Skocz do zawartości
haiaw

Jak wyhodować fitoplankton, gdzie dostanę pożywkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dla moich bezkręgowców potrzebuję fitoplanktonu, najlepiej to bym sobie sam wyhodował jak bym wiedział jak, bo żywy pewnie byłby najlepszy..

Na zagranicznych forach widać tematy o pożywkach dla nich i żywych starterach ale tych produktów nie ma w Polsce.

Czytałem, że można przygotować butelkę 1,5litra i ją napowietrzać i naświetlać, przy czym teraz mam kilka pytań:

- czy woda ma być osmotyczna, czy zwykła

- czy ma być słona czy słodka

- skąd wziąć starter - czy może to być np Sera Coraliquid albo Kent Phytoplex

- jak pożywiać kolonie planktonu żeby się namnażała

- jaka powinna być temp wody

- co jeszcze trzeba zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fito hoduje się na solance na RO (zasolenie akwariowe). Po starter najlepiej udać się do kolegi/koleżanki z forum. Karmisz solą KNO3 (do kupienia na alle..) szczyptę co "jakiś czas" (2, 3, 4 dni). Do napowietrzania nie musisz używać kostki, chodzi o to żeby też mieszać zupę. Oświetlasz tak jak akwarium (czas) niewielką mocą (ja świecę 5W halogenikiem na 2x1,5l). O temperaturę się za bardzo nie martw... oby była powyżej 20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Mam też akwarium roślinne i wszystkie sole do niego, w tym KNO3 więc super że tym się karmi fito.

W 500ml wody mam 50g Kno3 i trochę MgSo4 ale to sobie zrobie oddzielny roztwór - tylko ile g na 500ml ? i jak dawkować?

Zgłosiłem się już do kolegi wyżej, może dostanę starter.

Tymczasem mam pytanie - co mi wyjdzie z tego, bo w międzyczasie już złożyłem zestaw

- dwie butelki 1.5l wypełniłem wodą osmotyczną

- nie dodawałem soli

- podłączyłem napowietrzacz

- dolałem miminalną ilość (tylko tyle mam) zielonej wody w postaci zielonych glonów z szyby mojego akwarium roślinnego - 50ml dolałem do każdej z butelek

- do butelek dolałem też po 1ml Sera Coraluquid - pokarm dla bezkręgowców na bazie planktonu

- całość jest oświetlona 24h żarówką 23W energooszczędną z odległości ok 30cm z boku

- narazie woda jest przeźroczysta

I teraz najważniejsze pytania:

- co mi z tego wyjdzie

- to wszystko jest słodka woda - czy na tym można hodować fito?

- jakie powinno być zasolenie - 1.024 = 33.9ppt przy 25C?

- czy mam to wylać bo nie będzie z tego fitoplanktonu? a co wyjdzie?

- dlaczego zaczęło śmierdzieć jakoś organicznie?

Edytowane przez haiaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1 - nie świeć 24h! Stosuj normalny cykl dnia i nocy. Fitoplankton to glony więc potrzebują światła do fotosyntezy. Jak pozbawisz je fazy nocnej prawdopodobnie zdechną.

Jak próbujesz zrobić fito ze zbiornika słodkiego to chyba nie powinno się tego solić i nie jestem pewien czy takie fito nada się do solniczki.

Co z tego wyjdzie? Czas pokaże ale tak jak pisałem wyżej lepiej zrobić fito z porcji, którą dostaniesz.

Zasolenie dla fito powinno być podobne do zbiornikowego - 1.023-1.025 ale masz spory margines błędu (1.015-1.030).

Podejrzewam, że ten "aromat" organiczny to psujący się pokarm, którego dodałeś... Fito odżywia się fosforanami więc cała reszta tego pokarmu się psuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Mam też akwarium roślinne i wszystkie sole do niego, w tym KNO3 więc super że tym się karmi fito.

W 500ml wody mam 50g Kno3 i trochę MgSo4 ale to sobie zrobie oddzielny roztwór - tylko ile g na 500ml ? i jak dawkować?

Zgłosiłem się już do kolegi wyżej, może dostanę starter.

Tymczasem mam pytanie - co mi wyjdzie z tego, bo w międzyczasie już złożyłem zestaw

- dwie butelki 1.5l wypełniłem wodą osmotyczną

- nie dodawałem soli

- podłączyłem napowietrzacz

- dolałem miminalną ilość (tylko tyle mam) zielonej wody w postaci zielonych glonów z szyby mojego akwarium roślinnego - 50ml dolałem do każdej z butelek

- do butelek dolałem też po 1ml Sera Coraluquid - pokarm dla bezkręgowców na bazie planktonu

- całość jest oświetlona 24h żarówką 23W energooszczędną z odległości ok 30cm z boku

- narazie woda jest przeźroczysta

I teraz najważniejsze pytania:

- co mi z tego wyjdzie

- to wszystko jest słodka woda - czy na tym można hodować fito?

- jakie powinno być zasolenie - 1.024 = 33.9ppt przy 25C?

- czy mam to wylać bo nie będzie z tego fitoplanktonu? a co wyjdzie?

- dlaczego zaczęło śmierdzieć jakoś organicznie?

co najwyżej hodowla słodkowodnych pierwotniaków bez użyteczne do morszczyzny

ps link o Fito niestety po angielsku ale Google dobrze sobie radzi

Edytowane przez juko
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękui za info - brakuje mi jeszcze informacji jak przygotować najlepiej wodę do hodowli

Tamto co miałem to już wylałem w takim razie.

Za parę dni dostanę starter więc wypadałoby przygotować wodę.

Mogę przygotować osmotyczną w dzień odbioru startera i odrazu wymieszać ale może jakoś inaczej to lepiej zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj sól do RO, pomieszaj z 6 godzin (ja mieszam dobę), przelej wodę do butelki (3/4 objętości), dodaj do pełna fito, świeć, dmuchaj, czasem nakarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę ci starter w postaci ok 1 litra z mojej hodowli wysłać

 

hej

mam pytanie, czy wiesz jaki gatunek fitoplanktonu masz....

Będę bardzo wdzięczny jakbyś mi podesłał informacje na email

:

mój email

filiph_k@ymail.com

Dzięki Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×