Skocz do zawartości
Bart

jak mam pozbyć się glonów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem, mianowicie dosc intensywnie rośnie mi pewien glon, nie znam jego nazwy (takie pnącza z małymi okrągłymi listkami). To dziadostwo straszliwie mi atakuje skaly i nawet korale!! Clavularia mi tym cala obrasta a ja nie mam jak tego usuwać bez okaleczania korala! Ze skaly uzuwam przy kazdej podmianie wody... ale coraz bardziej wymyka mi się to z pod kontroli... Może zaproponujecie jakiegoś pogromce tego dziadostwa?? Mój salarias fasciatus kompletnie się tym nie interesuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba ci chodzi o to : http://pl.reeflex.net/tiere/899_Caulerpa_racemosa.htm

albo inną odmianę Caulerpy - generalnie jak każdy makroglon zielony robi dużo dobrego, ale faktycznie strasznie szybko zarasta skały i po prostu trzeba często plewić ;)

U mnie tez to "ładnie" rośnie - Zebrasomy gustują między innymi w Caulerpach.

Edytowane przez michu60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotany i Fosforany mam w normie! Powiem więcej pierwszy raz azotany na poziomie wyższym niż 0,0 miałem ostatnio... najwyższe odnotowane stężenie to 5mg/l. Fosforany od dawna 0,0. Tak mam właśnie te Cualerpy jak z obrazka http://pl.reeflex.ne...pa_racemosa.htm Dla mnie to wogóle nie jest ładne! Powiem więcej jest cholernie uciążliwe! Zarasta i nieda się wyrywać... a moja biedna Clavularia bardzo na tym cierpi:( RO jest ok, filtr ma około 5miesięcy ale i woda w Bielsku-Białej z małego ujęcia górskiego jest chyba najczystrza w Polsce więc i obciążenie tego urządzonka nie jest tak duże. Akwarium założyłem na przełomie marzec-kwiecień więc stosunkowo niedawno... a problemy z glonem zaczął się od lipca, wcześniej miałem rórówki ale teraz już ten problem mnie nie dotyczy... Teraz jedynie ta Cualerpa no i inne dużo ładniejsze ( nie znam nazw ale wyglądają jak liście sałaty o bardzo mocno intensywnej zielonej kolorystyce) do tego glony wapienne które też nie przeszkadzają.... Zebrasoma Veliferum może być? Właśnie ją mam zamówioną i czekam na dostawę:) a jak Borsuczek na to reaguje?? Też smakuje w tych glonach? Niestety z rybek które mam w akwarium to jedynym roślinożercą jest salarias fasciatus ale ona wogole na ten glon nie patrzy... skubie sobie meszek ze skal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bart napisz coś więcej o swoim zbiorniku.Jaką masz cyrkulację,filtrację ,co dozujesz, czym i jak czesto karmisz,jaką masz obsade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz fosforany? Ja mialem fosforany 0,024, mierzone testem Rowy wiec niby przyzwoity a glony zielone rosly na potege. Po miesiecznej kuracji adsorberem Rowy glony odchodza w zapomnienie. Moral jest taki ze do testow hobbystycznych podchodze z duzym dystansem, traktuje je raczej jako wskaznik zmian a nie prawdziwego poziomu mierzonego zwiazku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×