Skocz do zawartości
rafal.b

Komin zewnętrzny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !! Mam pytanie dotyczące komina zewnętrznego !!

Chciałem założyć zbiornik o wymiarach 150x50x60 z szyby 12mm, przód oraz boki opti white pozostałe float

Na szybie tylnej znajdowałby się komin zewnętrzny o wymiarach 30x15x40 z trzema otworami na hydraulikę

Jakie są Wasze spostrzeżenia co do danego projektu ?? Cz może ktoś z Was ma tak zrobiony zbiornik lub ma dobre lub złe zdanie na powyższy temat

Wszystkie opinie mile widziane !!

Pozdrawiam i czekam na Wasze posty

RAFAŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakis czas temu zakladalismy zbiornik co prawda mniejszy ale na tej samej zasadzie.

Ogolnie pomysł fajny, bezproblemowy i jedyne o co można się przyczepić to brak możliwości oklejenia tła jednym kawalkiem folii:)

Jedyne moje pytanie to w jakim celu 3 otwory, skoro komin jest na zewnątrz to i tak między ścianą budynku a tylną ściana zbiornika bedzie miejsce na hydraulike( powrót)

pozdrawiam Sylwia

Edytowane przez Merriq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oklejenia folią to nie ma problemu - da się ją z dwóch stron :)

Trzy(3y) otwory - bo zamierzam przeprowadzić hydraulikę tylko jednym otworem do szafki w której będzie stał sump A powrót w zbiorniku będzie skierowany w dwie strony trójnikiem Akwarium będzie stało w rogu mieszkania więc dostęp do niego będzie możliwy tylko przez drzwiczki w tylnej części szafki :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do folii to jak chcesz kleic? tył i bok?

I nadal nie rozumiem korelacji między 3 otwory w kominie a 1 w szafce.

Jak to mawia serce.. "jeszcze tego nie czuje" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folia czy powrót wody z sumpa to pryszcz. Jest tylko jedna zasada, która pozwala na spokojny sen. Otóż przy kominie zewnętrznym robi się szybę na której on ma być o 5cm niższą i dokleja pasek szkła. Dlatego lepiej jest robic komin na bocznej szybie. W życiu nie zrobił bym komina tak jak koleżanka na tamtym forum. Czyli wycięte szkło z jednej tafli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarex66

Sęk w tym iż dobrze wykonane akwarium z szyby z jadnej tafli będzie stało latami i nic się z nim nie stanie. a czy robienie komina / "balkonu" (bo go wiecej osob nazywa ) z boku czy z tylu ma jakikolwiek wplyw na wytrzymałosć? polemizowała bym. Nie jeden juz taki zbiornik widziałam a na chlopski rozum kazde dodatkowe klejenie zwlaszcza takie po całej dlugosci to dodatkowe miejsca dla przeciekow dlatego firmy robiace akwaria wola wyfrezowac taki balkon w jednej tafli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli by to wycięli wodą z piaskiem * bo tak właśnie ja powiększałem otwór w szybie 10mm* to może i bym uwierzył że jest to bezpieczne zrobione i odważyłbym się na takie rozwiązanie. Frezowanie może pozostawić mikropęknięcia które przy naporze wody mogą doprowadzić to całkowitego pęknięcia szyby. Ja również nie odważyłbym się zrobić tego na tafli 150cm dł. Ja miałem dokładnie taki sam spływ zewnętrzny ale na bocznej ściance. Kazałem zrobić jeden bok krótszy o 10cm i wstawiłem tam niezależną szybkę która dawała właśnie taki efekt jak u ciebie. Takich rozwiązań moim zdaniem nie powinno się stosować przy tych długościach zbiornika bo jest to niebezpieczne - ale mogą też i funkcjonować latami być może się mylę ale nie spałbym z tym spokojnie.

PK

Edytowane przez R.I.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarex66

Nie zrozum mnie zle ale tak sie ciekawie składa że akwarystyka oraz projektowaniem akwariów zajmuje sie zawodowo i współpracuje z kilkoma w moim odczuciu najlepszymi firmami zajmującymi się klejeniem akwariów (z ich usług korzystają miedzy innymi ogrody zoologiczne oraz oceanaria w europie) wiec ufam im bezgranicznie a jak narazie w mojej kilkuletniej karierze nie zdazylo sie aby akwarium bylo nieszczelne, niestabilne lub miało niebezpieczne ugięcia i wszystkie akwaria sklejone dla naszej firmy stoją i mają sie dobrze, a mamy juz w swoim "dorobku" kilka zbiorników z balkonami. Dlatego w tym co pisze opieram sie na doswiadczeniu nie tylko swoim ale osob ktore tez kleja zbiorniki zawodow i z tego zyja:) a co do forum konkurencyjnego to nie straszcie mariki choc jej nie znam, zycze jej samych sukcesow. Chociaz osobiscie do akwarium 150cm dlugosci przy balkonie polecilabym szybe 12mm i w moim odczuciu przy wymiarach podanych w pierwszym poscie przez rafal.b i grubosci szyby 12mm która podał nie powinno byc problemow z jego wytrzymałoscią.

jarex66 co do twojej wypowiedzi, że mam się słuchać "fachowców" nikt nie musi opierać sie na mojej wiedzy i doświadczeniu ale uważam ze forum jest po to zeby różne osoby mogły poznać różne opinie i punkty widzenia. ja nigdy nie zrobiła bym zbiornika z doklejonym paskim szkła ale tez nikogo za to nie ganie, to kwestia wyboru. Ja mam swoich fachowców od klejenia akwariów i ich się słucham a uwierz mi ze nie kleją akwariów od wielkiego dzwonu. Ale jeżeli jesteś w posiadaniu informacji/ badań iż taki typ konstrukcji jest zły to proszę podziel się tym ze wszystkimi ale nie pisz ze tak sie nie robi i juz, mysle ze wiele osób skorzysta na takiej dyskusji. pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden ze znajomych podesłał mi zdjęcie jak powinno wyglądać podcięcie szyby, lecz do wymiaru 50cm u mnie będzie 60cm lecz wydaję mi się, że będzie to bez znaczenia

@Merriq czy o tym myślałaś !! ???

Ponadto myślałem żeby zamiast 3dziur w kominie dać 2e dziury a wtedy powrót w kształcie litery Y i rozprowadzenie wody po dwóch stronach tylnej szyby Nie wiem czy dobrze się wyraziłem i czy zostałem zrozumiany

Woda z jednej pompy była by przeprowadzona jedną rurką a następnie poprzez rozgałęźnik przeprowadzona w dwie strony akwarium na szybę tylną gdzie już pompy cyrkulacyjne wymieszały by solankę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafal.b wszystko dobrze tylko splyw nie w "Y" a każda rura samodzielnie, rewizje montuje się po to by w razie zapchania spływu cała woda przelała się rewizja, a spływ równie czesto jak na wlocie zapycha sie przy zaworze regulacyjnym, wiec łączenie tych rur odpada. pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Merriq nie chodziło mi o spływ ani rewizje a o POWRÓT !!

To POWRÓT chce puścić za zbiornikiem w kształcie litery Y a rozdzielenie nastąpi przy końcu Jedna rura wychodząca z sumpa/pompy i "idąca" w górę rozdzieli się i "pójdzie" jedna w prawą a druga w lewą stronę gdzie woda wyleje się do zbiornika !! Czy takie rozwiązanie da radę !! :) Ponadto czy na forum nie ma osób mających komina zewnętrznego na tylnej szybie ??? !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o pompie New Jet 6000 czy będzie dobra do mojego zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca mogę polecic szóstke:) pompa mocna, cicha (w granicach rozsądku) i chyba w swojej grupie cenowej zmiata konkurencje parametrami.

Jednym słowem da rade:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kupnem pompy głównej, tylko nie wiem czy NJ 4500 czy NJ 6000 a może Eheim Compact+ 5000 (1102) !!! Wszystkiego będzie około 550litrów w obiegu !!

A cena w korale.pl zachęcające !! :)

Edytowane przez rafal.b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie NJ 4500 a 6000 jest nie wielka a nie chciałbym później dokupywać innej jeśli okaże się że za małą kupiłem !!! :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że nie wielka... tylko pytanie czy jest Ci taki obieg straszny potrzebny.

Pompę odpieniacza pewno będziesz miał ok 2000l/h więc obieg będzie 2X mocniejszy z NJ 4.5. Dasz NJ 6 to będzie 3 razy. Nie wiem czy jest sens, aby tak woda ganiała w górę i dół bezproduktywnie.

Ale jak uważasz. Ja bym brał do takiego akwa NJ4,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×