Skocz do zawartości
Morog

Wypełnianie komina

Rekomendowane odpowiedzi

robi ale nie mowimy o tym co dziala lub nie tylko o fizyce - twardo mowisz ze woda w kominie o takiej wysokosci z wydajn a pompa bedzie intensywnie obmywac skale i to 10kg, niwelując strefy z terytusem - no to ci pokaze ze tak nie bedzie na realnym akwarium.

Chyba ze u ciebie jest inna woda lub masz inny poziom grawitacji.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to trochę zbliżone wiec zapytam tutaj zamiast zakładać nowy temat

jeśli zamknę wkłady filtrujące w filtrze kubełkowym (purigen, chemipur, węgiel) to płynąca przez nie woda, będzie na nich osadzać brud tak samo jak np. przy kulkach

na materiale woreczków, w których są umieszczone wkłady również zaczną mnożyć się bakterie

pytanie, czy wkłady w filtrze kubełkowym nie stanowią takiego samego problemu jak kulki w kominie?

jeśli tak to gdzie je umieszczać?

i jeszcze jedno jaki utrzynujecie poziom wody w kominie w stosunku do zbiornika?

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o poziom wody w kominie i zbiorniku to reguluje się go zaworami. Jeden na zasilaniu akwa wodą za pompą obiegową, natomiast drugi zawór na powrocie przed wlotem do sumpa. Filtr kubełkowy nie jest dobrym pomysłem właśnie z uwagi na osadzający się w nim brud, najlepiej te specyfiki, które wymieniłeś umieszczać w skarpecie. Ja stosuje skarpetki - pańczoszki :D i wszystko jest w porządku :). Stosowanie chemipur nawet jest zalecane w skarpecie, aby za mocno się nie przemieszczały.

pozdro Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja poziom wody w sumpie regulowałem wysokością rury spustowej tzn ok 3/4 wysokosci wody w akwarium i bez żadnycz zaworów ani na spływie ani przy pompie ,po co utrudniać sobie życie ? zawory są zbędne moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi

dzieki, że powiedziałeś mi do czego służą zawory pod moim baniakiem.......

przy poziomie 3/4 woda spada z wysoka co strasznie chlapie

czy poziom wody w kominie ma wpływ na szybkość krążenia wody w sampie?

co do absorberów?

ile mozna powiesic tych skarpet i jak je pomieścic?

po za tym prąd wody w sampie jest dość niewielki, czy taki wystarczy by apsorbery działaly?

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżizas Morog,

czepiasz się do Grzecha, że ci pisze o zaworach, a sam zadajesz pytania z d*py... ogarnij się i pomyśl logicznie :rolleyes:

- primo -

przy poziomie 3/4 woda spada z wysoka co strasznie chlapie

-po to żeby nie chlapała masz właśnie zawory :blink:

- secundo -

czy poziom wody w kominie ma wpływ na szybkość krążenia wody w sampie - no kuźwa przecież to jasne, że prędkość przepływu przez sump wyznacza pompa obiegowa :woot:

zmiana poziomu wody w kominie zależy od chwilowej wydajności pompy obiegowej, a ponieważ ta wydajność się zmienia (wystarczy minimalnie inne położenie pompy, zaglonienie lub zasyfienie grzebienia czy sitka od spływu)

- tertio - ile można powiesić tych skarpet i jak je pomieścić? ile chcesz, możesz mieć same skarpety w sumpie :blush: - no przecież to oczywiste, że wieszasz tyle ile potrzebujesz - przykładowo jedna z węglem i jedna z rowa, jak masz więcej specyfików to dajesz więcej skarpet

- quatro - po za tym prąd wody w sampie jest dość niewielki, czy taki wystarczy by absorbery działały? zależy gdzie powiesisz te skarpety - ja wieszam albo przy pompie albo przy spływie, tam jest największy przepływ, skarpeta jest najprostszym rozwiązaniem, jak masz dobry filterek przepływowy to sam regulujesz prędkość przepływu wody bo dla każdego specyfiku jest dedykowany inny przepływ.

Tyle w temacie :whistling:

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomiooo

nie rozumiem po co dorabiasz rzeczywistość do swojej tezy

brzydzi zamieścił swoją odpowiedz ZANIM ja napisałem o chlapaniu

sugerujesz że jest jasnowidzem i domyślił się co napisze w nastepnym poście?

moje pytanie brzmiało

JAKI utrzynujecie poziom wody w kominie w stosunku do zbiornika?

brzydzi odpowiedział natomiast na pytanie

JAK utrzynujecie poziom wody w kominie w stosunku do zbiornika?

połknoł jedną literke jak widać

nie rozumiem ludzi ktorzy odpowiadają na pytanie ktorego nie dopczytali

dodam tylko, że nastepny wpisał się robi59, ktory odpowiedział na moje pytanie

dowodzi to że jednak można było je zrozumieć

merytorycznie

dzieki za info że predkośc przelewania wody zależy tylko od pompy

jak rozumiem jeśli ustawie zaworem poziom tak,że bedzie minimalnie niższy niż w zbiorniku, to bedzie ok?

co do prędkości wody w sampie

moj samp jest śrenio dobrze zaprojektowany

to w sumie jedna wielka komora

ruch wody jest w nim mały i zastanawiam się czy wieszając wkłady w skarpetach (do czego je przyczepić?)

przepływ nie bedzie za mały by w ogole działały?

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to ludzie wymyślili reaktory dla rowaphos, wegla kulek itp aby nie trzymać tego w skarpetach ktore są mało wydajne.

Czemu? proponuje doświadczenie - woda, piasek, barwnik i przelewaj przez a'la sump a zobaczysz ile materialu w skarpecie ma kontakt z barwnikiem.

Po to ludzie wymyslili durso i zawory aby je stosować i regulować wodę w kominie

Co ma wysokość splywu do przepływu przez sump?

po to ludzie wymyślili pompy cyrkulacyjne i obiegowe aby zwiekszyć także ruch w sumpie.

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dżizas Morog,

czepiasz się do Grzecha, że ci pisze o zaworach, a sam zadajesz pytania z d*py... ogarnij się i pomyśl logicznie :rolleyes:

- primo -

przy poziomie 3/4 woda spada z wysoka co strasznie chlapie

-po to żeby nie chlapała masz właśnie zawory :blink:

- secundo -

czy poziom wody w kominie ma wpływ na szybkość krążenia wody w sampie - no kuźwa przecież to jasne, że prędkość przepływu przez sump wyznacza pompa obiegowa :woot:

zmiana poziomu wody w kominie zależy od chwilowej wydajności pompy obiegowej, a ponieważ ta wydajność się zmienia (wystarczy minimalnie inne położenie pompy, zaglonienie lub zasyfienie grzebienia czy sitka od spływu)

- tertio - ile można powiesić tych skarpet i jak je pomieścić? ile chcesz, możesz mieć same skarpety w sumpie :blush: - no przecież to oczywiste, że wieszasz tyle ile potrzebujesz - przykładowo jedna z węglem i jedna z rowa, jak masz więcej specyfików to dajesz więcej skarpet

- quatro - po za tym prąd wody w sampie jest dość niewielki, czy taki wystarczy by absorbery działały? zależy gdzie powiesisz te skarpety - ja wieszam albo przy pompie albo przy spływie, tam jest największy przepływ, skarpeta jest najprostszym rozwiązaniem, jak masz dobry filterek przepływowy to sam regulujesz prędkość przepływu wody bo dla każdego specyfiku jest dedykowany inny przepływ.

Tyle w temacie :whistling:

PozdrT

-

Toomio zapomniałeś dodać że oś ziemi się przesunęła po trzęsieniu ziemi i chyba trzeba zweryfikować wszystkie poglądy na temat morszczyzny :woot:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morog, tak szczerze to się dziwię że ktokolwiek Ci odpisuje, bo moim zdaniem na to nie zasługujesz... No ale to tylko moje zdanie...

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb

zgadzam się całkowicie

ludzie, którzy nie chcą bądź nie podtrawią zrozumieć prostego zdania nie powinni mi odpisywać

swoją drogą nie rozumiem jak można dalej brnąć, bo ewidentnym udowodnieniu pomyłki

smithpl

masz oczywiście racje

niestety moje możliwości finansowe nie są nieograniczone, i musze się zwracać ku tańszym rozwiązania

Edytowane przez Morog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×