Skocz do zawartości
Mr_Garden

450L morskiego klimatu.... :)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki chłopaki! Janusz na pewno cement sobie daruj, klej do zbrojenia styropianu tak samo (próbowałem dziś na 3 kawałkach) nie chwyta nic a nic... pozostaje Cersit CR65 jak mi doradzono :D Dam znać w poniedziałek jak poszło, w czerwcu z Kiflu na żywo oblukacie :laugh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up date przez ostatnie 2 tyg. podłubałem trochę przy zbiorniku a oto efekty...

Jak wcześniej wspominałem po niefortunnym klejeniu skały cementem, skleiłem ją Ceresitem CR65 trzyma wyśmienicie i tak prezentuje się konstrukcja (oczywiście to nie jest cala aranżacja :) )

img8482h.jpg

img8490x.jpg

teraz skała leżakuje sobie w wodzie RO i tutaj pytanie zrobić jej kąpiel w chlorze (śmierdzi z niej bardzo, a nie chciałbym mieć na niej łąki glonów :) ) jak radzicie?

img8411u.jpg

Między czasie przyszedł od DarkaB30 odpieniacz kopia BK200 na pompie Red Dragona 1500L/h powietrza

img8406.jpg

Do sumpa na szerokość mieści się idealnie :)

img8375f.jpg

Przyszedł też filterek na Purigen i Phosgurad, będzie on pracować na jednej pompie ( AquaBee 2000L/h) z filtrem UV (stąd trójnik)

img8497v.jpg

Zająłem się również koroną na zbiornik (wysoka na 25cm)

img8445a.jpg

rogi postanowiłem zrobić sobie na półokrągło więc bez cięcia i szpachli się nie obeszło :)

img8310j.jpg

img8446c.jpg

Korona jest już po pierwszej warstwie farby i kolejną rzeczą było przygotowanie profili aluminiowych pod świetlówki (w połowie będę przecięte i zamontuje tam zawiaski aby można było podnieść 1/2 i mieć dostęp do akwarium), pod uchwyty dojdą naturalnie jeszcze odbłyśniki...

img8451q.jpg

img8458p.jpg

... a tak to wygląda wszystko na dzień dzisiejszy

img8456g.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest moje takie zaplecze akwarystyczne/kanciapa (poza domem) mam tam "trochę" zbiorników- część hodowli :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o koronę - rozumiem, że robiłeś to ze spienionego PVC?

Jakiej szpachli do tego użyłeś (żeby później nie odpadło) - czy takiej jak przy naprawie samochodów czy jest coś specjalistycznego do plastiku?

No i czym to później malowałeś? Farba akrylowa czy coś innego? I czy pędzlem czy była to puszka w spraju?

Bo na koniec wyszło to bardzo estetycznie :-)

Aaaaa - jeszcze jedno - jakim klejem to kleiłeś?

Edytowane przez rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie spienione PCV 10mm, szpachla do tworzyw sztucznych (kupiłem ją w NOMI) ma fajną konsystencję i szybko schnie (nie spękała i dobrze trzyma), klejone było klejem montażowym (też do tworzyw sztucznych- kupiłem go w takiej tubie jak sylikon i nakładałem z pistoletu). Odnośnie malowania to początkowo chciałem sprayem czarnym, ale musiałbym położyć z 5-6 warstw aby dobrze zakryć łączenie szpachli z płytą PCV dlatego postawiłem na farbę do tworzyw sztucznych Dekoral (do stosowania wewnątrz) i malowałem wałkiem (pędzlem nie polecam) jutro położę drugą warstwę i powinno być ok (są jeszcze delikatne przebicia szpachli). Fajnie, że się podoba ;)

Edytowane przez Mr_Garden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update...

Dzień startu zbliża się wielkim krokami (planuję go w tą środę wczesnym rankiem tak aby skończyć przed południem), w tym tygodniu poczyniłem również kolejne zakupy między innymi dodatkową paczkę Live Sand, sól 25kg, nową osmozę, hydraulikę oświetlenie i kilka pierdół :)

Na początek wymoczyłem konstrukcje skalne w chlorze aby pozbyć się padniętego życia w środku (obecnie jest po już dwukrotnym suszeniu i moczy się w RO).

img8535c.jpg

Moje nowe "źródełko" :)

img8616l.jpg

Trochę hydrauliki.... przez nią zrobiło się na prawdę ciasno w szafce...

img8548e.jpg

img8610l.jpg

img8611nt.jpg

Światło 8x 54W niestety muszę czekać na odbłyśniki które będą dopiero na czwartek, ale to mnie nie zatrzyma w starcie zbiornika :)

img8673p.jpg

img8677hw.jpg

Wszystko szło jak po maśle, a żeby nie było zbyt pięknie to coś musiało się stać... nie wziąłem pod uwagę grubości oprawek i tak z jednej strony w koronie mam dziurę... zresztą na własne życzenie... na szczęście jest od ściany i nie będzie tego widać, jak przejdę na światło LED to wkleję z powrotem wycięty element :) Najważniejsze, że nie jest to widoczne. Kolejną rzeczą która musiała spłatać figla były kable... a w zasadzie stateczniki okazało się, że mogą funkcjonować tylko na krótki kablach. Tak więc planowanie ich na dole szafki minęło się z rzeczywistością, stateczniki powędrowały na tył korony.

img8692s.jpg

a tak sobie świeci nad baniaczkiem

img8693e.jpg

osmoza dziś zaczęła kapać do poniedziałku wieczorem powinienem mieć ok 500L (resztę przeleję z obecnego 200L akwa)

img8717c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mogę powiedzieć, że zbiornik ruszył na dobre :) Dziś dzień 0 :D Od razu mówię, że zdjęcia są tragicznej jakości bo nie było za bardzo czasu na zabawę a i nie było się jak ruszyć (łóżko stało w pionie żebym mógł manewrować 2 zbiornikami). Zalewanie skończyłem o godzinie 12, w zbiorniku jest 90% żywej dojrzałej skały (ok 70kg) 2 worki dojrzałego piachu, 160L dojrzałej wody z 200L po których zostało już tylko wspomnienie :) Także wyszło to jak wielka podmiana wody :) Obecnie woda się już wykrystalizowała, wpuszczone są już ryby i resztki korali jakie zostały z 200 L :) Wszystko jak na razie idzie super (odpukać :) ) Salarias odstawia swój popisowy taniec na długości 115cm przy przedniej szybie, mandaryn zwiedza zakamarki, reszta ryb pływa sobie w toni, są już po pierwszym karmieniu, objawów stresu nie widzę myślę, że będzie ok.

Dane techniczne:

Zbiornik 115x65x60 (dł. x wys. x szer.)czyli 450L, przód i obok Opti White

Sump 97x40x47 (dł. x wys. x szer.) ok 170L ale zalany jest do poziomu 140-150L

Pompa NJ 3000 (do wymiany niedługo na 4500L/h)

Światło obecnie 8x54W za 3 tyg. dam 10x 54W w późniejszym czasie LED-y

Live rock łącznie ok 90kg

Live Sand 2 paczki po 9kg + 7 kg dojrzałego

Odpieniacz kopia BK200 na Red Dragonie by DarekB30

Filtracja purigen, phosgurad, lampa UV

Ogrzewanie Aquael Neoheter 150W (elektroniczna)

Cyrkulacja 1x Aquael 10 000L/h , 2x Koralia 3 (za skałami) oraz w skałach 12 000L/h JVP

Zaczęło się wszystko we wtorek od wniesienia blisko 70kg szafki i 90kg akwarium na pierwsze piętro, jako rozgrzewkę wcześniej wniosłem 2 beczki po 200L oraz 3 kanistry po 30L każdy na balkon i zalałem solanką, fajnie wyglądają te akwaria gabarytowo :)

img8719p.jpg

Ostanie chwile 200l :)

img8720o.jpg

img8723b.jpg

ryby i resztki korali...

img8725c.jpg

skała przepłukana i włożona do boxów

img8726f.jpg

wszystko sprzątnięte zbiorniczek opuszcza swoje miejsce :)

img8727p.jpg

Chwilę później w miejscu 200L staje większy brat :)

img8731h.jpg

img8733h.jpg

kombinacje...

img8737p.jpg

pompa do beczki na balkon i zalewamy :)

img8739h.jpg

Godzinę po zalaniu...

img8745k.jpg

oraz stan na godzinę 14

img8755i.jpg

img8759k.jpg

Zdjęcia niestety nie oddają w pełni efektu jaki jest siedząc w fotelu, jutro postaram się zrobić lepsze bo te pozostawiają wiele do życzenia jak wcześniej wspomniałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super :D aczkolwiek prawa strona jakaś taka "na siłę" może poprawisz to na coś zgrabniejszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik fajnie, że się podoba :) Zamiar jest taki, że prawa strona będzie nie widoczna... maja ją przysłaniać SPS (tzn. tą górę) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na Filtr Ro masz podłączony najpierw 5 mikronów później węgiel a na końcu 10 ? Czy u Ciebie odwrotnie płynie woda niż u mnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Snake'u oryginalnie węgiel jest jako ostatni, ale to jest błąd i mało kto o tym pisze/mówi... chodzi o o to, że pył z węgla idzie wtedy na membranę osmozy... pół roku max. rok i do widzenia :) 5 mikronów na początku aby wyłapał najlepiej jak może zanieczyszczenia (węgiel się łatwo zapycha) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ułożenia skały to bym to jeszcze przemyślał przed włożeniem korali.

Coś mi nie pasuję :-) Prawa storna za bardzo zbita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 1

Woda niestety mętna ponieważ musiałem rozgarnąć piach, który przez noc pompy rozdmuchały po całym dnie ku uciesze salariasa...

parametry:

PH 8.0

NO3 3-5

PO4- nie wykrywalne

CA 410

MG 1200

KH 8

zasolenie 1,025

img8762ck.jpg

img8772u.jpg

img8777b.jpg

img8789ao.jpg

"odkurzacz" śmiga :) cały czas go obserwuję, czekam niech się "dotrze" i będę go regulował

img8792e.jpg

img8797x.jpg

img8808f.jpg

aktynika...

img8815t.jpg

img8822t.jpg

Tyle na dziś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×