Skocz do zawartości
krupnik_18

Początek z Akwarystyką Morską :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich, jestem tu na forum nowy, i jestem bardzo ale to bardzo początkującym :)

Chciał bym sobie zmontować akwarium słonowodne... Ale nie mam zielonego pojecia o tym wszystkim i szukam kogos chetnego do pomocy... :)

Jedynie co zdecydowałem to ze chcial bym mieć akwarium wertykalne czyli Pionowe, mniej wiecej 50x50x80 lub 40x40x75 z czego najwieksze jest wysokoscia... :)

Nie wiem czy to wogole dobry pomysł...

Pytania mam następujące:

1.Czy akwarium wertykalne to dobry pomysł...?

2.Jakie potrzebuje wyposarzenie do takiego akwarium czyli jakies pompki, urzadzenia, sole i inne rzeczy, chcial bym wiedziec co bedzie odpowiednie jaka moc itp, do akwarium o takich wymiarach, jakie ilosci i ceny wszystkiego :)

3. Od czego najlepiej zacząć

z góry dzięki czekam na odpowiedzi:)

Pozdrawiam Krupnik_18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

1. Nie - jak będziesz serwisował taki zbiornik? wskoczysz do niego żeby poprawić korala który sie przewrócił i spadł na dno? :blink:

2. zobacz tu Nasze zbiorniki i praktycznie wszystko będziesz widział :good2:

3. zacznij od przeczytania takiej ilości postów na forum ile dasz radę B)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomiooo ma rację pomyśl np nad 80 x 80 x 60 wysokości albo 100 x 80 x 60

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hmm cos w wymiarach 80x50x50, mniej wiecej wiem jak bedzie wygladało wielkosciowo bo takich wymiarów mialem Terrarium...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hmm cos w wymiarach 80x50x50, mniej wiecej wiem jak bedzie wygladało wielkosciowo bo takich wymiarów mialem Terrarium...:)

Mama rozumieć ze do swojego terrarium wlejesz wodę ? Wez po uwage to ze Twoje terrariom było zaprojektowane tak aby utrzymać same szyby a nie 200 litrów wody, pomyśl o naprężeniach i o sąsiadach z dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz czytaj troche,mi chodzilo o to ze te akwarium moje NOWE bedzie wygladało wielkosciowo jak terrarium które mialem...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hmm cos w wymiarach 80x50x50

Dobra wymiar znamy, daje to ok 200 L, ale ja bym zrobił 90x50x50 bo wtedy masz możliwość włożenia świetlówek T5 (mają niecałe 90cm długości).

Skoro szkło już jest to zostało ci do pełni szczęścia zaproponowanie następujących elementów:

1. odpieniacz

2. cyrkulacja

3. oświetlenie

4. sump +obieg

Czekamy na twoje sugestie :pisze:

PozdrT B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponujcie odpowiednie elementy do akwarium o wymiarach 90x50x50:P

1. odpieniacz

2. cyrkulacja

3. oświetlenie

4. sump +obieg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie ino moge powiedziec ze takie akwarium o tych wymiarach 90x50x50 bedzie mialo 225 litrów,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krupnik jesteś właśnie na najlepszym forum o morszczyżnie :)

Nie wielkość a jakość ...pamiętaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiar tego akwaria jest przejściowym wymiarem czy w niedługim czasie przejdziesz na większy wymiar ?

Jaką obsadę planujesz ? czy to ma być zbiornik z koralami miękkimi , LPS-ami , SPS-ami, Fish only. ?

Z jakiej półki cenowej to ma być sprzęt ?(jeśli chcesz mieć sprzęt z wyższej półki to niestety ale taki sprzęt musi swoje kosztować).

To są jedynie cząstkowe pytania.

Edytowane przez azja-83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proponujcie odpowiednie elementy do akwarium o wymiarach 90x50x50:P

1. odpieniacz

2. cyrkulacja

3. oświetlenie

4. sump +obieg

Tak jak koledzy Ci wczesniej juz pisali , troche jeszcze poczytaj, i ustal co docelowo w akwa chciałbys miec ,czy to ma byc baniak rafowy czy FO?, jaka, obsada? ile chcesz przeznaczyc na to kasy?

a tak na szybko ja bym zrobił tak

ad1 -apf 600

ad2- 2-3 x 3000(4000)L/h

ad3- 6x 39w t5 ati blue+ i specjal

ad4-jak najwiekszy :rolleyes: a pompa jak najcichsza :good2:

:l_diver: Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dostalem sensowne odpowiedzi i pytania:)

1.Czy wymiar tego akwaria jest przejściowym wymiarem czy w niedługim czasie przejdziesz na większy wymiar ?

2.Jaką obsadę planujesz ?

3.Czy to ma być zbiornik z koralami miękkimi , LPS-ami , SPS-ami, Fish only. ?

4.Z jakiej półki cenowej to ma być sprzęt ?

Ad1. Chce aby te akwarium bylo docelowe czyli 90x50x50 na wieksze niestety nie mam miejsca ale mysle ze bedzie odpowiednie, chyba ze jest opcja na 100x40x50.

Ad2. Obsada: Paracanthus hepatus 2 szt, nie znam nazwy lacinskiej ale chcial bym 2 blazenki bialo pomaranczowe i 2 bialo czarne, fajnie by bylo miec konika morskiego tylko nie widzialem jeszcze ani nie slyszalem zeby ktos mial, skrzydlicę, moze jakies wasze propozycje?? Idzie takie rybki dostac? jaka cena? moga byc razem w jednym akwa? podoba mi sie jeszcze taka podobna do skalara w kolorach zebry, i fajnie by bylo mieć rekinka malego ale czy on nie pozjada innych rybek?? nie za duzo rybek jak na te akwarium?

Ad3. A co to jest LPS, SPS? Chcial bym zeby mniej wiecej wyglądało tak Akwarium w nim skała na srodku, pionowa pod same lustro wody, dziury w niej, korale miekie bo czytalem ze na poczatek twarde to jest problem... inne rosliny cos typu w ktorych chowaja sie blazenki... reszte mozecie doradzić...:)

Ad4.Nie wiem jak cenowo chcial bym sie zmiescic do 3000, albo taniej na poczatek... dobra cena? czy za malo jak na takie akwarium??

Czy taki sprzet by starczył??

1. odpieniacz

2. cyrkulacja

3. oświetlenie

4. sump +obieg

ad1 -apf 600

ad2- 2-3 x 3000(4000)L/h

ad3- 6x 39w t5 ati blue+ i specjal

ad4-Doradźcie mi...:)

Jak by to wygladało cenowo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ Ty chłopaku jesteś leniwy. Pewnie nawet nie wiesz jak ten APF600 wygląda i ile kosztuje, tylko przekleiłeś konfigurację sprzętową która podpowiedział Balon... Sam odpieniacz to 1500zł, to odpowiedz sobie na pytanie czy w 3000zł się zmieścisz. Ceny sprawdza się w sklepach netowych, nikt ich celowo nie ukrywa. Jedno odpalenie wyszukiwarki i już wiesz co to jest SPS i LPS. Skrzydlica, rekin, 2 hepatusy, koniki, ukwiał nazwany "rośliną". Te pomysły nie świadczą o niewiedzy, tylko o zupełnym olaniu tematu. A skoro już na czytanie chęci nie starcza, to co dopiero na opiekę takim baniaczkiem. Wykaż nieco inicjatywy, poczytaj tematy z działu dla początkujących, opisy ryb, korali, ukwiałów. Popatrz na setupy innych userów. A jak czasu brak, to zrezygnuj z solniczki. Piszę bez złośliwości, takie akwarium wymaga czasu na opiekę i na pogłębianie wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytalem za duzo, poniewaz jak narazie mam nadmiar pracy, 25 godzin na dobe... ale chce sie dowiedziec co i jak, poniewaz na zime bede mial w trzy i troche wolnego czasu i wtedy bede mogl sie juz zajac tym, a narazie bym pokupywal co trzeba, jak bedzie czas bym wszystko organizowal... nie jest tak ze z braku checi... Jeszcze lepiej by bylo jak bym z kims mogl normalnie pogadac i zobaczyc takie akwarium co i jak... Jest ktos z okolic bytomia?? W najblizsza niedziele bede mial wolne wiec nadrobie material...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×