Skocz do zawartości
podrezan

LED czy T5? co oszczędniejsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wielomiesięcznym studiowaniu wiedzy dostępnej na forach, zastanawiam się nad stwiedzeniem, że LEDy są oszczędniejsze. Wychodząc z ilości światła z pewnością LEDY dają większy strumień świetlny, ale co z tego, skoro znawcy na forach mają jedną zasadę: 1l=1W LED=1W T5.Do 200 l zbiornika zalecają 200W w LEDach lub T5 (ewentualnie MIX).

Swego czasu posiadałem zbiornik słodki z roślinkami i pamietam, że na serwisie "holenderski" była b. gorąca dyskusja na temat światła. Uzażnione ono było od wysokości zbiornika,powierzchni dna, wymagań roslin i innych mieszkańców. Przeliczanie ilości mocy światła na litry traktowane było jako żenująco płytkie. Wydawało mi się, że akwarytyka morska jest wyższym stopniem wtajemniczenia i m.in. dobranie światła będzie opisane stosowną procedurą, która uwzględniać będzie ważne aspekty naszego hobby. Jesli z powodu źle dobranego światła padła mi moczarka, to traciłem 1 zł, ale jesli padnie koral to strata jest o wiele wieksza. Może fachowcy od światła, a jest na tym forum kilka takich osób wypowiedzieliby się w tej kwestii dla dobra całej naszej spoleczności. Może ten temat rozwinie się i stanie się zaczątkiem gorącej i wiele wnoszącej do naszej wiedzy dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku latach doświadczeń z LED oczywiście mam mieszane uczucia. Po co mi lampa LED o mocy np. 180 Wat za miast 250 HQI sam sobie zrobiłem to i cena inna ale weryfikując te poglądy zmiana żarników np w HQI i przeliczając to na lata wcale nie wychodzi lepiej. Sytuacja się zmienia na plus gdzie mamy miękie albo LPS-y mniej światła i zapominamy o zmianie oświetlenia przy LED. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie T-5 + led stosując taki mix uzyskujemy sporo światła + blicki. Podobna sytuacja jest przy HQI część światła można wygenerować z LED można wygenerować już pewne oszczędności. Stosowanie samych LED też zdaje rezultaty jeśli chodzi o korale minusem jest to że musimy ogrzewać akwarium na okrągło co powoduje że cena utrzymanbia akwarium wzrasta a nie maleje. LED mają też fajną formę że wnikają głęboko no i oczywiście wszystkie bajery jak zachody, wschody itd ale czy to coś zmienia w akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co napisałeś LEDy mają tą zaletę, że można nimi sterować, tzn. regulować strumień świetlny. Ale tu rodzi się problem. Nie wiemy, jaki ten strumień powinien być. Brakuje nam np. stwierdzeń, że SPS na głębokości 20 cm powinny mieś światło w ilości tyle to a tyle luxów. Gdyby ktoś to spróbował usystematyzować byłoby super. Wiedzielibyśmy gdzie usadzać zwierzaki i jakie diody zastosować. Z T5 nie byłoby już tak łatwo, ale tak jak piszesz, można zastosować mix.

Edytowane przez podrezan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu cały problem, za bardzo nie da się tego przeliczyć LED liczymy w Lumenach, a Luxy to inny przelicznik światła, kiedyś luxometrem badałem światło led i porównałem z HQI led wypadają mizernie, ale świecą i korale rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależność jest prosta: w lumenach podawany jest strumień świetlny czyli ogólnie mówiąc ilość światła. Natomiast luxy mówią o natężeniu światła czyli lumen na metr kwadratowy. To pamietam jeszcze z podstawówki. Wystarczyłoby znać zapotrzebowanie np. acropory na świateło w luxach i już jesteśmy w domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z jednej strony oszczędność, bo wymieniając co 6 miesięcy T5 może się okazać że zamiast dwóch wymian lepiej kupić lampę LED bo wyjdą te same pieniądze.

Z drugiej strony faktycznie grzałka teraz świeci non-stop, a wcześniej przy T5 musiałem schładzać baniak małym wiatraczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki, dziś w nocy podłączyłem ją do miernika energii elektrycznej i przez 12 godzin zużyła 570W, czyli coś około 47W na godzinę, zbiornik jest 280L.

Oczywiście świecą u mnie LEDy. Tak więc nie demonizowałbym zużycia energii el. przez grzałkę w przypadku zbiorników oświetlonych tymi lampami. W domu mam ok. 21-22C, w blokach myślę, że jest jeszcze cieplej i zimą grzanie baniaka w ogóle odpada :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie że oszczędne są LEDy

ja mam przy lampie ledowej i grzałką,bo musiałem podnieść ten 1 albo 2 stopnie----- 30zł oszczędzam miesięcznie !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie że oszczędne są LEDy

ja mam przy lampie ledowej i grzałką,bo musiałem podnieść ten 1 albo 2 stopnie----- 30zł oszczędzam miesięcznie !!

Pomińmy grzałkę, w lecie wogóle nie będzie musiała pracować. Lampa ledowa 120 W, ciągnie tyle samo prądu do 120W lampa na T5. Wiec gdzie oszczędność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociażby stąd że LEDy to światło kierunkowe a T5 to rura, która świeci wokół siebie, nie tylko na akwarium ale też w sufit i poziomo.

Ogólnie warto poczytać tutaj co piszą (poza tym że sprzedają to i owo)

http://reefledlights.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociażby stąd że LEDy to światło kierunkowe a T5 to rura, która świeci wokół siebie, nie tylko na akwarium ale też w sufit i poziomo.

Ogólnie warto poczytać tutaj co piszą (poza tym że sprzedają to i owo)

http://reefledlights.com/

Po to wymyślono odbłyśniki, które poprawiają pracę T5. To nie argument. Myślę, że na naszych dwóch forach znajdziesz o wiele więcej informacji niż na tym pożal się Boże "rifledlajcie". Wskaż chociaż jeden rzeczowy artykuł. To tylko sklep.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędność głównie wynika stąd ( jak już kilku kolegów napisało ) że w LEDach nie musisz co 6 miesięcy wymieniać świetlówek, jak to jest przy T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@podrezan: Proszę zachowaj jakąś formę "kulturalnej" wypowiedzi, bo wrogiem Twoim nikt tu nie jest tyko "dyskutantem".

Jaką sprawność mają odbłyśniki ?

Myślę że w tym miejscu piszą dość rzeczowo: http://reefledlights.com/optics-evaluation/

Edytowane przez janekw235

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@podrezan: Proszę zachowaj jakąś formę "kulturalnej" wypowiedzi, bo wrogiem Twoim nikt tu nie jest tyko "dyskutantem".

Jaką sprawność mają odbłyśniki ?

Myślę że w tym miejscu piszą dość rzeczowo: http://reefledlights.com/optics-evaluation/

Nie staram sie być niczyim wrogiem i nie staram sie używać "niekulturalnych" form. Czy jeśli napisałem, że coś nie jest argumentem to znaczy ,że kogos atakuję. Jeśli teraz napiszę, że artukuł, który przywołałeś dotyczy bardziej oceny optyki czyli soczewek, a nie tego o czym jest ten temat, to też będziesz uważał, że szukam wrogów. Mnie naprawdę chodzi o to, aby znaleźć ścieżkę do ustalenianp. ileż to trzeba światła z dowolnego źródła, aby na głębokości 20 cm hodować ( z dobrym skutkiem)dajmy na to acroporę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po za samym światłem na wzrost i wygląd np. acropory wpływa jeszcze bardzo duzo innych czynników. co do oszczędności np prądu to przelicza się tak że zamiast np 500W T5 wystarczy 250W LED, ale tu jak wszędzie dobiera się to jednak indywidualnie..

Więc oszczędzasz prąd, a zimą jeśli temp spada oszczędności mniej bo grzejesz grzałką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDy są oszczędniejsze bo powiedzmy zużywając 130W masz światła tyle samo co przy żarniku HQI 250W - tak wyszło z pomiarów na przykład EcoTech Radiona, przeprowadzonych zresztą przez różnych ludzi.

A jak wysoko/nisko dać korala doradzi Ci tylko doświadczony akwarysta, albo własna obserwacja. Większość ludzi zaczyna od dna i daje korala coraz wyżej i obserwuje czy mu lepiej czy gorzej.

Po za samym światłem na wzrost i wygląd np. acropory wpływa jeszcze bardzo duzo innych czynników. co do oszczędności np prądu to przelicza się tak że zamiast np 500W T5 wystarczy 250W LED, ale tu jak wszędzie dobiera się to jednak indywidualnie..

Dokładnie, bo z 1W LED masz więcej światła (luksów) niż z 1W T5.

Edytowane przez kapitan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy wszystko się zgadza, ja potrafię porównać strumień świetlny LEDA i T5. Macie tutaj rację, tylko praktyka na naszych forach jest całkiem inna. Zajrzyjcie do działów DIY lub technika i popatrzcie jak ludzie zestawiają sobie lampy - najczęściej jest to tyle watów ile litrów i to bez różnicy, co jest źródłem światła.

Ja w swoim 60 l zbiorniku mam 36 W w LEDach i wydaje misię to wystarczające, ale pewnosci nie mam. Chcę teraz wystartować drugi zbiornik 128 l i chciałbym światełko dopieścić maksymalnie.

Brakuje mi np. takiej informacji: acropora na gębokości 10 cm potrzebuje światła w Ledach - ... luksów, na głębokości 20 cm - ... luksów, a na gębokości 30 cm - ....luksów. Podobnie w T5. Wtedy wiedziałbym jak projektować światło, aby w jakiś tam sposób dogodzić zwierzakom i mieć wewnetrzny spokój, że zrobiło się coś porzadnie. A na forach najczęściej ludzie mają problemy z właściwym połączeniem biegunów zasilania do diody... To jest wiedza podstawowa, którą zdobywa się w podstawówce, no teraz to chyba w gimnazjum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak masz w mniejszym baniaku, nie zasuwaj z watami jak wariat w górę, daj więcej niebieskich bo białe powodują blaknięcie niektórych SPS-ów, światłolubne acropory daj na szczyt skały, montipory ukryj przed białym światłem, korale z gatunku stylophor, pocilipor, seriatopor w połowie wysokości, lpsy przy dnie, miękkie w cieniu.

Tu masz o wpływie niebieskiego światła

http://coralmagazine.coverleaf.com/coral/20111112#pg1

Tu o oświetleniu LED:

http://coralmagazine.coverleaf.com/coral/20110910#pg1

A tu artykuł z poważniejszego magazynu

http://www.int-res.com/articles/meps_oa/m364p097.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×