Skocz do zawartości
kapitan

Brightwell Potassion-P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

żyją tu jeszcze jacyś fani zeovitu?

Kupiłem ostatnio taki suplement od Brightwella - Potassion-P, chłopaki tutaj polecili to jako tańszy i wydajniejszy sposób na uzupełnianie potasu. Alternatywny do roztworów które są w sprzedaży bo Potassion-P jest w proszku.

potassionp_tech.jpg

Docelowo 1g proszku ma podbijać K+ w 1 galonie wody (3,78l) o 129ppm.

Zalecają robienie roztworu 5g (~2 łyżeczki od herbaty) w 0,5l wody RO i podawać max 10ml dziennie na każde 100l wody w akwarium.

Nie wiem jak się ma to do K-Balance Strong, bo KZ nie publikuje konkretnych danych, ale wygląda obiecująco.

Nie miałem nigdy problemów z K w akwarium, zawsze był w dolnej granicy zalecanego poziomu, postanowiłem jednak podbić dla eksperymentu i obserwować reakcję korali (jednocześnie sprawdzając wydajność Brightwella).

Używał już ktoś tego?

Pozdrawiam :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast K balance można użyć siarczanu potasu lub chlorku potasu. Mysle ze ten produkt z Brightwella bedzie właśnie chlorkiem lub siarczanem.

Z potasem trzeba uważać bo łatwo jest przedobrzyć i popalić korale. Trzeba miec dobry test do pomiaru potasu a na naszym rynku te testy pozostawiają wiele do życzenia.

Jest jeszcze nowy Saliferta ale nie testowalem go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W składzie podają i chlorek potasu i siarczan.

Dzięki za radę z dozowaniem. Zwróciłem uwagę, że na opakowaniu zalecają podawanie roztworu w sposób bardzo powolny i podejrzewałem coś takiego.

Używam Saliferta i mogę tylko powiedzieć, że jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu, a co do wyniku nie ma wątpliwości bo kolor biały w fiolce nagle zmienia się w błękitny i to jest koniec. Nie mamy odcieni błękitu i zastanawiania się czy to już koniec, nie ma problemów z odczytaniem wyniku bo liczymy kropelki i potem porównujemy z tabelką.

Jedyna mała wada to wytrącanie się osadu w fiolce podczas testu i on przywiera do ścianek. Trudno to doczyścić, zalecają żeby wytrzeć ile się da papierem i potem zamoczyć w occie. Na szczęście w komplecie są dwie fiolki.

Co do rozdzielczości nie mogę się wypowiedzieć, ale Habib zarzeka się na forach że ich nowy test ma do 15ppm margines błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i działa elegancko, rozpuściłem 2 łyżeczki w 500ml wody RO. Dozowałem 20ml dziennie do systemu ~250l wody i po 4 dniach podbiłem potas z 380 na 400.

Najmniejsza puszka 300g chodzi tutaj po 25 euro i starczy na długo vs KZ K-balance Strong za 94 euro... no to chyba wiadomo co wychodzi lepiej.

Pozdro :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×