Skocz do zawartości
silver200

Ekipa czyszcząca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

jakiś czas temu zalałem mój zbiornik (360L) wszelkie plagi glonów jakie miały się pojawić już zeszły, więc najwyższa pora zacząć zasiedlać zbiornik zakupiłem jednego kraba i rozgwiazdę czerwoną i chciałbym dokupić kolejne zwierzaki do ekipy czyszczącej.

planuje zakup takich zwierząt i przy okazji chciałbym sie zapytać:

kraby pustelniki - tylko ile?

krewetki - ile i jakie będą najlepsze?

slimaki turbo - ile? - moze jakieś inne też będą dobre, a urozmaicą zycie w akwa

prosze o pomoc, bo wybieram sie do sklepu (właśnie, moze Pan łukasz z Acropory byłby tak miły i doradził, bo wybieram sie do Pana)

chętnie poczytam co jeszcze proponujecie do tego litrażu (na razie ryby i bezkręgowce), bo ja czytam i czytam i im więcej czytam tym mniej wiem;)

z góry dziękuję za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Ja bym to widzial tak:

- kraby pustelniki - 5 sztuk. Glonow nie beda jesc w wiekszej ilosci, ale za to chetnie zajma sie resztkami z karmienia ryb i korali. Jak dla mnie pustelniki to takie "must have", bo po prostu strasznie je lubie. Ale wielu akwarystow nie przepada za nimi, bo jezeli nie znajduja dostatecznej ilosci pokarmu lub nie maja muszli na zmiane to moga zaatakowac slimaki.

- krewetki - ? sztuk. Jak dla mnie najbardziej watpliwe zwierzaki jako element "ekipy czyszczacej". Bo owszem, zjadaja resztki po karmieniu, ale kraby robia to samo :) A krewetki maja jeden duzy minus - jezeli chcemy karmic LPSy bezposrednio, to krewetki beda bardzo upierdliwie przeszkadzac. W mojej opini z krewetkami jest tak: wurdemanni/sepicaudata jezeli mamy problemy z Aiptasiami, inne jezeli nam sie po prostu podobaja :)

- slimaki glonozerne - +/- 5 wiekszych sztuk. Plus minus, bo wiele zalezy od obsady rybnej. Jezeli w obsadzie bedzie jakis glonozerny pokolec lub borsuk, to rownie dobrze moze sie obyc i bez slimakow ( u siebie w 300 litrach plywa Siganus unimaculatus i z pomoca 2 slimakow zlikwidowal wszelkie glony zielone).

- slimaki kopiace ( Nassarius, Strombus) - jezeli masz DSB to kilka sztuk koniecznie. Jezeli nie masz - kilka sztuk wedlug Twojego uznania :), zaleznie od stanu piasku.

- ja osobiscie do ekipy czyszczacej zaliczam tez ryby. Dlatego radze uwzglednic jakies glonozerne ryby w obsadzie. Tutaj tak naprawde inwencja jest po Twojej stronie, bo to Ty powinienes wiedziec jakie ryby chcesz miec :)

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź:) już pojaśniało:)

Co do ryb, to chciałbym jak najwięcej, bo z koralami na razie daj sobie spokój, jak zdobędę trochę doświadczenia to wtedy przyjdzie i czas na korale :)

to jeszcze dopytam - jakie jeszcze bezkręgowce lub inne zwierzaki poza rybami i koralami polecasz? chce żeby było jak najbardziej kolorowo i to główne kryterium;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, krewetki sa kolorowe. Najlepiej pospolite L. amboinensis, bo te glownie na widoku siedza. Inne ladne bezkregowce..... Moze jakis jezowiec? Czerwononogie pustelniki? Ciezko cos dobrac z bezkregowcow nie-korali i do tego rzucajacych sie w oczy.

Jasne, ze najbardziej kolorowe to beda korale i nie boj sie, ze nie masz doswiadczenia. Jest wiele prostych korali, ktore na dodatek maja fajne kolory. Rozne odmiany Zoanthusow, pospolite grzybowience, bywaja ladne zielone Sinularie. Te wszystkie korale sa na tyle proste, ze poczatkujacy nie powinien miec z nimi problemow ( o ile, oczywiscie, chce o nie dbac). Zapraszam do Acropory, Lukasz Ci wszystko ladnie wylozy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo mi miło że zakupy planujesz u mnie .

Ja pod ekipą czysszczącą zawsze mam na myśli przede wszystkim wężowidła , polecam 1szt na 80l wody więc docelowo około 4szt , Są to zwierzęta które mało widać w akwarium ale odwalają super robotę , zacznj od 1-2szt.

Kraby pustelniki jak najbardziej ale jak najmniejsze gatunki.

ślimaki do podłoża Nassarius, Cerithium , Strombus w zależności od ilości piachu.

ślimaki typowo glonożerne -Trochus , Turbo, Astralium 1szt na 50l wody więcdocelowo i 7szt.

Krewetki jak napisał Ocelocik bo sie podobają i zmniejszają ryzyko chorób u ryb.

Najważniejsze to ryby proponowałbym 2pokolce np jakaś Zebrasoma i Ctenocheatus lub Borsuk (Siganus, Lo) i to jest najważniejsza część życia na glony.

Jeżlei zbiornik jest na tyle dojrza,ły ze czas wprowadzać moilne bezkręgi to tym bardziej proste koralowce Zoantchusy, Sarcopytchon czy Sinularia jk najbardziej będa ok.

Unikaj za o w świerzym akwarium zwierzaków jak błazny czy inne tylko bo ładne a nie pacujące na to przyjdzie czas za miesiąc.

Pozdrawiam

łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po odwiedzinach u p. łukasza:) przy okazji udało mi się poznać kolegę RS4

zwierzaki juz radośnie pływają w zbiorniku:) teraz jeszcze chciałbym jak najszybciej wrzucić Heptusa, bo baardzo mi się podoba:) a później muszę odłożyć trochę pieniędzy, bo wczoraj przekroczyłem założony budżet 5 krotnie:)

od wczoraj wiem też, że miekkie korale zagoszczą u mnie szybciej niż myślałem:)

wielkie dzięki za wiele cennych uwag.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, bo bardzo spodobały mi się korale ricordea :(

chciałbym się dowiedzieć jak jest w trudnością ich utrzymania czy ktoś z baaardzo małym doświadczeniem poradzi sobie z nimi? i czy można je wkładać do 2 miesięcznego baniaka?

na pewno są tu specjaliści , którzy podzielą się wiedzą, ew podeślą linki, bo ja czytam i czytam i chyba jeszcze mało wiem;)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że tylko bardzo silny prąd wody jej może dokuczać, tak to jest bezproblemowa i pięknie zdobi akwarium:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest bardzo piękna i chętnie bym ją zobaczył w moim zbiorniku, co do cyrkulacji, to można ja tak ustawić żeby nie przeszkadzała.

czy ktos jeszcze mógłby coś dodać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×