali jeśli tak to pierwszy przykład z brzegu

Protopalythoa

Sarcophyton, Lobophytum i Lemnalia też wbrew pozorom

Anthelia i Capnella podobno też

Oczywiście toksyczne dla człowieka

Edytowane przez mariuszduch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi raczej o to co napisał jaro37 . O to, że kumulują w sobie syfek, który z jakiegoś powodu czasami wypuszczają. Nie wiedziałem, że mają taki sposób walki o terytorium - to wiele by wyjaśniało bo u mnie w baniaczku już dość gęsto się zrobiło i takie zachowania się nasiliły. Przez pewien czas Sarco i Loboph. są koło siebie i pompowały się na zmianę - teraz widzę że Lobo odpuścił i się nie pompuje. Capnella trochę mi się rozrosła i rozsiała - z bólem, ale chyba się większości miękasów pozbędę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajny artykuł - swoją drogą to temat doboru i ustawienie korali powinien być tak często poruszany jak wielkość i rodzaj obsady rybnej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie "plotki" wśród niektórych akwarystów, że twarde słabo dogadują się w jednym akwarium z miękkimi, w szczególności z grzybowieńcami, zoaskami itp. Ciężko mi ocenić ile w tym prawdy. Moim zdaniem jednak może coś w tym być.

Co do usuwania xenii i pojawienia się glonów to taka szybka teoria: przy odrywaniu tej xenii od podłoża jej wnętrzności i płyny dostają się do wody, tam ulegają rozkładowi, co sprzyja pojawieniu się glonów. Simple :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda ze spsy srednio lubia towarzystwo miekkassow, miekkie walcza ze soba chemicznie, z reszta nie tylko ze soba, a spsy tego nie lubia, dlatego jesli masz mieszana obsade to koniecznie powinienes uzywac wegla.

Pozdrawiam

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio włożyłem węgiel na 3 dni i wysypu glonów nie było więc faktycznie jest w tym coś. Aktualnie ograniczam mocno obsadę z "napompowanymi" miękasami typu capnella i Xenia, a jak już będzie nowe szkiełko to zupełnie z nich zrezygnuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×