Skocz do zawartości
Mariusz_760301

Temperatura barwowa oświetlenia - przykłady

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem tu nowy, więc witam wszystkich.

Zamierzam założyć akwarium morskie (ok 100l) oświetlane żarnikiem HQI 150W.

Poszukuję przykładów, zdjęć akwariów, by oszacować jak kształtują się kolory, w zależności od temperatury barwowej żarników.

Interesuje mnie różnica pomiędzy żarnikami od 12000K wzwyż (bo jak się przekonałem będąc dziś w e-rybce 10000K to zbyt żółto jak dla mnie)

Mile widziany opis żarnika (firma, nazwa) - bo z tego co wiem to Kelvin Kelvinowi nierówny.

Wiem, że mogę to sobie wyszukać w stopkach użytkowników forum ale myślę, że początkującym było by łatwiej, gdyby mieli to w jednym miejscu.

Taką mam ideę tworząc ten temat.

Żarniki są drogie i chciałbym trafić w 10 -tkę z zakupem pierwszego.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci najprościej ująć. Wzasadzie wszystkie żarniki nawet 14 000 K trzeba dopalać T-5 czy T-8 actyniką jeżeli chcemy mieć niebieskawo można też użyć LED najbardziej niebiesko świecą ReefLux 12k możesz też dać 14k BLV. Raczej od początku nastaw się na dodanie czegoś. To tak na skruty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz kiedyś przerabiałem ten temat,przy żarnikach 150 watowych nie ma wielkiego wyboru

sprawdziłem na zywo chyba z 8 rodzai ,i tak albo za ciemno albo za żółto

i najlepiej cenowo i wizualnie spisał się AM 13kk ale do tego oczywiscie duzo aktyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem.

Tzn. zamierzam postawić zbiornik 80 cm długi z jedną lampą HQI z wyglądu przypominającą halopak. Zadne świetlówki ani diody tam nie wejdą :(

Czy w takim akwarium (80x30x40cm) stosując żarnik 20000K też było by ciemno? 150W na 100l - zapas energii chyba będzie? :ermm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi tylko o zapas energii tylko o to jak to wygląda

zresztą energia potrzebna zwierzaką to nie tylko "gołe" waty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem.

Tzn. zamierzam postawić zbiornik 80 cm długi z jedną lampą HQI z wyglądu przypominającą halopak. Zadne świetlówki ani diody tam nie wejdą :(

Czy w takim akwarium (80x30x40cm) stosując żarnik 20000K też było by ciemno? 150W na 100l - zapas energii chyba będzie? :ermm:

20 000 K sobie daruj to jest fajne światełko jak masz już akwarium gotowe pottym nic nie rośnie i stoi w miejscu. Teraz co do szerokości baniaka min to 60 cm. Zacznij myśleć inaczej lepiej poczekać a zrobić to w miarę sensownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz co do szerokości baniaka min to 60 cm. Zacznij myśleć inaczej lepiej poczekać a zrobić to w miarę sensownie.

Niestety tyle musi zostać.

W tym pokoju więcej miejsca nie wygospodaruję. Nie mogę przytłoczyć innych "ozdobników" znajdujących się już w tym pomieszczeniu.

Akwarium ma być kompromisem między nano a tzw. normalnym (czyt. ustawnym)

Dziękuję za odpowiedzi - mam już wizję oświetlenia, tzn. żarnik ok 13000K (polecany przez kolegów) oraz diody, którymi uzyskam odpowiedni kolor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×