Skocz do zawartości
Norbert23

Sump pod akwarium 520 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zaprojektowałem sumpa 110x50x45 pod moje akwarium odpieniacz bedzie reef octopus Xp2000 Cone poziom wody w sumpie 20-25cm

Proszę wszystkich o opinie oraz krytyke co i gdzie popełniłem błedy w tym projekcie sumpa był bym bardzo wdzięczny :)

post-1238-086942600 1280078408_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja bym nie robił tego grzebienia pod DSB, wg mnie jest to zbędne i jeszcze wejście wody do refugium, też wg mnie zbędne, może być prosta szyba przelewowa bez rozjechanej dziury

Edytowane przez kiflu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki bedzie mój sump po długich przemysleniach

A dlaczego pompa w razie awarii ma pompować z dwóch komór, post-1071-024564400 1280240781_thumb.jpg

czy nie powinno być tak?post-1071-062944600 1280240866_thumb.jpg

Pozdr jc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja bym nie robił tego grzebienia pod DSB, wg mnie jest to zbędne i jeszcze wejście wody do refugium, też wg mnie zbędne, może być prosta szyba przelewowa bez rozjechanej dziury

 Kłaniam,

Ale jak w środku ma być DSB, to woda spływająca od góry nie będzie mu pisku rozganiać?

Z grzebieniem się zgadzam i wata przez refugium.

PZdr

Victor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego już sam niewiem jak tego sumpa zrobic proszę wszystkich o swoje sprawdzone projekty sumpa lub co mam zmienic w moim projekcie :(

W srodkowej komorze planuje żywą skałe

Dsum.doc

Edytowane przez Norbert23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j-c w razie zapchania się spływu , Twoje rozwiązanie jest na pewno bezpieczniejsze .smile.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale z powodu braku doświadczenia nie mogę ocenić funkcjonalności wymiarów komór.

Poprzednia moja uwaga dotyczyła tylko umiejscowienia przegrody do pompy.

Norbert23 w/g Twoich wymiarów w razie zapchania spływu, pompa wtłoczy do akva 87 litrów.

Jak opuścisz przegrodę przy pompie, będzie już tylko 31 litrów.

Woda do komory z pompą powinna spływać górą przegrody.

Pozdr jc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak w środku ma być DSB, to woda spływająca od góry nie będzie mu pisku rozganiać?

Jeśli przegroda za odpieniczem będzie miała tą samą wysokość co przegroda przed pompą główna, to na pewno woda nie będzie rozganiać piasku . Mogłoby się tak dziać , jeśli ostatnia przegroda byłaby niższa .

Sump ma za zadanie zmieścić wodę spływającą z akwa . po wyłączeniu obiegu - Ty masz miejsca na ok.50 lit. wiec jest okgood2.gif

Przegrody na odpieniacz i obiegówkę też są ok smile.gif nie powinno być problemu z zapakowaniem sprzętu. Dobrze jest mieć wcześniej odpieniacz i resztę dupereli potrzebnych do sumpa , wtedy ze spokojem można wszystko sobie wymierzyć i zaplanować .

Edytowane przez Piotr34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długich przemyśleniach postanowiłem zaprezentowac taki model

Proszę wszystkich o opinie i podsumowanie czy będzie oki

post-1238-019780500 1280685536_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie ktoś oświeci i wyjaśni co daje robienie przegrody z przerwą po środku (chodzi mi o 2 szybę od prawej).

Dodatkowo zastanawiam się czy nie lepiej byłoby dać w którymś miejscu ciut większy odstęp pomiędzy szybami (raczej w tych przegrodach po lewej stronie) tak żeby w razie czego móc tam bezproblemowo umieszczać jakieś media filtracyjne typu wata/węgiel/itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp - daje tyle, że cyrkulacja w tej komorze będzie trochę lepsza , jeśli woda przelewałaby się przez pierwszą szybę to ruch wody byłby tylko w górnej części sumpa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok - ale czy zamiast takiego patentu z przerwą "w połowie" nie lepiej dać po prostu przerwę na dole?

Bo jak rozumiem spływ w tym projekcie jest do skrajnej prawej komory gdzie będzie stał odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×