Skocz do zawartości

to1mas

Użytkownik
 • Zawartość

  73
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O to1mas

 • Tytuł
  Advanced Member
 • Urodziny 30.03.1976

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Akwarium
  540
 • Skąd
  Stary Sącz

Ostatnie wizyty

1595 wyświetleń profilu
 1. to1mas

  Rdzawa plama

  najpierw zrób ze światłem, ustabilizuj parametry i PO4 i NO3 samo ci spadnie. Jak zaczniesz kombinować z absorberami to jeszcze pogorszysz sytuację. Jak zbijesz po4 i no3 woda zrobi sie jeszcze bardziej przejżysta i jeszcze bardziej bedziesz palił te korale. A i nie potrzebnie wydasz kase. Ustabilizuj CA i KH a przedewszystkim zmiejsz światło. Ten poziom po4 i no3 niejest taki groźny i korale przy tym poziomie dadzą sobie radę
 2. to1mas

  Rdzawa plama

  co do parametrów to te też są zależne od światła, no i nie są wiarygodne, kiepska jakość testów. A co do światła to max dałbym 4x 54 w T5, czyli dwie niebieskie, jedna różowa i jedna biała. Tyle co ty tam świecisz to za dużo i palisz korale, przez to nie konsumują mikro i makro elementów, dodatkowo robisz podmiany i dla tego możesz mieć rozjechane parametry. Przestań robić podmiany wyrównaj i ustabilizuj system. Podnieś KH A na co ci absorbery ?
 3. to1mas

  Rdzawa plama

  a nie masz ty za dużo tego światła na 240 l ? 2x 150w HQI i jeszcze 4x 54w świetlówki to masz łącznie 516w na akwarium 240 l ? no i ta obsada do tego oświetlenia.... Na jakiej soli robisz podmianki ?
 4. to1mas

  [S] Całość akwarium 540 l,

  Up
 5. to1mas

  [S] Całość akwarium 540 l,

  można negocjować
 6. Witam Do sprzedania akwarium 540l o wymiarach 140x70x55 z zewnętrznym kominem i dwoma vaveboxami, przednia i boczna szyba z Opti, sump 250l, stelarz stalowy z przykręcanym frontem z płyty wiórowej. Sprzęt: cyrkulacja 4x tunze 6095 sterowane multicontrolerem, obieg Tunze Silence electronic 1073.050, odpieniacz Deltec AP 902 na dwóch pompach Tunze 9420.040 plus pompa zasilająca New Jet 1700, oświetlenie Ati Sunpower 8x54w, filtr na media Aqua Special seri F103, filtr RO z trzema korpusami 10" plus czwarty na złoże MB 4 litry, membrana 125 GPD ma dwa miesiące. Dolewka Tunze osmolator uniwersal 3155. Sterownik temperatury. Chłodziarka Aqua Medic Tytan 1500. Komputer Profilux II plus z nową nie używaną elektrodą PH, dwie elektrody temperatury (jedna nowa) zewnętrzny wyświetlacz, rozbudowany o modół USB. Dozownik Grotech Tech III. Życie : około 20 ryb (pokolce, błazny, chelmon, garbiki, kraby, krewetki, wężowidła, ślimaki, rozgwiazdy piaskowe, itp... puźniej opiszę dokładnie) Skała około 70 kg, piasek około 40 kg, koralowce to co widać na zdjęciach. Akwarium ma dwa lata i sprzedaję tylko całość. Cena 16000.00
 7. to1mas

  Wirki

  Jezuuu... ja na ciebie nie krzyczę i nie mówię żeby ktoś sie nie liczył z twoim zdaniem. Chodzi o to czy stosowałaś tą metodę. Jeżeli nie to skąd możesz wiedzieć jakie przynosie efekty albo skutki uboczne. Ten zwierzak jest bardzo trudny w chodowli, jest cholernie wrażliwy na wszelkie zmiany parametrów wody, więc jak ktoś ma wirki to raczej bedzie miał problem z utrzymaniem go przy życiu. Dotąd nie widziałem aby jaki kolwiek zwierzak poradził sobie z plagą wirków. Co innego jeżeli te zwierzaki zapobiegają rozrostowi tych wirków i trzymają ich rozrost w ryzach, wtedy przynosi to efekt a nie gdy mają ją zwalczyć. Ile taki zwierz jest wstanie zjeść wirków w ciągu dnia, a jak szybko sie rozmnażają te wirki. Stosowanie naturalnych zjadaczy przynosi efekty tylko wtedy gdy nie masz plagi wirków w akwarium. Jeżeli masz już plagę to raczej kiepski rezultat bedzie z tymi zjadaczami bo poprostu tego nie przerobią.
 8. to1mas

  Wirki

  A czy stosowałaś tą metodę ? Chyba nie. Ja stosowałem w kilku zbiornikach i żaden koralowiec nie padł i nie musiałem nigdy powtarzać tej metody. Koralowcom nic nie było i do tej pory nic im nie jest, więc pisanie o tej metodzie że jest to ostateczność i się jej nie poleca, a nigdy sie jej nie zastosowało jest błędem. Co do kąpieli w wodzie RO to wszystkie wirki co do jednego sie odklejają, wystarczy lekko potrząsać koralem i na pewno odpadną. Nie należy przesadzić z czasem, ja kąpałem w zależności ile tego było tak około 15 - 25 sekund, nie więcej. Po za tym pozbędziemy sie wirków z akwarium a te (martwe) nam nie zanieczyszczą wody. Stosowanie naturalnych zjadaczy wirków przynosi mierne rezultaty. Jeżeli jest kilka sztuk to może sie ich pozbędziemy ale wątpię w to. Moim zdaniem jest to najszybsza, najłatwiejsza, najproztrza i najbardziej skuteczna z metod
 9. to1mas

  Wirki

  Jeżeli wirki występują na koralach miękkich, LPS typu Eupfilia. wystarczy zrobić kąpiel przez piętnaście sekund tych korali w czystej wodzie RO. Wirki nie znoszą szoku osmotycznego i dosłownie padają w parę sekund. Nie należy stosować chemi do zwalczania wirków w akwarium ponieważ tak jak napisał Suschi wirki są toksyczne i martwe pływając w akwarium narobią bagna. metoda z kąpielą w wodzie RO sprawdzona i skuteczna. Korale po kilku dniach wracają do formy i nic im nie jest.
 10. to1mas

  Wirki

  a na jakich koralach masz te wirki ?
 11. to1mas

  Rozgwiazda piaskowa bez nogi

  zakop w piasku pół kostki mrożonki dla ryb. Jak kostka sie rozmrozi to rozgwiazda sama ją znajdzie i sobie podje. Rób tak co dwa dni. Na pewno pomoże.
 12. to1mas

  [S] Sprzedam Korale LPS

  ceny wszystkich korali niżej o 10 zł
 13. to1mas

  [S] Sprzedam Korale LPS

  Do sprzedania korale. Możliwa wysyłka PKP, PKS, kurier
 14. to1mas

  Sól Blue Treasure

  Przyczyn powstawania cyjano jest wiele. Ja zauważyłem że: - cyjano pojawia sie przy szybkiej i nie kontrolowanej zmianie parametrów, - kiepska cyrkulacja jest też powodem cyjano, - zmiana oświetlenia, - zbyt czysta woda (wyjałowiona), - złe parametry wody, zbyt wysokie NO3 - okres dojrzewania zbiornika, - można przywlec ze szczepką koralowca na podstawce, Przez pięć lat stosowałem różene rodzaje soli ale jeszcze nigdy nie wysypało mi cyjano, więc myśle że wysyp cyjanonie jest związany z sola, jest to zbieg okoliczności.
 15. to1mas

  Czy mogę wpuścić już ekipe czyszczc?

  chodzi aby wykonał pierwsze testy na amoniak. azotyny i dopiero później azotany. Tu jest szybki opis procesu nitrifikacji zciągnięty z internetu, pełno tego jest: Amoniak - NH3/NH3 Najgroźniejsza substancja toksyczna mogąca pojawić się w wodzie. Amoniak jest bezpośrednim efektem rozkładu zanieczyszczeń białkowych, przy braku odpowiedniej ilości bakterii nitryfikacyjnych. Ich zmniejszona ilość z reguły wiąże się z niedojrzałymi filtrami biologicznymi, zastosowanie agresywnych leków lub pojawienie się martwych zwierząt akwarium. Amoniak pojawia się także po transporcie ryb, w workach transportowych, gdy ryby były bezpośrednio przed transportem karmione. Nawet niewielkie stężenie jest groźne dla ryb i bezkręgowców. Przeciwdziałanie podniesieniu się stężenia amoniaku do niebezpiecznego poziomu polega na jego monitorowaniu. Pomiary najczęściej wykonuje się przy pomocy testów, szczególnie w świeżo założonych zbiornikach, kwarantannie i w wodzie z transportu. W przypadku stwierdzenia obecności amoniaku należy bardzo ostrożnie aklimatyzować rybę do wody go pozbawionej. Obniżanie poziomu amoniaku w gotowych zbiornikach można przeprowadzić za pomocą dużych (50%) podmian wody, uruchomienia dodatkowego złoża zraszanego, jak też dozowania pożywek dla bakterii, np. Bactozyme czy Cycle. Azotyny - NO2 Pierwszy etap rozkładu amoniaku przez bakterie nitryfikacyjne. NO2 jest również toksyczne, lecz jego pojawianie się a obniżanie poziomu amoniaku świadczy o rozpoczęciu pracy filtracyjnej. Podmiany wody nie są zbyt efektywne w jego usuwaniu, toteż muszą obejmować nawet do 80%. Jedyną metodą skutecznej redukcji NO2 jest posiadanie właściwego złoża filtracji biologicznej. Azotany - NO3 Najmniej toksyczny związek. Ryby przez krótki czas są w stanie znosić nawet 25 - 50 ppm, choć należy zadbać, aby w przypadku ryb poziom ten nie był wyższy, niż 10 ppm. Poziom NO3 łatwo obniżyć poprzez podmiany wody. Z czasem rolę denitryfikatora przyjmuje żywa skała i poziom NO3 staje się niewykrywalny przez testy akwarystyczne lub ostatecznie utrzymuje się na poziomie 0 - 5 ppm. Fosforany Największy problem w akwarium morskim. Fosforany pojawiają się jako efekt karmienia zwierząt. Olbrzymie ilości fosforanów pojawiają się także wtedy, gdy nawet okresowo używamy do podmian wody wodociągowej zamiast tej z filtra RO. Fosforany można znaleźć również w suchych karmach dla ryb oraz w preparatach witaminowych. Fosforany są znakomitą pożywką do rozwoju niepożądanych glonów. Przeciwdziałanie polega na profilaktyce, używaniu wody z filtra RO, zasadzie nie przerybiania zbiornika i nie przekarmiania zwierząt. Nawet bardzo niskie poziomy fosforanów (już niewykrywalne dla testów akwarystycznych!) powodują wzrost glonów. Długofalowym i najbardziej skutecznym działaniem zapobiegającym powstawaniu fosforanów jest dozowanie wody wapiennej (roztwór wodorotlenku wapnia).
×