Skocz do zawartości
Aby

Skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie dotyczące skały... Mianowicie posiadam skałę, która kiedyś była w akwarium ale aktualnie jest osuszona od długiego czasu. Czy można jej użyć i na niej bazować? Czy lepiej byłoby do niej dokupić nowej żywej skały jak tak to ile % mniej-więcej powinna stanowić całości? Czy może lepiej jej nie używać? ;P Jeśli jednak da się użyć to jak ją mogę do tego przygotować?

z góry dziękuję wszystkim za pomoc ;)

Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała jak najbardziej nadaje sie do użytku, wymocz ją tylko porządnie w wodzie Ro. Jeśli stawiasz małe akwarium, poniżej 100l to nastaw się głównie na użycie LR, w większych baniakach można dać 50/50, tylko w takim baniaku dojrzewanie będzie dłuższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) dzięki za odpowiedź. Ze względu na ograniczony budżet nie mogę sobie pozwolić na duży zbiornik, sprzęt skompletuje i wiele rzeczy zrobię sam ale nie będę w stanie większej powierzchni wypełnić życiem. Muszę mieć na start jakąś określoną ilość zwierzaków czy nie ma to większego znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno szybkie pytanie ale już mnie związane z tematem postu, standardowe akwarium 112L jest gabarytowo odpowiednie czy lepiej poszukać czegoś szerszego a np krótszego (112 akurat mam) Jeśli zdecyduje się na większe to od ok 90L do 150L i do tego sump. Chodzą mi po głowie gorgonie, tubastrea, zoantusy, i może SPS jeśli wogóle da się coś takiego połączyć. Generalnie jeśli mam mieć zbiornik morski to podstawą mają być niefoto ( nie mówię że od razu ale na 100% stopniowo będę do tego dążyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) Muszę mieć na start jakąś określoną ilość zwierzaków czy nie ma to większego znaczenia?

Jakie zwierzaki na start?

Szkło zmień jeśli masz taką możliwość, długość akwarium dopasuj do długości świetlówek, żeby nie było problemów z doborem oświetlenia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok ;) czyli już coś wiem z teorii praktycznej :P odnośnie zbiornika próbowałem sobie wyobrazić ten, który mam i nie bardzo to wyglądało ;P jeśli chodzi o korale to połączenia, które podałem mają prawo bytu czy raczej nie? Długość zbiornika dobiorę raczej do świetlówek 24W ogólnie myślę nad kostką (coś w rodzaju tego co montował Skiba: http://aqua-reef.pl/topic/702-nano-baniaczek/ )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na start coś prostego i na pewno nie niefoto w brew pozorom ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego odradzacie takie wymiary zbiornika, jeśli docelowo mają być korale "niefoto" to jaka to różnica, jeśli jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki tym zwierzakom to zbiornik i jego wymiary nie mają znaczenia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego odradzacie takie wymiary zbiornika, jeśli docelowo mają być korale "niefoto" to jaka to różnica, jeśli jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki tym zwierzakom to zbiornik i jego wymiary nie mają znaczenia. Pozdrawiam

Marudzisz ....... 60 cm głębokości jest minimumum :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że fajnie mieć te 60cm, ale z braku innych możliwości każdy baniak się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że fajnie mieć te 60cm, ale z braku innych możliwości każdy baniak się nadaje.

Na krewetki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no szkiełko się nadaje na taką obsadę znam ludzi co trzymają w takim szkle pokolce i to dwa, to jest żenada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tą głębokością to w sumie racja, głupio by wyglądał kamień na kamieniu bez żadnej głębi ;P myślę, że maximum na moje warunki mieszkaniowe będzie zbiornik o wymiarach 80x60x40 (192L) i do tego sump, który pewnie będzie miał minimum 50L...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej :good2: myślisz, ale zastanów się nad czymś troszkę dłuższym tak 100 - 120 cm, jeżeli Ci się uda to warto no i im baniak pełniejszy to i stabilizacja łatwiejsza. pomyśl coś na 250 L moim zdaniem to taka na początek fajna sprawa, albo jakaś kostka np. 80 x 80, co do sumpa to kąbinuj tak aby był jak najbardziej pojemny ile się da, to takie fajne użądzenie gdzie można powpychać sporo gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma być pojemniejsze to już raczej kostka bo nie mogę sobie mieszkania zastawić akwarium. Chciałbym się też wyrobić w świetlówkach 39W (mam statecznik 2x39W więc zostaje kwestia dorobienia reszty oświetlenia a nie całości) dzisiaj się orientowałem w cenach stateczników 36-40W i się mile zdziwiłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle że to mogą być zwykłe LED czy power LED lepiej? I jaki przelicznik wtedy jest W/L? Suma mocy świecenia diod czy jakoś na górkę? Nie mówię o gotowcach tylko DIY innej opcji nie ma ;P to co mnie ciągnie do morszczyzny poza samym życiem oczywiście to dłubanina, ciągłe przeróbki i kombinowanie ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×