Skocz do zawartości
not_kr

not_kr - 240 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich.

To i ja może wtrącę małą prośbę o pomoc.

Jestem na etapie zakładania zbiornika 240 L. Wymiary akwarium 120 x 45 x 45.

Moja prośba do wszystkich związana jest z filtracją, a mianowicie :

Zamierzam w prawej ściance akwarium zrobić panel filtracyjny na odpieniacz, grzałkę i inne potrzebne rzeczy. Rozważam również możliwość pozbycia się panela i zrobienie komina do sumpa dla którego przewidziałem miejsce w prawej szafce komody na którym akwa będzie stało. Dokładniej mówiąc problem mam z wymiarami sumpa (45 gł x 35 szer ) i wysokością dla odpieniacza ( mam na niego max 40 cm miejsca ).

Może zaproponujecie jakieś wyjście z sytuacji. Mogę dodać że do panela zamierzam zatrudnić odpieniacz AM Turboflotor I 400 lub będę robił go samodzielnie na podstawie projektu skiby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka jeżeli chcesz zakładać akwarium morskie zacznij troszke czytać,

wymiary Twojego akwarium raczej nie są dobrym pomysłem a przerabianie go to strata czasu. Znajdziesz coś gotowego za niewielkie pieniądze i zaczynaj odrazu z sumpem oraz szerokość to min 60 cm. Moim zdaniem to wymiar 100 x 60 x 60 to dobra propozycja.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawomirdyl - dziękuję za podpowiedzi tyle że akwa jeszcze nie mam, dopiero będę kupował więc zrobienie panela bądź komina jest na etapie (powiedzmy) projektu i wyboru. Co do wymiarów które podałeś to się zgadzam. Tylko że z głębokością 60 cm nie ma szans. wiem że jest to głębokość optymalna ale nie kupie przecież mieszkania dla potrzeb akwarium o głębokości 60 cm. A co do czytania - duuużo czytam i czytam i jeszcze raz czytam :-) staram się zrobić wszystko aby nie zrobić kosztownych błędów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
slawomirdyl - dziękuję za podpowiedzi tyle że akwa jeszcze nie mam, dopiero będę kupował więc zrobienie panela bądź komina jest na etapie (powiedzmy) projektu i wyboru. Co do wymiarów które podałeś to się zgadzam. Tylko że z głębokością 60 cm nie ma szans. wiem że jest to głębokość optymalna ale nie kupie przecież mieszkania dla potrzeb akwarium o głębokości 60 cm. A co do czytania - duuużo czytam i czytam i jeszcze raz czytam :-) staram się zrobić wszystko aby nie zrobić kosztownych błędów

głębokość 60 cm nie jest optymalna ale minimalna, zastanów się np nad kostką 80 x 80 może to Ci coś da :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@not_kr 45 szerokości będzie ok. (60cm to absolutne minimum wg. Sławomira Dyla). Z panelu zrezygnuj na rzecz sumpa. Będziesz zadowolony bardziej z takiego rozwiązania. Poczytaj, pytaj, podglądaj i nie daj się zwariowac z przekalibrowanymi kilkakrotnie odpieniaczami i akwarium wielkim jak wanna. Z takimi wymiarami akwa, spokojnie zaczniesz to piękne hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@not_kr 45 szerokości będzie ok. (60cm to absolutne minimum wg. Sławomira Dyla). Z panelu zrezygnuj na rzecz sumpa. Będziesz zadowolony bardziej z takiego rozwiązania. Poczytaj, pytaj, podglądaj i nie daj się zwariowac z przekalibrowanymi kilkakrotnie odpieniaczami i akwarium wielkim jak wanna. Z takimi wymiarami akwa, spokojnie zaczniesz to piękne hobby.

45 ok ? naprawdę podziwiam, już dawno nie słyszałem tak bardzo mądrej i merytorycznej wypowiedzi ...... ale człowiek się uczy.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram Sławka w 100%, ja bym zrobił kostkę minimum 60x60x40 a najlepiej 80x80x40 :)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak patrze na wasze podpowiedzi i mówiąc krótko dzięki za dobre rady, ale jedyna możliwa opcja to 120 x 45 x 45. Żaden inny wymiar, a tym bardziej kostka w grę nie wchodzi. Za to zrezygnowałem z opcji pod tytułem panel i zakładam sumpa tylko problem z wysokością odpieniaczy. Jakieś podpowiedzi ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
głębokość 60 cm nie jest optymalna ale minimalna, zastanów się np nad kostką 80 x 80 może to Ci coś da :)
... fakt... merytoryka wysokiej klasy.

więc @slawomirdyl... wg, czego twierdzisz ze 60cm głebokości to minimalna głebokośc? Według jakich standardów to piszesz? Bo ja pierwsze słyszę, a pare lat posiadam już akwarium. Bo idac tym torem, wiekszośc forumowiczów nie ma minimalnej... więc co mają zrobi z tym fantem? Nabyc większe (głębsze) akwaria, bo nie spełniaja minimum?

@not_kr a szafeczka jakiej wielkości? nad rozmiarami sumpa i projektem juz myslales? szafka drewniana, z płyty czy stalowa? Jak finanse? możesz sobie pozwolic na droższy odpieniek, czy cos uzywanego, moze któryś z kolegów Ci ciś skrobnie, bo majsterkowiczów sporo jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o głębokość 60 cm to super ją mieć bo wtedy akwarium ma to Coś, ale jak ktoś nie ma 60 cm to nie znaczy że ma se dać spokój z morski. Takie przysłowie mówi " Jak się nie ma, co się lubi - to się lubi, co się ma :) ". Sam mam 40 cm i widzę że to mało, kolejny zbiornik będzie już na pewno głębszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D Widzę że drążycie dalej temat głębokości. Panowie tak jak pisałem. Nie będę kupował mieszkania po to by mieć akwarium 60 cm głębokości albo kostkę. A w Krakowie mieszkania są sk..... drogie !!! Wymiary które podałem są jedyną możliwością.

Co do szafki. Szafka zrobiona jest z płyty ze wzmocnieniami więc obciążenie rzędu kilkuset kilo wytrzyma. Co do wysokości do dyspozycji mam max 43 cm, dlatego mówię o odpieniaczu max 40 cm. Przeglądam na razie rynek ale miło by było jakbyście coś zaproponowali.

Co do zasobów finansowych. Stać mnie na rybki za 200-300 zł więc finansowo nie ma z tym problemów B) Co nie oznacza że mam topić w to fortunę.

Co do sumpa, zmieści mi się ok. 50 L zbiornik. Projekt mam w trakcie realizacji, ale biorąc jego litraż i wymiary będzie prostej konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do wysokości do dyspozycji mam max 43 cm, dlatego mówię o odpieniaczu max 40 cm.

Czy aby 3 cm luzu nie bedzie zbyt malo na wyjecie napelnionego brudami kubka z odpieniacza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukam takiego co się zmieści i proszę o poradę co do odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... fakt... merytoryka wysokiej klasy.

więc @slawomirdyl... wg, czego twierdzisz ze 60cm głebokości to minimalna głebokośc? Według jakich standardów to piszesz? Bo ja pierwsze słyszę, a pare lat posiadam już akwarium. Bo idac tym torem, wiekszośc forumowiczów nie ma minimalnej... więc co mają zrobi z tym fantem? Nabyc większe (głębsze) akwaria, bo nie spełniaja minimum?

Jak dla mnie możesz mieć 10 cm na ścianie są takie na allegro, a że posiadasz takie to Twój problem. :(A że takie od kilku lat masz to tylko świadczy o Tobie. Szkoda mi tylko rybek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×