Skocz do zawartości
mardow

Start na ZEOvit

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do tej metody i mam pytanie, czy to co wymienię poniżej, wystarczy na start - moim zdaniem tak, ale wolę dopytać/upewnić się, może coś dokupić lub kupić większą butlę ?.

Akwarium - http://aqua-reef.pl/topic/5059-90-cube-k-no2/

Planowana obsada: koralowce miękkie i LPS-y, ukwiał, krewetki, ślimaki, jakaś rybka lub dwie.

1. ZEOvit 1000 ml

2. Rowa Carbon 500ml/250 g

3. ZEOfood 7 50 ml

4. Amino Acid LPS 100 ml

5. ZEOstart 3 10 ml

6. Coral Vitalizer 10 ml

7. ZEObak 10 ml

ZEOvit będę trzymał w jakimś(nad tym jeszcze myślę), filtrze zewnętrznym lub wewnętrznym z możliwością umieszczenia go w sumpie - musi być na tyle mały żebym mógł nim swobodnie potrząsnąć :) i na tyle duży żeby zmieściło się około 350g ZEOvit-u. Filtr musi też mieć regulację przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj do czego sie stosuje ta metode.

IMHO pomysl zupelnie nie trafiony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeovit to system nastawiony na SPS (+LPS), a nie na akwarium z miękasami.

Może być tak, że niektóre miękkie lubiące żyć w lekko zanieczyszczonej wodzie po prostu się rozpuszczą.

Zoasy dają radę w zeovicie, ale to korale nie mające żadnych wymagań :P

Jak musisz to pobaw się samym Zeobak + Zeostart3, bez kamyków i reszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lps'om tez nie jest za bardzo przyjazny,bo te tez wcale nie lubia systemu low nutrient.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że metoda ZEOvit jest też dla LPSów i miękkich, oraz to żeby stworzyć środowisko z niskim poziomem zwiazkow organicznych - stąd poszedłem w kierunku wystartowania i utrzymania zbiornika na KZ: ZEVit, Rowa Carbon, ZEOfood 7, ZEOstart 3, ZEObak.

Myślałem, że używając filtra/reaktora do ZEOvitu, dam "mieszkanie" dla bakterii a tym samym przyczynię się do zapewnienia pożywienia dla korali, cyt. z poradnika: "Muł pochodzący z materiału ZEOvit zawiera bakterie które służą jako pokarm dla korali. Jest to bardzo ważne ponieważ dostarczają one związków organicznych zwierzętom. Fakt ten ma bardzo pozytywny wpływ na koralowce, na wystawianie polipów oraz zdrowie korali. Korale LPS reagują na to całkowitym wystawieniem polipów."

Dodatkowo chciałem zastosować preparat Amino Acid LPS, który jest pokarmem dla LPSów oraz miękkich, cyt. z opisu produktu: "Najwyższej jakości pokarm przeznaczony szczególnie dla twardych koralowców LPS oraz koralowców miękkich."

Czy idę w złym kierunku z próbą wystartowania na tej metodzie ? - jeśli tak to chyba źle zrozumiałem to co jest napisane w poradniku :( , jeśli tak to proszę o wytłumaczenie co mogę "skopać" idąc tą metodą i na tych preparatach.

Ps. Preparat Coral Vitalizer wkradł się do opisu przez przypadek - mój błąd podczas kopiowania produktów do listy preparatów, które chciałem użyć.

Edytowane przez mardow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z produktow K-Z akwarium z miekie/lps mozesz spokojnie stosowac nastepujace preparaty-

http://www.korale.pl...ster-250ml.html

lub http://www.korale.pl...plex-500ml.html

http://www.korale.pl...fluor-50ml.html

http://www.korale.pl...-lps-250ml.htm

lhttp://www.korale.pl/kz-kaliumjodi-fluor-50ml.html

System o niskiej zawartości związkow organicznych jest dobry dla korali sps,nie dla lps i miekkich.W takich warunkach te korale będą głodować.

Edytowane przez jaro37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, cyt."System o niskiej zawartości związkow organicznych jest dobry dla korali sps", zgadzam się ale przecież ten sam system/metoda/preparaty, oprócz ograniczania związków organicznych ma za zadanie, dostarczanie odpowiedniej ilości i jakości, potrzebnego dla korali, pożywienia.

Przynajmniej tak jest napisane w ich poradniku - zgłupiałem :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tak - w innych warunkach uprawia się kaktusy, a w innych pomidory :crazy:

Zeovit jest wyspecjalizowany pod kaktusy i lepiej wybrać jakąś inną metodę by uprawiać pomidory i ogórki.

Możesz kombinować, ale w większości zeovitowych akwariów zobaczysz z miękkich zoa, z LPS favie, może coś jeszcze.

Sam widzę po swoim akwarium, które jest zeo od stycznia, że zoa i favie zachowują się normalnie, a euphylie czy caulastrea już nie zawsze i trzeba sporo karmić 'rencamy' by żyło i się ładnie pompowało.

SPS nie lubią wysokiego poziomu NO3/PO4 w wodzie, a są korale które nie lubią niskiego, a zerowy jest już bardzo niebezpieczny.

U mnie ofiarą zeo padła Capnella. Przestała się pompować gdy wkręciło się Zeo. Pewnego razu wyjechaliśmy na weekend, gdy wróciliśmy po Capnelli została tylko czysta skałka-podstawka.

Te bakterie o których czytałeś w manualu nie wykarmią korali, to tylko jeden ze sposbów w jaki się pożywiają. Poza zjadaniem przez polipy, chłoną też różne substancje z wody, oraz oczywiście światełko i zooxantelle. Jeśli dany koral wymaga sporego poziomu NO3/PO4 w wodzie to w Zeovicie będzie głodował.

Ale jak chcesz to kombinuj, przecież nie musisz jakoś hardkorowo czyścić wody do zera prawda ? :thumbsup:

Jednak jestem zdania, że niepotrzebnie sobie komplikujesz życie z tym zeovitem jesli zamierzasz trzymać miękkie i lps.

System wymaga dużo roboty by stworzyć warunki, które miękasom i LPSom nie są potrzebne, a mogą być dla nich szkodliwe.

Wracając do porównania - to tak jakbyś posadził krzak pomidora na pustyni, będzie mu brakowało wielu rzeczy, które możesz próbować ręcznie podawać i narobić sobie roboty. Albo możesz posadzić go na działce w szklarni i urośnie jak go podlejesz raz na tydzień.

Pozdro :thumbsup:

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za łopatologiczne wytłumaczenie.

Chciałem dobrze ale widzę, że lepiej nie kombinować,choć czasu na pilnowanie i doglądanie zbiornika mam dużo ;-).

Cóż, pierwszym moim pomysłem na pociągnięcie zbiornika był Grotech A,B,C,M i chyba pójdę w tym kierunku.

Jeszcze raz dziękuję za wytłumaczenie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grotech to teraz jakiś hit w PL z tego co można wyczytać, załóż temat o swoim akwarium na forum & keep us updated ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×