Skocz do zawartości
krupnik_18

Początek z Akwarystyką Morską :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja radzę zmienić kolejność: najpierw czytać i oglądać czyjeś akwaria, później kupować. Zaoszczędzisz sporo kasy i nerwów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3000 zl to wydasz na odpieniacz + szkło.

na takie akwarium sprzet + troche zycia szykuj min 6 tys. ale utrzymanie akwarium też kosztuje (prąd, woda, sól, suplemementy, "wypadki", wymiana świetlówek, nowe korale, nowe ryby itp itd) więc i to sobie wkalkuluj.

...

a tak ogólnie to najlepiej zacznij od zadawania sensownych ptyań bo wszystkich szybko znudzi Twoja ignorancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3000 zl to wydasz na odpieniacz + szkło.

na takie akwarium sprzet + troche zycia szykuj min 6 tys. ale utrzymanie akwarium też kosztuje (prąd, woda, sól, suplemementy, "wypadki", wymiana świetlówek, nowe korale, nowe ryby itp itd) więc i to sobie wkalkuluj.

...

a tak ogólnie to najlepiej zacznij od zadawania sensownych ptyań bo wszystkich szybko znudzi Twoja ignorancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz, zestawienie ryb w ogóle nie pasuje, druga sprawa 3000zł to za mało na akwarium 250L, tym bardziej jak chcesz na dobrym sprzęcie to wyjdzie koło 6000zł, po trzecie i najważniejsze poczytaj trochę podstaw akwarystyki morskiej, jakieś działy dla nowicjuszy itp.

Edytowane przez azja-83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobrym sprzęcie to i 6000 zł nie styknie na 250 l, sam mam tyle i wiem co i jak w trawie piszczy <_<, i tak jak koledzy radzą dużo czytać to w morskim podstawa. :good2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzilem na fora, ale wszedzie znajduje cos tam patrzcie na moje to i tamto, nie ma dokladnego opisu jak chodowac dane gatunki ani nic, nie pisze które ryby moga byc razem które nie, albo nie znalazłem... Wchodzilem na Lps i psp ale tez tam byla foto relacja kto co ma, i co to za gatunek i co sie stalo z nim bo cos tam, to nie sa informacje potrzebne dla poczatkującego... A tak po za tym dzial dla początkujących to dzial wogole nie na temat... co to za robak, 5 dzien mojego akwa, co to wogole za pomoc... wiec bez sensu jest czytanie tych tematów nie na temat

Według mnie na forum dla początkujących powinno sie znajdowac stale tematy kierujące jak zacząć...

czyli

Jak zrobić wode aby byla słona do jakiej ilosci wody ile chemi i soli wlac itp itd

które ryby mogą byc razem ktore nie, a czegos takiego na 100% nie ma...

Jedyne co znalazłem na temat tego jaka rybe moge trzymac z innymi to Skrzydlica, i mozna trzymac z takimi rybami które nie zmieszczą sie jej do pyska, i wpuszczac jako ostatnią do akwarium... tyle, smiech na sali...

wybaczcie moje negatywne nastawienie ale to chyba przez uzytkownika Natan.

Moze jakis inteligentny uzytkownik pomoze mi podbudowac temat na gg?? 7021445

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaj chłopie ,a na pewno twoje pytania nie pozostanąbez odpowiedzi :)

Co chcesz wiedzieć??

pozdr Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bigwalker dzieki, ale pytalem o duzo rzeczy na początku to kazali mi czycac a g...no pisze na ten temat...

Chcial bym miec akwarium morskie do 3000 zl za sprzet plus ryby i korale, jaki wymiar proponujesz w tej cenie ze sprzetem...?

Chcial bym miec rybki blazenki 2 sztuki pomaranczowo biale, czarno biale, skrzydlice,Paracanthus hepatus,i taka zółta ktora wyglonda jak skalar oraz bialo czarna jak zebra... nie wiem czy moga byc razem, ani nic,

chcial bym miec ukwail, jakies korale miekie lub twarde, w sumie te latwiejsze w hodowli na poczatek...

Jak juz bede wiedzial jaki wymiar i sprzet za taka kase, to bede pytal jak robic wode do danego zbiornika itp...

Edytowane przez krupnik_18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi przykro,ale za 3 koła tego nie ogarniesz :(

Policzmy tak dla przykładu akwarium 500L,to moim zdaniem niezbędne minimum ,by trzymać dużą obsadę ryb plus koralowce.

-akwa + sump 1000zł

-skała 60 kg 1800

-w miarę przyzwoity odpieniacz 1500

-lampa 1500

-cyrkulacja + pompa 1000zł

-jakieś pierdoły;grzałka,dolewka,testy,termometr itp.1000zł

-szafka ?

-sól,preparaty,węgiel 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi przykro,ale za 3 koła tego nie ogarniesz :(

Policzmy tak dla przykładu akwarium 500L,to moim zdaniem niezbędne minimum ,by trzymać dużą obsadę ryb plus koralowce.

-akwa + sump 1000zł

-skała 60 kg 1800

-w miarę przyzwoity odpieniacz 1500

-lampa 1500

-cyrkulacja + pompa 1000zł

-jakieś pierdoły;grzałka,dolewka,testy,termometr itp.1000zł

-szafka ?

-sól,preparaty,węgiel 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo idzie szukanie, to parę linków:

- http://pl.reeflex.net/

- http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+1500

- dział nasze zbiorniki, najlepiej całość. Zaskoczysz może jak powinien wyglądać taki system

- jak nie znajdziesz odpowiedzi w powyższych, to google

- później pytania na forum

BTW nawet nie sprawdziłeś jak duży rośnie hepatus. Jak to inaczej nazwać, jak nie lenistwo? Z budżetem 3000pln potrzebny jest przede wszystkim CZAS, czas na czytanie głównie. Tak dla wizualizacji kosztów: mój Reefmax (80l plus panel - tygodniowa używka), skała, piach, życie, filtr RO + DI, żywca, zwierzaki (a część dostałam), TDS, sól, salimetr, pompy cyrkulacyjne - lekko 3000zł kosztowało. A nie ma tu ŻADNEGO dobrego sprzętu ani drogich zwierząt.

Edytowane przez Ewaise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wybaczcie moje negatywne nastawienie ale to chyba przez uzytkownika Natan.

Moze jakis inteligentny uzytkownik pomoze mi podbudowac temat na gg?? 7021445

Negatywne nastawienie a co ja takiego Ci napisałem ? to co wszyscy inni ?

Informacje o które pytasz są na forach tylko trzeba je znaleść, jakoś wszyscy inni znaleźli a Ty nie możesz ?

3000 pln mówisz.

Pozwól że rozpisze jak ja to widze.

Akwarium 250 l:

* RO: 250 zł

* DI: 100 zł

* 20 kg soli: 250 zł

* Sump: 300 zł

* Hydraulika 200 zł

* Stelaż: 300-400 zł

* Obudowa stelaża: 150 zł

* Cyrkulacja: 100 zl (najtańsze pompki z allegro) do 1000 zł dobry sprzęt.

* Pompa główna: 300 zł

* Odpieniacz: 1000 zł używany AP APF (chcesz dużą obsade to i duży odpieniacz)

* Dolewka: 120 zł + pompka 50 zł

* Grzałka: 100 zł

* Skała jakieś 20 kg: 800 zł

* Akwarium: 350 zł

* Pompki do mieszania soli i jakieś tak na wszelki wypadek: 100 zł

* Oświetlenie: powiedzmy jakieś DIY pewnie ok 600 zł

* Węgle, rowy, pelety, ecophosy itp itd: 500 zł

Jeśli bio pellety to musisz do nich dokupić filtr + pompke: 200 zł

Razem: ok 5770 (oczywiście wszystko bez kosztów wysyłki)

Masz już 6000 pln a masz w akwarium tylko skałe i piasek.

Dolicz jeszcze korale i ryby.

Pisałeś coś o inteligencji... co ? cięzko się dodaje ?

Jeszcze mi sie przyponiało: termometr, testy, salimetr, węże, baniak na podmiany, baniak na ro, powiedzmy ze za to wszystko jakies 500 zł max.

...

reasumując nie posatwisz tak duzego akwarium za 3000 zł, ja Cie nie dołuje ale ściągam na ziemie.

owszem są akwaria zrobione totalnie tanim kosztem, ale te ładnie wyglądające policzysz na palcach jednej ręki.

nie idź na ilość a na jakość, ja zaczynałem od 25 litrów doszedłem do 135 i wiem że większego akwarium raczej mieć nie będe - dlatego że nie chce.

to hobby zabiera dużo czasu i jest skarbonką bez dna więc przemyśl kwestie, przewertuj forum i wróć z konkretnym pomysłem a wtedy coś Ci doradzimy, to ma być Twoje akwarium a nie akwarium stworzone przez ludzi z forum. pozatym bez wiedzy zbyt daleko nie zajdziesz.

Edytowane przez Natan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym razie trzymanie 2 hepatusow w jednym baniaku to zly pomysl, jakbys gdziekolwiek poczytal to nawet bys nie pomyslal o trzymaniu 2 pokolcow razem, trzymanie skrzydlicy z drobica typu blezenki i konik to tez niemadry pomysl z punktu widzenia ekonomi i drobnicy :)

No i sam ksztalt i wymiary baniaka delikatnie mowiac sa kaskaderskie. mam juz kilka lat morskie (cienkie low cost i low tech) ale nie podjalbym sie uruchomienia i utrzymanai takiego baniaka. No chyba ze FO z drobnica i spora iloscia zywej skaly. Ale wtedy nie zmiescisz sie w 3000 pln.

Widac ze nie chcesz albo nie umiesz czytac a to zle wrozy na przyszlosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×