Skocz do zawartości
Morog

BioPellets

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam czy dozowanie podane na opakowaniu nie jest zanizone. Przeczytalem ostatnio wypowiedz Kszysztofa Tryca na RC i napisal ze uzywa 2000ml peletak na swoj baniak ktory z tego co pamietam ma jakies 700 litrow. Wychodzi prawie 300ml BP na 100 litrow wody a producent podaje 50-200ml. Ponadto Tryc stosuje dodatkowo bakterie. Moze tym ktorym peletki nie dzialaja z jakis powodow nie namnazaja sie bakterie i trzeba je w takim wypadku dodawac?

Ktos jeszcze dodaje bakterie?

Jakie?

Ile peletek na ile litrow?

Jaka obsada ryb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej napisałem, zaczynasz od połowy dawki, bo sam przyznasz że każde akwarium jest inne... jedno dopakowane koralami i rybami a drugie szczepkarium i 2 ryby... więc nikt Ci nie poda gotowego wzoru na sukces. Sam musisz do niego dojść.

Wielu popełnia błąd lejąc np. ABC Grotech'a wg. instrukcji i później się dziwią że mają problemy... Instrukcja jest ogólnie napisana, bo producent ma obowiązek takową napisać i umieścić na produkcie.

Ale np. wyżej wymieniony Pan Krzysztof ma baniak dopakowany koralami i rybami, a początkujący ma ich kilka... i co, każdy ma się stosować wg. instrukcji? Chyba nie. Dawkę musisz znaleźć sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie tak robie, zaczalem od 100ml na 100litrow, teraz jestem przy 200ml na 100litrow i dalej nic. No ale bede w takim razie probowal zwiekszac, poczatkowo balem sie to robic bo i tak mam juz duzo w porownaniu z innymi, a ludzie opowiadaja tez o negatywnych skutkach zbyt duzej ilosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że raczej powinno byc poniżej 1ml / 1 l wody, Takie wnioski z mojego akwarium po 5 miesiącach prób.

Ja miałem juz zmniejszyc ilośc kulek ale nie znalazłem czasu i nadal mam 40ml na 45l wody a dzisiejsze pomiary to PO4=0,04 w jednym pomiarze a w 2-gim 0,00. NO3 bez zmian na poziomie 0,02. Nadal jadę bez absorbenta i bez bakterii.

Widac że kulki działają :)

Na 100% istotne jest zbicie PO4 do jak naniższego poziomu wtedy kulki startują i juz nie potrzeba absorbenta, kulki same utrzymują poziom NO3 i PO4.

BTW, Lionfish bywasz jeszcze na Tarchominie? Wpadłbys na piwko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam nad odpaleniem paletek. Tylko mnie nurtuje myśl po co ? . Jeżeli istniały i są akwarjia bez kuleczek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co?

Dla mnie poniższe argumenty były wastarczające

1. NO3 i PO4 bardzo niskie (nie muszę tak często wymieniać wody ze względu na NO3 i używac absorbera)

2. nie trzeba żadnej filtacji mechanicznej a woda kryształ jak nigdy

3. Nie dodajesz codziennie kropelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się przypomina jedno powiedzenie, trzeba walczyć z przyczyną a nie ze skutkami .

Nie mam żadnych kulek , nie używam absorberów podmiana wody co miesiąc 7-10 % .Po 4 na poziomie 0.04-0.06 no3 nie wykrywalne.

Obsada na 750 litrów w obiegu 4 pokolce , 11 średnich rybek , i trochę innych gadów :-) Parametry od roku nie zmienne , minimalne wahania.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, fajne szczepkarium SPS...

aczkolwiek ladne

Ja tez mam 11-13 malych rybek i niestety od pewnego czasu tylko 1 pokolca tylko litraz mniejszy wiec i stezenie syfu wieksze ( generowanego przez zwierzaki )

Problem jak dla mnie pojaiwa sie wtedy jak masz wymagajace SPS'y

Jak mialem do montipor.seriatopor to w sumie mozna bylo nie mierzyc parametrow...

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem że nie mierze parametrów :-)

Tylko że mam cały czas niskie parametry.

Co do korali to fakt , stawiam tylko i wyłącznie na łatwe korale :-)

I tu malutki dowód że korale rosną pewnie to normalne ,ale jednak cieszy.

fotka z 19.10.2010

IMG_1279_1.JPG

różnica 11 dni

Fotka z przed chwili

IMG_1297.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snakecharner- piszesz że " mam cały czas niskie parametry" tzn. że kh masz też niskie np. 6 lub 5 ? a CA 300 - 350?

A no3 np 10 ? co to znaczy niskie ???? niskie to pojęcie względne np . dla korali miękkich no3 na poziomie 15 to niskie ale dla "twardzieli"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rosna rosna i urosnie ci taki.

IMG_2634.jpg

problem tylko w tym ze walczac z parametrami chcemy uzyskac jak najbardziej cukierkowe kolorki. I tu zaczyna sie zabawa o dziesietne i utrzymanie odpowiednich niskich parametrow dla wymagajacych korali...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem tylko w tym ze walczac z parametrami chcemy uzyskac jak najbardziej cukierkowe kolorki. I tu zaczyna sie zabawa o dziesietne i utrzymanie odpowiednich niskich parametrow dla wymagajacych korali...

I tu na ta chwile dla mnie za wysoka półka :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie tez, jak widac po koralach,ale do tego staram sie dotrwac, i temu maja sluzyc rozne specyfiki, ktore pozwola nam uzyskac i utrzymac niskie parametry.

Jak widac, moje korale nie blyszcza kolorem - ale to jest cel... i walka aby znow "przypadki" nie niszczyly wielomiesiecznej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda do zeovitowych kolorkow nie daze ale jak mialem po4 powyzej 0,04 to wg mnie moje korale wygladaly tragicznie.

Nie wiem jakie ty masz parametry smith ale takie kolorki jak u ciebie mnie zadowalaja. Inna sprawa jest dokladnosc testow ktore uzywamy, ja juz przestalem patrzec na wyniki no3 i po4 a wiecej patrze na zmiany w wygladzie koralowcow, choc ww testy tez czasem robie.

jjablonski- czasem bywam, moze w styczniu zahacze o tarcho to dryndne i mozemy sie spotkac na piwko. Masz ten sam nr kom? Jak nie to wyslij na priva. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×