Skocz do zawartości
loccutus

Oświetlenie refugium lub algaescrubbera

Rekomendowane odpowiedzi

Lampka dotarła i po krótkich oczekiwaniach na zasilacz w dniu dzisiejszym zaczęła świecić nad baniakiem. Jutro wstawię jakieś fotki. Refugium zostało mocno przetrzebione i doszło kilka nowych gatunków glonów wyższych. Teraz zobaczymy jak zareagują na nowe światełko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działało super bo to już przetestowane, tylko loccutus poruszył temat jako pierwszy na polskich forach.

Kto miał kiedyś akwa słodkowodne ten wie doskonale jak to działa (np świetlówki Sylvania Grolux 8500k).

Cytat z wiki dla tych co zapomnieli już biologię z podstawówki i obrazek przedstawiający na jakie światło reaguje chlorofil.

Najbardziej rozpowszechnione w przyrodzie to chlorofil A i chlorofil B występujące u wszystkich roślin przeprowadzających fotosyntezę. Chlorofile c i d występują jedynie u części glonów.

300px-Chlorofilab.png

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie jestem pod wrażeniem jak to świeci - dla mnie bajka. Zobaczymy jak to będzie z glonami. Załatwiłem sobie jednego glona który u mnie nigdy długo nie zagościł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rosną, rosną. Widać przyrosty w tych łatwych gatunkach.

Trudniejsze gatunki na razie stoją w miejscu.

Nie widzę również przyrostów spagetti, choć zrobiły się ciemniejsze i grubsze co też dobrze świadczy o ich kondycji.

Od chwili włączeniu lampki która świeci po 16 godzin odpieniacz wyłączony i na razie nie widzę wzrostów parametrów No3 i Po4.

Zauważyłem natomiast spadek Magnezu. Zawsze miałem zachowaną proporcje w stosunku do Ca, a teraz już nie.

Natomiast ciężko stwierdzić co było powodem takiego zapotrzebowania na magnez. Reszta parametrów bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, Magnez jest jednym z makro elementow, który pomaga w tworzeniu struktury ściany komórkowej w roślinach i glonach morskich.

Oprocz oczywiscie innych podstwowych makro elementow takich azot i fosfor, wapno, zelazo i jod, algi morskie zuzywaja takie mikroelementy jak jak siarka, potas, cynk, miedz, molibden, mangan, boron, oraz witamine b12.

Zachwianie proporcji makroelementow lub spadek jednego znich spowalnia lub calkowicie hamuje wzrost glonow. Czesto zaczynaja sie szklic. O tyle o ile makroelementy w akwarium latwo kontrolowac ndamiar mikro moze zadzialac jak trucizna. Rozbujane refugium czy Algae scruber jest w stanie wyjalowic wode z tych skladnikow. Jest tez teoria ze ich zbyt duza obecnoc nie idzie w parze z SPS-ami

Loccutus bardzo fajne lampki, bede pisal. Ja jednak chcialbym w proporcji wiecej swiatla niebieskiego. Mam czuje ze ogolnie rozwinieta hydroponika nie dokonca spelnia oczekiwania alg morskich.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu - bo to jest układ (mówię o lampie Yarcia) kolorów dobrany dla fazy wzrostu, w roślinach wyższych w fazie kwitnienie ilość niebieskiego musi wzrosnąć. Pomyślałem że nam na kwitnieniu nie za bardzo zależy - więc dlatego 8:3 proporcja w czerwieni.

Inna sprawa że LEDy Cree tak uwielbiane przez nas w głównych baniakach, nie są najlepsze dla uprawy zieleniny - po prostu widma kolorów nie są najefektywniejsze. Zarówno niebieskie jak i czerwone odbiega od piku największej absorpcji o jakieś +/-15nm więc maximum promieniowania nie jest optymalnie wykorzystywane.

Mam na oku inne diody, z kart charakterystyk wygląda że będą idealne. Nie Cree tylko chińskie, ale bardzo przyzwoite. Ściągam właśnie po kilka sztuk - zobaczymy co to warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja bym chtenie potestowal na swoim refugium bo od dluzszego czasu kombinuje z oswietleniem. Byly zwykle led spot potem t5 i wrocilem do ledow bo swiatlo dociera znacznie glebiek. Nie mam juz dostepu na NR ale w kontaktach link do pewnych SMD spelniajacych nasze wymagania.

https://www.dropbox.com/s/omgk4taiwfpart5/IMAG1519.jpg

https://www.dropbox.com/s/pf7do2964150xtv/IMAG1521.jpg

https://www.dropbox.com/s/n7xj7z62f670ke8/IMAG1520.jpg

Edytowane przez Grzegorz Dyzma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzgorz, widze w twoim refugium czarne gabki - wiesz cos wiecej o nich?

U mnie ogarniaja skale w glownym zbiorniku od spodu i w szczelinach...

Rozumiem ze sa dobre ale robia ekspansje i inne rodzaje gabek sie nie pojawiaja a jak sa to zanikaja ( inne kolory )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli masz na mysli to co tam w krzczorach widac na trzecim linku to nie czarna gabka a strzykwa strzykwa przez ktora caly system zaliczyl glebe kilka dni temu.

Zalozmy watek o gabkach bedziemy wklejac fotki i pogawedzimy.

Loccutus gdybys gdyby byla w planie jakas wersja testowa wymiary akwarium 80x36x45H lampki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan ,swietlowke o ktorej wspomniales sylwania grolux uzywalem osobiscie w refugium na tamten czas mialem taxifolie oraz popularne spagheti [sorki za pisownie] i te drugie rosly jak wsciekle -regularnie musialem usuwac z sumpa bo az wylazily z wody i usychaly,zas taxifolia mi schodzila[robila sie calkowicie szklista],kilka dni temu wlozylem specjalnie do glownego akwa pod ledy taxifolie-rownierz to samo-powodem musi byc na pewno brak odpowiednich dla nich mikro badz makro elementow :unsure: ,

p.s.czy swietlowka przeznaczona dla roslin akwariowych z przewaga swiatla"czerwonego" moze miec negatywny wplyw na wzrost zieleniny w glownym?-w koncu sump jest przedluzeniem obiegu glownego-kusi mnie aby wrocic do tej swietlowki :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się wtrącić.

Zarówno dla roślin jak i glonów najefektywniejsze pod względem ekonomicznym zużycia energii są widma 660nm i 430nm. Ostatnio się dowiedziałem od naszego kolegi z forum, że LED RGB mają takie właśnie zakresy. Mój UAPS (temat z NR) ma światło zrobione z taśmy LED różowej smd3528 (czyli czerwony i niebieski prawdopodobnie w odpowiednich długościach widma)

post-988-0-00315200-1360770096_thumb.jpg

post-988-0-97405800-1360770811_thumb.jpg

i na nim uzyskuje wydajność zbioru alg 0,1375g / cm2 / jedna strona / 2 tygodnie (stan odsączony wilgotny). Odległość światła od ekranu ok. 4,5 cm.

post-988-0-44251200-1360770314_thumb.jpg

Robiłem próby ze światłem czerwonym 630nm i niebieskim 470nm i wyniki były mizerne.

post-988-0-90710200-1360770666_thumb.jpg

Konstrukcja lampy niezwykle prosta w budowie i zasilaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zrobiłeś błąd rozdzielajac kolory niebieski i czerwony, nie mniej przyznaję rację że Cree - pisałem o tym wyżej - nie są najlepsze do uprawy zielska z racji nie dopasowanego widma leów czerwonych.

W każdym razie sam jestem ciekaw tego eksperymentu. Boje sie tylko że jeśli wyniki bedą słabe to powstanie kolejny mit że ledy się nie nadają wogóle - tymczasem powtarzam - użyte w tym eksperymencie nie są optymalnie dopasowane do potrzebnego widma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, cały eksperyment pewnie nie będzie miarodajny z powodu nie dopasowania widma. Masz możliwości, wiedzę i wiesz gdzie szukać zdobądź LED właściwe - chłopaki z Angli i USA takie kupują. Swego czasu gdy zaczynałem budowę UAPS szukałem opisów i zdjęć zachodnich lamp dedykowanych do uprawy roślin, głównie "trawki" i zauważyłem, że większość jest zbudowana z LED przewlekanych (przynajmniej tak mi to wyglądało na fotkach). Nawet lampa z badań NASA też na to wskazywała. Czytałem też fora dotyczące trawki i tam opinie były raczej wskazujące na chwyt marketingowy. Wyjaśniano, że z zastosowania tego rodzaju światła wpływa znacząco na obniżenie kosztów energii a nie wzrost uprawy - ale jak to bywa zdania były podzielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×