Skocz do zawartości
siuwaxa

miejsce pod 375L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych kolegów i koleżanki :)

Przede wszystkim chciałbym się przywitać, bo jak pokazuje mój status jestem newbie :)

Do rzeczy !

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem stworzenia czegoś miłego dla oka w moim mieszkanku. Na chwilę obecną jeszcze nie poruszam tematu wyposażenia akwa bo jest to sprawa, którą zawzięcie wertuje na waszym wspaniałym forum.

Zastanawiam się poważnie nad usytowaniem akwa 150x50x50 czyli 375l w narożniku mieszkania. Sprawa o tyle bardziej robi się ciekawa, że mam pewien pomysł aranżacji wnętrza, gdzie akwarium będzie dookoła zabudowana płytami gips-karton. Zaczynam się zastanawiać czy taka zabudowa nie wpłynie w jakiś negatywny sposób na funkcjonowanie akwa ?

W załączeniu przesyłam szkic projektu, który lada dzień stanie się rzeczywistością i tu moja ogromna prośba do was o pomoc.

ps. akwa będzie zabudowane od góry, od dołu będzie miejsce na sumpa itp graty, czy powinienem zostawić jakieś miejsce z tyłu, czy mogę przytulić je do ściany ?

Te czerwone prostokąty to wnęki z oświetleniem (zapewne będą dawać dużo dodatkowego ciepła, no chyba że znajde jakieś ciekawe ledy).

z góry dziękuję

post-1380-082758900 1285021974_thumb.jpg

Edytowane przez siuwaxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim niezbedna bedzie dobra wentylacja zarowno gory i dolu zabudowy. Najlepiej uzyc do tego wiatrakow ktore beda wyciagaly wilgoc i cieplo z zabudowy. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tymi czerwonymi prostokatami. Jesli ma byc to oswietlenie akwarium to musi byc na mniej wiecej takim samym poziomie-im wyzej nad akwarium tym wiksze straty swiatla.

Akwarium lepiej postawic kilka cm od sciany, wtedy jest miejsce zeby tylem puscic kable, chyba ze masz miejsce po bokach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam,

Tak jak napisał Lionfish wentylacja, wentylacja i jeszcze raz wentylacja, poza tym dół musi być otwierany, żeby walić paciorki przed sumpem no i góra też żeby bez skrępowania moczyć rączki w akwarium, a ja jakoś nie widzę drzwiczek i klapek z płyty gipsowej. Od tyłu proponuję kilka centymetrów luzu (wentylacja). Tak więc projekt przepiękny, ale dobrze go przemyśl jeszcze.

PZdr

Victor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Te czerwone prostokąty to tylko takie ozdobne wnęki z podświetleniem. Nic związanego z baniakiem. Jak najbardziej drzwiczki bądź coś przesównego znajdzie się na dole, natomiast od góry 15, 20, 30 ? Rozumiem, że muszą się tam znaleźć jakieś świetlówki, żarniki itp. Czy do takiego baniaka potrzebna jest pokrywa ?

Czy wentylacja ma być naturalna czy wspomagana jakimiś wiatraczkami pecetowymi ?

Przestrzeń z tyłu za akwa myślę że 5cm wystarczy, natomiast po prawej od ściany będzie na pewno 15cm. Wydaje mi się że prawy narożnik będzie odpowiedni pod komin.

Strasznie dużo znaków zapytania w tej mojej wiadomości, ale proszę o wyrozumiałość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 cm to moim zdaniem minimum, zalezy od tego czym chcesz oswietlac, jesli swietlowkami to 30 wystarczy choc i tak mozesz miec utrudniona manipulacje przy np. przestawianiu skaly. Jesli planujesz hqi to dobry odblysnik ma jakies 20 cm wysokosci a wtedy chyba nie chcialbys przciskac reki przez 10cm szczeline, nie mowiac o zbytnim nagrzewaniu sie wody od zarnika.

Pokrywy nie potrzebujesz, oswietlenie mozesz zamontowac bezposrednio we wnece. Wyciaganie wilgoci i ciepla tak jak napisalem koniecznie wiatrakami, moga byc takie jak do pc-ta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej by było jakbyś wybił ścianę z tyłu tej konstrukcji i z pomieszczenia sąsiedniego miał pełny dostęp do setupu "od tyłu" poprzez, np. drzwi jakieś przesuwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niestety nie ma takiej opcji. Jaka musi być minimalna odległość lamp od baniaka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił minimum 50cm na lampę, inaczej będzie ciężko. Od tyłu zostaw miejsce na kable ewentualnie czyścik jak podejdzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4cm od tyłu wystarczą ? Ile może być różnicy pomiędzy lustrem wody a krawędzią baniaka ? Chciałbym zrobić taką zabudowę żeby było widać tylko wodę, czyli zapewne bede musiał opuścić zabudowę do 45cm (akwa ma 50cm wysokości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu daj sobie tyle miejsca, aby przeszła wtyczka od pompy ta większa nie płaska. A co do lustra wody to uważaj żebyś sie tak nie zrobił w konia jak ja. Wyliczyłem poziom lustra a tu trzeba było obniżyć grzebień w celu niższego ustawienia poziomu wody. A to dlatego, że woda przelała by mi sie przez sump.

Edytowane przez jarex66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cholera zapomniałem o kominie i grzebieniu. Czyli lustro wody bedzie poniżej krawędzi baniaka o jakieś 8-10cm. Zatem chcąc to zamaskować to z takiego 50cm zrobi mi się 40cm. Chyba muszę poszukać bańki o wymiarach 150x70x50. Można gdzieś zamówić takie akwa pod wymiar czy tylko standardy wchodzą w grę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak wkleisz komin z grzebieniem tak, by odlegóść między górą grzebienia a krawędzią akwa wynosiła około 5cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×