Skocz do zawartości
wojtesu

Zeovit a urlopy, długie weekndy i ogólnie nieobecności....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem właśnie na etapie wyboru sposobu filracji w baniaku i tak czytam i czytam o metodzie Zeovitowej i chciałby sie odwiedzieć od Was jak sobie radzicie z nieobecnościami w domu takimi jak urlopy, wyjazdy nieprzewidziane nieobecności.

Metoda wymaga dużej systematyczności w podawaniu wszelkiego rodzaju specyfików, codziennie, kilka razy w tygodniu itd.

Co dzieje sie z baniakiem w razie zaniechania suplementacji poszczególnych preparatów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli zrobisz sobie urlop nic sie nie stanie , po powrocie dozujesz preparaty jak zwykle.

Jesli chodzi o systematycznośc to w sumie mówimy o dwóch preparatach :zeobak i zeofood , bo zeostart dozujemy przewaznie za pomoca pompy. Te preparaty dozujemy 2x tyg , a jesli zrobimy urlop to przez okres powiedzmy nawet 2 tyg zbiornik nie odczuje , ze czegos brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew ..czyli zeo jest fajną metoda dla ludzi zapracowanych, niezbyt systematycznych i do tego zapominalskich (bo dwa dni w ta lub w druga strone nie spowoduje zadnego zalamania sytemu)

Są jakies wady tej metody ?? poza nalotami na skale i dziwnymi glonami (przynajmniej na poczatku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew dzięki za odzew. Szczerze mówiąc wydawało mi sie że jest wiecej preparatów dozowanych codziennie wiec pomimo że czytałem "instrukcje" do Zeovit kilka razy najwyrazniej musze jeszcze to postudiować dokładniej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeovit system wymaga systematycznosci , ale nic sie nie stanie jesli zrobimy urlopowa przerwę . Tylko jeden preparat musi byc podawany codziennie , najlepiej za pomoca pompy dozującej.

Jeśli chodzi o wady systemu , to przy starcie metody są filmy bakteryjne , ale wszytko można kontrolowac , nie jest tak źle.

Druga wada to taka ,że niektóre LPS-y źle czują sie na zeo , takie jak scolimia , cynarina czy catalaphylia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można zaniedbać płukanie(potrząsanie) złoża Zeovit na powiedzmy 2 tygodnie. Czy mocno ograniczy to jego skuteczność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ,że można odpuscić . Niektórzy wogule nie płukają , bo wielkosc filterka nie pozwala , ale woadomo większa skutecznosć będzie jeśli kamyki będa płukane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tym dozowaniem ZeoStartu nie jest tak kolorowo bo trzeba mieć odpowiednio solidną objętość wody w systemie aby nawet ten 1 ml dozować na dobę.

U mnie akwarium po około 5-6 tygodniach od odstawienia Zeovitu "wybuchło" więc te dwa tygodnie powinno spokojnie wytrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu jaki byl powod ze zrezygnowales z zeo ?

Mnie cos strasznie korci , jestem niedowiarkiem i jezeli sam sie nie przekonam jak to dziala

to .....wiecie :)

pozd. Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu jaki byl powod ze zrezygnowales z zeo ?

Kiedyś u nas były trochę inne czasy. Chodzi o dostępność produktów i ogólnie sprzętu :) Tak się sprawy potoczyły, że zostałem odcięty od głównych komponentów i trzeba było podjąć decyzję - opcja 1. będę jeździł do Berlina co jakiś czas, opcja 2. wracam do tradycyjnego prowadzenia zbiornika i wybrałem opcję 2 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tym dozowaniem ZeoStartu nie jest tak kolorowo bo trzeba mieć odpowiednio solidną objętość wody w systemie aby nawet ten 1 ml dozować na dobę.

Niezbyt rozumiem . ale wydaje mi sie ze kazdy plyn mozna rozcienczyc i dozowac w zmiejszonej dawce ?

pozd. Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i mozna to tez zautomatyzowac sprawiajac sobie pompe infuzyjna lub strzykawkowa dla ktorej dozowanie 1ml nie bedzie problemem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze inaczej ...ilu litrowy trzeba miec baniak zeby wlac do niego 1 ml na dobe?

I czy moze ktos stosuje dozowanie za pomoca kroplowki (choc tu regulacja moze byc trudna)Nie wiem jak z pompami dozujacymi (bo nigdy nie posiadalem) ale wyobrazam sobie ze na typowych pompach AM czy grotecha mozna to jakos ustawic ?

Pompy infuzyjne :( kolejna czarna magia ..ale po wygladzie w googlach to wyobrazam sobie ze mnie nie bedzie na nie stac :D nie pracuje w rzadzie :D

pozd. Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e nie sa takie znowu drogie :D

bardzo czesto idzie na allegro wylapac za dobra cene

http://www.allegro.pl/item373632942_pompa_strzykawkowa_infuzyjna_injectomat_c_is.html

http://www.allegro.pl/item375944383_pompa_infuzyjna_strzykawkowa.html :(

http://www.allegro.pl/item379335838_pompa_infuzyjna_ivac_591.html

a o pompach grotecha i am zapomnij zeby dolaly tak dokladnie tak mala ilosc

sa do kupienia pompy dozujace o wydajnosci 0,4 l/h moze tak juz by byla sensownym rozwiazaniem koszt takiej pompy to okolo 230 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pompie AM to będzie ciężko (wręcz niemożliwe) dozowanie 1 ml na dobę. Na grotechu

1 ml to minimum jakie pompa może podać na dobę.

No właśnie, dobre pytanie, 1 ml Zeostartu, na jaka objętość akwarium na dobę powinno się go podać żeby nieprzedawkować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×