Skocz do zawartości
Bart

Euphyllia umiera....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauważyłem pewien problem....

Mianowicie moja Euphyllia glabrescens którą mam już pół roku od wczoraj zaczyna mi chyba umierać!!

Ma 6 tych kielichów i wczoraj nagle dwa z nich pokryły się taką dziwną pianką i dziś ich prawie już nie ma...

Nagle.... Pozostałe mają się dobrze....

Wie ktoś co może być przyczyną?!

Zawsze pięknie mi się otwierała, polipy miały po 8-9 cm pięknie rozłożone.... aż nagle wczoraj dwa zupełnie nieoczekiwanie...:(

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry wody, jakie ?

robiles cos ostatnio w baniaku ?

jak inne zwierzaki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko inne ok...

Parametry wody ok....

Jedyne co ostatnio zacząłem robić to dozować bakterie...

ale to chyba nie przez to nie?

Zresztą pozostałe polipy wyglądają pięknie... rozłożone.... napompowane:)

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze uszkodziles te glowke mechanicznie, Euphylia jest dosc wrazliwa na dotyk...

poza tym bakterie mogly doprowadzic do drastycznego spadku NO3, a Euphylia to jednak LPS i troche tego NO3 mogloby byc... moze najslabsza glowka nie wytrzymala... karmisz czyms ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planktonem... Kent Coral Accel i Phytoplex, JBL Korall Fluid... na zmiany wszystkimi:)

Nie raz ją przestawiałem i nic.... nawet jak kiedyś ją uszkodziłem to się zrobiła wata tylko na jedynm polipie.... po 2 dniach doszła do siebie...

Teraz od 2 tygodni nie mieszałem w zbiorniku... więc to nie to.... a tu już widzę dwa kielichy opustoszały.... (bardzo szybko się to dzieje) a pozostałe nic... super jak gdyby nigdy nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz, moze roznymi testami(?):

KH, PH i zasolenie... to najszybciej "rozpusci" Euphylie, no chyba, ze cos zaczelo ja podjadac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze sprawdzę...

Przy czym... mam pytanie.

To nie wypłynęłoby na wszystkie polipy?

Tak jak pisałem te dwa już praktycznie zniknęły -szybkość z jaką to się dzieje jest zdumiewająca...

a pozostałe mają się swietnie... czasem po podmianie wody jak musiały się przyzwyczaić to delikatnie się podkurczały na 1-2 godzinki... teraz zupelnie nic... pięknie napompowane!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z oświetleniem? Kiedy zmieniałeś świetlówki/żarniki? Miałem podobnie u siebie, niby parametry ok, ale i tak euphyllia padła :(. Dopiero skojarzyłem, że świetlówki były daaaawno, daaaawno temu wymieniane. Po wymianie sytuacja się poprawiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooo widzisz... te planuje wymienić w ten piątek, już mam zamówione... a nie wymieniałem od czerwca...

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@parman, ta euphyllia padła w całości czy udało Ci się ją odratować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to i tak wcześnie. Ja zmieniłem dopiero po 12 miesiącach :(. Nie twierdzę, że przyczyną obumierania korala jest pogorszenie warunków oświetleniowych, ale istnieje taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale biorąc pod uwagę fakt, że ja mam i tak mało światła jak na morskie (dlatego nie mam sps'ów) to może fakt, że mam je ponad 7 miesięcy bardziej wpływa na jakość tego oświetlenia....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 220l. mam 4x t5 45W (90cm). w tym dwie niebieskie (na białych odbłyśniki czy jak to się tam nazywa).... Wszystko ładnie rośnie z miękkasów:) a lpsy też specjalnie nie cierpią aż do wczoraj Euphyllia.

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45W ? 90cm ?

hmmm... dziwne te swietlowki...

jak juz to T5 89cm 39W

albo T8 90cm wtedy 30W...

cos nie "kaman" z tym swiatlem...

pomijajac, ze jest go ZA MALO !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem jakies 2-miesiace temu od kolegi pare zwierzaków do akwa ,miedzy innymi euphelie(tego korala dostałem gratis gdyż jego stan był agonalny) Z pieciu główek jakos w miare ładnie tylko dwie wyglądały wiec je odłamałem i zrobiłem szczepke .Na dzien dzisiejszy stoi pod wielkim kapeluszem monti talerzowej (czyli swiatła nie ma zbyt mocnego a głebokosć mojego akwa to 70 cm) Jedyne co wiem z doswiadczenia to że koral ten nie lubi silnej cyrkulacji tylko lekkie bujanie.Odłam to co już nie hallo wygląda postaw w cyrkulacji jak ci napisałem a powinno być ok:thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz a ja im jakiś miesiąc temu troszkę cyrkulacje zwiększyłem... ale i tak nie mam aż takiej jak niektórzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×