Skocz do zawartości
Tofik

Tunze - Multicontroller 7096 vs. Tunze - Multicontroller 7095

Rekomendowane odpowiedzi

A no właśnie!

Tak sobie oglądam w pewnym sklepie te 2 modele falowników i zastanawiam się co je od siebie różni? Bo cena na pewno i o dziwo - nowszy model zawierający wszystkie funkcje starego plus możliwość łączenia z PC jest o 400zl tańszy.

Oto opisy:

Tunze - Multicontroller 7095

Sterownik (falownik) do pomp Tunze Turbelle®. Posiada wbudowany tryb karmienia oraz możliwość podłączenia fotokomórki umożliwiającej przełączenie do trybu nocnego.

Sterownik obsługuje 4 pompy, pracujące asynchronicznie. Istnieje też możliwość podłączenia większej ilości pomp za pomocą rozgałęźnika (Y-Adapter).

Tunze_Multicontroller7095.jpg

Tunze - Multicontroller 7096

TUNZE® Multicontroller 7096 to urządzenie sterujące do wszystkich rodzajów pomp Turbelle® z silnikiem elektrycznym, ustawienie za pomocą komputera i kabla USB. Nie wymaga połączenia z pompami znajdującymi się w akwarium. Po ustawieniu i odłączeniu od komputera dane automatycznie zapisywane są na Multicontrollerze. Posiada wszystkie funkcje Multicontrollera 7095, imituje prądy morskie w akwarium. Wyposażony diody LED zapewniające szczególnie jasne „światło księżycoweâ€.

Wyposażenie: Multicontroller z fotokomórką, diody LED ze „światłem księżycowymâ€, 5 m kabla USB, 4 kable łączeniowe, CD z programem do sterowania kompatybilnym z Windows. Współpracuje Windows 98, 2000, XP i Vista.

Tunze - Multicontroller 7096

Tunze_7096.jpg

Na logikę co nowsze i ma więcej bajerów powinno być droższe ale tak nie jest.

Z zdjęć poglądowych wynika że starszy model jest bardziej skomplikowany, no ale nowy model ma funkcje starego a mniej przycisków i pokręteł, czyżby to zasługa że sterujemy z PC-a?

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten z USB

Napewno nizsza cena jest spowodowana brakiem jakichkolwiek potencjometrow itp itd.

Wada napewno jest to, ze dokonujac jakiejkolwiek zmiany w ustawieniach musisz podpiac kompa a w moim przypadko oznacza to "nie zapomniec zabrac laptoka z biura"

Plusem jest to (choc nie mam porownania do starszej wersji), ze sterowanie jest bardzo precyzyjne tzn do 0,01s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze AdamB cała różnica między tymi urządzeniami to konieczność podłączania 7096 pod PC przy jakichkolwiek zmianach. Za to mamy możliwość precyzyjnego ustawienia pomp z dużą dokładnością i zapamiętanie wartości a nie zaznaczanie markerem na potencjometrze ustawień które są OK. Wszystkie funkcjonalności są jednakowe ze wskazaniem jednak na nowy model. 7095 został chyba tylko dlatego że nie wszyscy mają komputery do sterowania i przyzwyczaili się do kręcenia gałką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem. Ale tym 7096 można również regulować prędkość? Czy tylko częstotliwość?

Rozumiem, że kupuję7096 i pompy i mam już wszystko w tej kwestii? Żadnych dodatkowych kontrolerów, sterowniku nie potrzebuję?

Czy sterując przez komputer mamy możliwość wpisywania wartości np falownik 1 - 5420l/h? :D czy moc sterowana jest procentowo?

A nie zwracając uwagi na cenę który byś polecił?

Edytowane przez Tofik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarówno 7095 jak i 7096 ma możliwość regulacji prędkości (min-max) i częstotliwości zmian. dodatkowo 1 kanał 7096 może działać z waveboxem.

Komputer również ma możliwość sterowanie tymi wszystkimi rzeczami na takiej samej zasadzie, procentowo i czasowo.

jeżeli planujesz rozbudowe elektroniki w akwarium kup profiluxa, jeżeli nie chcesz nic poza sterowaniem pompami a komputer nie jest ci straszny śmiało bierz 7096, jeżeli będziesz musiał targać komputer stacjonarny 2 piętra w górę i w dól żeby coś ustawić to weź 7095 bo zaoszczędzisz tym czas i sobie kręgosłup (albo kup 7096 i laptopa :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO o to chodzi że akwarium mam obok biurka - z 1-1,5m więc nie problem w dodatku to laptop.

Jako tako nie planuję więcej elektroniki a profilux choć wygodny to jednak swoje kosztuje.

A więc już chyba wiem co wybrać :thumbsup:

Komuter nie jest mi straszny :D aczkolwiek zastanwiam się jak jest z oprogramowaniem - posiada polski język? Czy trza się było angielskiego uczyć :whistling:.

Czy producent przewidział i takie kwiatki jak ja więc oprogramowanie jest intuicyjne?

Masz może jakiś zrzut ekranu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskiego oprogramowania niestety nie ma ale nie przeszkadza to w jego obsłudze.

Menu jest bardzo intuicyjne i ograniczone do minimum.

post-109-0-86139100-1305723660_thumb.jpg

Edytowane przez yoka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to tylko tyle to jest wręcz banalne w obsłudze :D

Dzięki wielkie yoka :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest banalne a kabla USB daja w zestawie duuuzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskiego oprogramowania niestety nie ma ale nie przeszkadza to w jego obsłudze.

Menu jest bardzo intuicyjne i ograniczone do minimum.

Nie do końca to jest prawda. U mnie wygląda tak:

gallery_759_54_22498.jpg

A jak to zrobić?

1. Program musi być zamknięty, nie powinien być uruchomiony.

2. Robimy kopię pliku Tunze7096.lang znajdującego się w folderze c:\Tunze\Multicontroller 7096

3. Do tego folderu wgrywamy plik Tunze7096.txt z załącznika.

4. Zmieniamy nazwę pliku Tunze7096.txt na Tunze7096.lang

5. Uruchamiamy program.

post-759-0-57984600-1305754029_thumb.jpg

Tunze7096.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten program do 7096 działa pod Windows 7, ktoś sprawdzał ??

Edytowane przez Marcinus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten program do 7096 działa pod Windows 7, ktoś sprawdzał ??

Oczywiście u mnie działa pod Windows 7. To jest tak prosty program, że musi chodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja mam pytanie:

Czy te sprytne urządzonko można zaprogramować tak żeby samo przeskakiwało między trybami pulsujący - interwał - sekwencyjny? np 3h pulsujący 4h interwał i 5h sekwencyjny?

Jeśli tak to po prostu czad, ale coś mi się wydaje, że chyba można tylko 1 tryb włączyć.

Proszę o potwierdzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja mam pytanie:

Czy te sprytne urządzonko można zaprogramować tak żeby samo przeskakiwało między trybami pulsujący - interwał - sekwencyjny? np 3h pulsujący 4h interwał i 5h sekwencyjny?

Jeśli tak to po prostu czad, ale coś mi się wydaje, że chyba można tylko 1 tryb włączyć.

Proszę o potwierdzenie

To musiał by do środka zerknąć jakiś elektronik. Zbudowane to jest chyba na atmedze, ale nie wiem na jakiej. Zakładając podmianę oprogramowania wewnątrz urządzenia może okazać się że się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padl mi juz drugi kontroler. W obu przypadkach taki sam problem - w trybie nocnym kanal nr 2 podaje BARDZO krotki sygnal co ok 20s. Pompa praktycznie caly czas stoi.

Ktos tez mial ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to jeszcze ja mam takie pytanie - czy tunze 7096 można ustawić tak aby tryby pracy się zmieniały?

Np:

8-11 "pulse only" - pompa 1 - 40% mocy, pompa 2 - 50% mocy

11-14 "interval" - pompa 1 - 30% mocy, pompa 2 70% mocy

14-17 "sequential" - pompa 1 50% mocy, pompa 2 90% mocy

i tak dalej a potem się zapentla?

Czy niestety jest tak jak podejżewam - można wybrac tylko 1 tryb pracy i będzie tak trwać dopuki znowu nie podepnę lampka/pc-ta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×