Skocz do zawartości
smithpl

Biologiczny filtr piaskowy pionowy fbf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam sie czy ktos ich jeszcze uzywa?

Za i przeciw? Skuteczny do dodatkowego oczyszczania wody z no3?

Jaki stosujecie piasek i konstrukcje filtrow?

Wiem ze jeden z powodzeniem dziala w AM w Warszawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w technikum miałem na laboratorium badanie porowatości i absorbcji złoża, ładowało się do wielkich cylindrów rozmaite absorbery, glinka palona trochę węgla grysu i piasku kwarcowego... wyniki były bardzo zadowalające, ale modele cylindrów miały 1,5 metra wysokości no i wiadomo im mniejszy wydatek tym lepsza filtracja bo dłuższa była ekspozycja związków zawartych w wodzie na złoże filtracyjne. zabawa była przednia w domku jednorodzinnym na pewno bym sobie zrobił w koncie nieśmiertelny system filtracyjny do wody, ale w morskim jest trudniej:) kilogramy soli chłoneło by to złoże, no i trzeba uważac na pH bo lubi się wahać, w słodkich wodach jest łatwiej taki system zrobić, w morszczyźnie by było sporo wydatków ale wydatki i morskie akwa są w parze:) pozdrawiam!!! jakoś na dniach odwiedzę moją panią laborantkę może wynajde jakieś fajne rozwiązania do filtracji chemicznej i biologicznej, jest to bezpieczne ale witaminki i jeszcze raz witaminki do wody... takie złoża są jak czarna dziura:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to systemy sa zamkniete i nie ma utratu ani soli ani wartosci odzywczych z wody oprocz redukcji NO3. co do piasku stosuje sie piasek a'la argonit lub kwarcowy. Pytanie tylko kto stosuje i z jakim skutkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UK Fluidised Sand Bed Filters sa bardzo popularne od wielu lat i wszyscy je sobie chwala. NIkt nie potrafil mi dokladnie wyjasnic jak to sie odbywa ale wszyscy zgodnym chorem orzekli, ze stosowanie tego filtra redukuje NO3 a takze stabilizuje ph w zbiorniku. Zasyp to bardzo drobny aragonit. Osobiscie nie uzywam bo nie mam problemow ani z no3 ani z ph ale wydaje mi sie, ze to cos na styl DSB choc nie ma tu mowy o beztlenowym rozkladzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie spotkalem sie z opinia ze taki filtr usuwa NO3. Jego zaleta jest bardzo duza powierzchnia filtracyjna, dzieki czemu przy malej objetosci moze pomiescic duza ilosc bakterii nitryfikacynych. Nie potrafie sobie jednak wyobrazic w jaki sposob mialby usuwac NO3 w obecnosci tlenu?

Jesli masz jakis link do artykulu ktory to wyjasnia to chetnie poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no to jakie on ma działanie ? NO2 na NO3 tylko ?

Z opisów wynika iż daje płaszczyznę dla rozwoju bakterii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o zwiększenie szybkości procesów tlenowych. NO3 nieszkodzi koralom w rozsądnych stężeniach i nie wpływa na wybarwienie w takim stopniu, jak się sądzi. Amoniaku i azotynów nie powinno być, to one trują, nawet w stężeniach niewykrywalnych przez stosowane przez nas testy :yes: . Zeo system przerywa cykl azotowy, nieprawdaż?, ale to inna bajka B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czyli warto?

a Moze lepiej zrobic filtr przeplywowy z zasypem grysu koralowego zwiekszajac ilosc rozdrobnionej skaly w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... czyli warto?

a Moze lepiej zrobic filtr przeplywowy z zasypem grysu koralowego zwiekszajac ilosc rozdrobnionej skaly w akwa?

Moim zdaniem grys koralowy jest troszkę nie doceniany zawsze mnie kusiło zastosować go w sumpie zamiast innych filtrów ale wydaje mi się że ma to sens przy pomieszaniu z małymi kawałkami skały. Po 2 latach zastosowania w systemie filtracyjnym skały Aquaroche ale po dodaniu LR nie wiem co to jest NO3 i PO4 moim zdaniem zrobienie filtra przepływowego na grysie koralowym ma sens i będzie to działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile taki filtr z grysem miałby mieć pojemności np. na 300 litrów w obiegu albo inaczej ile litrów zasypu. hmmm może sobie coś takiego wyskrobie

Edytowane przez stooodent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile taki filtr z grysem miałby mieć pojemności np. na 300 litrów w obiegu albo inaczej ile litrów zasypu. hmmm może sobie coś takiego wyskrobie

Ha, nie wiem i pewnie nikt nie wie nikt tego nie badał albo nie słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 ma ogromne znaczenie na wybarwienie koralowcow sps. Ostatnio zbrazowialy mi korale, wszystkie parametry na miejscu, PO4 0,02 a NO3 wzroslo z 1 do 10.

Taki filtr fbf, oraz z wkladem z grysu niczym nie rozni sie od kubelka, ktory tak bardzo jest przez wszystkich krytykowany wlasnie ze wzgledu na produkcje NO3. Jesli zalezy Ci na ladnych kolorach sps to o tym zapomnij.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 ma ogromne znaczenie na wybarwienie koralowcow sps. Ostatnio zbrazowialy mi korale, wszystkie parametry na miejscu, PO4 0,02 a NO3 wzroslo z 1 do 10.

Taki filtr fbf, oraz z wkladem z grysu niczym nie rozni sie od kubelka, ktory tak bardzo jest przez wszystkich krytykowany wlasnie ze wzgledu na produkcje NO3. Jesli zalezy Ci na ladnych kolorach sps to o tym zapomnij.

Czemu tak sądzisz ? Zwiększenie pojemności filtracyjnej w taki sposób jest błędem to dodanie skały do sumpa też powinno źle wpłynąc na system.? Kubełki to inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek, nie twierdze ze to jest bledem, to zalezy co chcesz osiagnac, twierdze tylko ze to zwiekszy NO3.

Ale jesli smith sprobuje to chetnie dowiem sie jakie byly rezultaty. Z tego co pamietam ma glownie sps-y.

Z drugiej strony od jakiegos czasu zastanawialem sie czy w akwarium z biopellets nie mozna zastosowac takiego zloza skoro bakterie dzieki biopellets tak dobrze przetwarzaja NO3.

Chetnie bym przeczytal wytlumaczenie tego w jaki sposob fbf rozni sie od kubelka, wydaje mi sie ze poza wieksza powierzchnia i nienagromadzanie sie detrytusu zachodza tam identyczne procesy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to co proponuje smithpl czyli filtr przepływowy zda egzamin nie nastąpi nagromadzenie detrytusu jak w kubełku, to nic innego jak skała filtrująca, niech to będą odłamki skały czy grys koralowy moim zdaniem spełnią swoją rolę jak kuleczki myślę że to kwestja dobrania odpowiedniego przepływu. Oczywiście nikt nie poda metody ile tego np wsypać ale można to zrobić i będzie działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×