Skocz do zawartości
Ali_Maga

80L mojej słonej radości

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy,

Jeszcze nie dawno był przedemną dylemat wyboru akwarium, w innym temacie rozważaliśmy co lepsze - Reef Max czy Blau Open Reef 91L - i jak to z babami bywa, wybór padł na zestaw Blenny firmy Aqua Medic :D :biggrin: :D

Melduję,że kostka w piątek wieczorem zalana B) W całym domu pachnie teraz morzem :D

20121005185204s.jpg

z piachem i skałą:

20121005205149s.jpg

a tak to wyglądało dzisiaj rano:

20121006070005s.jpg

A niedzielę rano wygląda to tak:

58359467832753260970169.jpg

Macie może jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super, pierwsza sugestia to nie śpiesz się z niczym i nie słuchaj pana ze sklepu który zaraz wciśnie Ci dwa błazenki i Quadricolora :)

Dużo piasku, ja osobiście lubię mieć dużo piasku, ale niejeden powie że tam będzie się odkładał syf i zaleci warstwę 2cm ;) No chyba że tam jest 2cm tylko wizualnie tak wygląda jakby było więcej.

Nie mam pojęcia do czego by się tutaj jeszcze przyczepić :P bardzo ładny ten Blenny od Aquamedica. :yes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapitanie,

Teraz cierpliwie będę dolewać wody i wrzucam na luz. Piasku jest sporo, ale w morzu też jest dużo piasku :rolleyes: Żadnych błazenków, dopóki nie powiecie,że można B)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mijaja dwa tygodnie od zalania baniaczka. Pojawily sie glonowe "brudy". Znalazlam na skale kika kolorowych pypciów, które miejmy nadzieje wyewoluują w coś przyjaznego. Poniżej foty akwa przed czyszczeniem. Tak jak starsi i mądrzejsi poradzili, grzecznie dolewam wody, nie wkładam niepotrzebnie paluchów smiling.gif

20121019194406web.jpg

20121019194650web.jpg

Myślicie,że czas już na testy? Jaki zestaw testów jest optymalny? Tzn. chodzi o to żeby jak zawsze pan w sklepie mi nie wcisnął za dużo...

Miłego weekendu Wam życzę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na testy jest jeszcze trochę za wcześnie, ale z doświadczenia wiem, że i tak kupisz i będziesz robić, ja tez tak miałem :D Testy saliferta Ca, KH, Mg, no3 i po4, moim zdaniem innych nie potrzebujesz, no ewentualnie jeszcze Ph. Jakiegoś kraba i ślimaka możesz już wpuścić, tylko ich nie karm, na pewno znajdą dość papu na skałach. Masz tam jaką pompę cyrkulacyjną?

Bardzo ładne akwarium, życzę powodzenia :)

Edytowane przez Piotr34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze za odpowiedź. Staram się ćwiczyć charakter B). Na razie wszytko porosło pięknie chęchami i robi się nieco okrzemkowo. Chyba słusznie się obawiam, że sprzedawca w sklepie będzie kusił różnymi gadżetami, niczym rokita :D Dlatego wolałam się poradzić nim wybiorę się na szoping po czyścik B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Tu cytat z producenta:

"Ruch wody pomiędzy panelem filtracyjnym a zbiornikiem zapewnia regulowana, energooszczędna, cicha i bardzo wydajna pompa strumieniowa NanoProp 5000. Zakres regulacji zasialania 6/9/12V przy zużyciu 4-7W gwarantuje właściwą i dopasowaną wydajność przy na prawdę niewielkim rachunku za prąd"

Z mojej obserwacji wynika, że całkiem nieźle sobie radzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha to spoko, myślałem ze nie ma żadnej cyrkulacji, a co planujesz trzymać w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałaby zacząć od koralowców miękkich. W przyszłości marzy mi się niebieska tridacne i czerwone gorgonie. No i większy zbiornik :D, ale o tym wszyscy uprzedzali zanim kupiłam kosteczkę. Idealną inspiracją jest dla mnie Twoja solniczka. Masz wprost bajkowe akwarium i też chyba zaczynałeś wyłącznie z miękasami. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi bajkowym baniakiem to przesada, ale bardzo dziękuje za uznanie :) Ty teraz musisz jeszcze trochę poczekać, a później brać się za zasiedlanie kosteczki :good2:

Czekam na kolejne aktualizacje. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radziliście odczekałam cierpliwie - 3 tygodnie od zalania wyniki testów wyglądają następująco:

Zasolenie. 1.023

pH 7.7

No3. < 1 ppm

Po4 < 0.02 ppm

No2 0

Mg < 30 mg/l

Ca < 10 mg/l

Rozumiem że tragedii nie ma,ale:

1) pH powinno byc wyższe

2) poziom Mg i Ca trzeba znacząco podnieść

3) zasolenie zwiekszyć?

Czy przy tych parametrach mogę wpuszczać ekipę sprzątającą? Okrzemki usrępują odkąd zwiększyłam czas oświetlania,no ale w paru miejscach pojawia się zielona kozia broda ;-)

Ciekawe co wylosowałam wraz ze skałą,bo w kilku miejscach coś zaczyna "kiełkować".

Pozdrawiam w pierwszy taki śnieżny weekend!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph mogłoby być wyższe. Coś źle zrobiłaś przy testach Mg i Ca, nie możliwe żeby były takie niskie wartości, chyba że soliłaś baniak solą kuchenną :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mogłam się rąbnąć i chwycić przez pomyłkę sól do spagetti... :D :biggrin: :D

Testowałam komisyjnie :D, no ale w takim razie rano zrobię powtórkę bez świadków B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Na początek życzę powodzenia i wytrwałości. Przydadzą się...

Wyniki testów Mg i Ca to rzeczywiście jakieś nieprawdopodobne. Używam Salifera i skala Mg u mnie zaczyna się od 30 więc takich wartości jak Ty nie mógł bym nawet chyba zmierzyć.

Mam pytanie odnośnie lamp nad Twoim akwarium. Czy jesteś w stanie powiedzieć jakiego rodzaju są to lampy? Na zdjęciu z góry w odbiciu wygląda jakby to były lampy LED... Jaka jest ich moc? Czy to jest część zestawu, który kupiłaś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent tak opisuje oświetlenie,które było w zestawie:

<< Do oświetelenia wykorzystano 3 oprawy LED o mocy 9W każda ze światłem o temp, barwowej 14000K, co daje łącznie moc 27W wysokoenergetycznych diód led. Tak dobrana barwa idealnie odwzorowuje pożądane dla bezkręgowców widmo. Uzyskiwany wynik wydajności to 90 lumenów z 1 wata.>>

Odkryłam jedną wadę tych lamp - metalowe ramiona, na których umocowane są lampy, zaczynają rdzewieć. Trochę słabo jak na nietani przecież zestaw. W innym, funkcjonującym egzemplarzu tego akwarium też dostrzegłam ten sam defekt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, masz to niezbyt długo. Skoro już pojawiła się rdza, to co będzie po roku? Może da się reklamować w ramach gwarancji?

dzięki za info dot. lamp. Szukam jakiegoś rozwiązania na doświetlenie okolic komina, bo moja lampa tam nie sięga... i takie spot-y by nawet chyba pasowały. Ciekaw jestem czy da się je kupić osobno i za ile, ale szczerze mówiąc to ta firma nie zrobiła do tej pory na mnie dobrego wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że problem jest w tym,że to jest małe akwarium i wszystko mocowane na małej przestrzeni z tyłu w panelu, zbyt blisko odpieniacza. Przesunęłam niesymetrycznie jedno z ramion i skierowałam żarówkę tak aby skompensować cień, który powstał i wygląda na to, że będzie OK

Oceniam ten zestaw naprawdę nienajgorzej. Wszystko cicho pracuje, jest starannie wykonane, oświetlenie jak do moich celów jest zaskakująco efektywne. No ale oczywiście nie mam doświadczenia takiego jak zaawansowani forumowicze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×